Köpeğim asosyal

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Cagisu

Hayvansever
Kopek Dostu
Öncelikle herkese merhaba, aranıza yeni katıldım, sorumun daha net anlaşılabilmesi için biraz açıklama yapma gereği hissediyorum, umarım okurken sıkılmazsınız. Bir kaç ay önce ikiz kardeşim ve annem köpek sahiplenme fikrini ortaya attı, ben de oldum olası hayvanları sevdiğim için bu durum beni çok memnun etti, fakat öğrenci olduğum için ve o dönem köpekleri gezdirme fikri beni biraz korkuttu için (semtimizde sokaklarda çok fazla köpek var) aile arasında bir iş bölümü gibi bir plan yaptık (saçma olduğunun farkındayım, ama o dönem mantıklı gelmişti). İkiz kardeşim köpeğimizi gezdirmekten sorumlu olacaktı, ben maması ve eğitimiyle ilgilenecektim, annem ise maddi konularla ilgilenecekti. O dönem köpekler hakkında bilgili olduğumuzu zannettiğimiz için böyle bir iş bölümünün saçma olduğunu başta kavrayamamıştım, ilerleyen zamanlarda sahiplenmek için bir köpek bulduk, fakat ailemin söylemleri beni tatmin etmedi, nasıl diyeyim, daha doğrusu aileme güvenemedim. Bir can sahiplenmek çok büyük bir sorumluluk ve verdikleri sözleri tutmayacaklarından endişelendiğim için köpek sahiplenmekten vazgeçtiğimi söyledim onlara, fakat beni dinlemediler ve ertesi gün cagisu'yu sahiplendiler. İlk hafta her şey güzeldi, fakat daha sonra cagisu'yla ilgilenmemeye başladılar, kardeşim gezdirmeyi bırakın yanına bile inmiyordu, annem de aynı şekilde. Bütün sorumluluk benim üzerime kaldı, bundan şikayetçi değilim yanlış anlamayın, cagisu mutlu olsun, benim için önemli olan şey bu. Kaldırabileceğimden fazla sorumluluğun altındayım, ama onu çok seviyorum, her ne kadar okul, özel dersler vs ile birlikte bu sorumluluğu devam ettirmek beni yorsa da asla şikayetçi değilim, onun mutlu olması ve üzülmemesi için her şeyi yaparım. Bunları anlatıyorum, çünkü nasıl bir süreçten geçtiğimizi daha iyi anlayıp yardımcı olabilmenizi umuyorum.

Cagisu'nun her şeyiyle ben ilgilenmeye başladım, bize geldiğinde 8-9 aylık kadardı, labrador-pitbull melezi, kısır olmayan erkek bir köpekti. İnsanlarla şaşırtıcı derecede çok sosyaldi, gördüğü her insanla oynamak istiyor, tek bir insana bile agresyon sergilemiyordu. Oldukça akıllı bir köpekti, pozitif eğitim yöntemlerini araştırıp clicker ile ona temel itaat eğitimini verdim, çok hızlı öğrenen bir köpekti zaten. Bahçemiz var büyük, orada yaşıyor. Sürekli oyun oynamak istiyor, her şeyle herkesle, tanımadığı insanlarla bile, ben de tabii ki oyunun onun sosyal ve psikolojik gelişimi açısından ne kadar önemli olduğunun bilincindeyim, sürekli oyun oynuyorum onunla. Diğer insanlarla sosyalleştirmeye de devam ettim, o da çok keyif aldı bu deneyimlerden, dediğim gibi insan aşığı bir köpek.Şuan 1.5 yaşında. Fakat eski sahibi cagisu'yu diğer hayvanlarla hiç sosyalleştirmemiş, başka bir hayvan gördüğü zaman ya ağlıyor, ya aşırı heyecanlanıyor ya da korkuya dayalı agresyon sergilemeye başlıyor. Bizim evimize yakın, sahipli bir köpek vardı, onunla sosyalleştirmeyi denedim fakat o köpek cagisu'ya bir kaç kere saldırıp dominantlık sergilemeye çalıştı, zaten sosyal olmadığı için bu deneyim onu kötü etkiledi ve sanki her canlı ona saldıracakmış gibi korkuya dayalı agresyon sergiliyor. Semtimizde çok fazla sahipli,sahipsiz köpek var. Bu durum yürüşe çıktığımız zaman gerçekten çok büyük problem oluyor, verdiğim itaat eğitimi dışarıda neredeyse işe yaramıyor, çünkü çok heyecanlı oluyor. Sadece yürüyüş için de değil, diğer hayvanlarla arkadaş olmak, onlarla oyun oynamak istiyor. Bir hayvanla karşılaştığı zaman genelde kuyruğunu vücudunun hizasında, orta tarafta tutuyor, oyun oynamak istediğini gösteren hareketler yapıyor, ama nasıl davranması gerektiğini bilmiyor, karşısındaki köpekleri korkutuyor, kendisi de korkuyor ve gerçekten bu durum benim de özgüvenimi düşürüyor. Öğrenci olduğum için sosyalleştirme eğitimine göndermem pek mümkün değil, çünkü fiyatları gerçekten aşırı pahalı. Ben cagisu'nun bahçede olduğu kadar dışarıda da mutlu, insanlarla olduğu kadar canayakın olabilmesini istiyorum diğer hayvanlarla da. Dışarıya çıkmayı çok seviyor, düzenli çıkarmaya çalışıyorum fakat bu durum yüzünden gerçekten bazen ikimize de zehir oluyor, resmen karşımıza köpek çıkmaması için dua ede ede gidiyoruz. Bununla ilgili videolar izledim, kitap okuyorum şuanda, fakat gerçekten detaylı bir bilgi barındırmıyor hiç birisi. Cesar Milan' ın köpekleri rehabilite edişi de bana sağlıklı bir metod olarak gelmiyor, pozitif yöntemle cagisu'yu sosyalleştirmek istiyorum diğer hayvanlarla, fakat bilgiye erişim sağlayamıyorum, eriştiğim kaynakların çoğu da yabancı oluyor ve çok teknik dille anlatılmış oluyor, anlayamıyorum. Bana tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı? Kitap olabilir, ya da kendi deneyimlerinizden yola çıkıp tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz? Bu durum gerçekten bende çok büyük stres yaratıyor, ciddi anlamda mutsuz ediyor beni. Onun diğer hayvanlarla da arkadaş olmasını istiyorum, çünkü o da bunu istiyor fakat korkuyor. Şimdiden teşekkür ederim, kusura bakmayın çok uzun oldu fakat süreci iyi anlatabilmek için açıklama gereği hissettim, şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
selamlar. ********** tanışmalısın

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cagisu

Hayvansever
Kopek Dostu
selamlar. Kral Ailesi Köpek adam Çağrıyla tanışmalısın
selam, daha önce bir kaç videosuna bakmıştım fakat sizin söylemeniz üzerine yarım saattir inceliyorum, bu kadar detaylı videolarının olduğunu farketmemiştim doğrusu. Hep başka kanalların videolarına bakmıştım, teşekkür ederim hemen inceliyorum hepsini

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
rica ederim. çook fazla şey var öğrenilmesi gereken. bütün videoları izlemeden uygulamaya geçmemeni öneririm çünkü bu aslında bir bütün her şey aynı kapıya çıkıyor gibi bi şey. youtube ve twitter da da varlar.

Kesten

Hayvansever
Kopek Dostu
Evet ****** gerçekten köpeğin mutluluğunu merkeze alan bir sisteme sahip. Cesar Milan gibi artık bir işe yaramayan alfa teoremine inanan birilerini görmek üzücü oluyor. Sizin bunun yanlış olduğunu fark etmeniz çok güzel. Köpeğinizle mutlu ve saygılı bir iletişim içinde güzel bir hayat geçirirsiniz umarım. Ve eğitim vb. Harcanacak parayı bence köpek beden diline harcamanız daha mantıklı. İyi günler dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Oyun saati düzenlemeyi düşündünüz mü? Bahçenizde ve onun kendi alanında yavru bir köpekle oynatmanız işinize yarayabilir. Başta aynı şekilde korksa da devamlı aynı köpekle buluşturursanız zamanla bu problemi atlatacak ve diğer hayvanlara karşı daha ılımlı olacaktır.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
bir köpekle karşılaştığınızda gözgöze geldiğiniz an durun ve kendi köpek arkadaşınızı arkanızda tutacak şekilde tasmayı yarım kol boyuna kısaltın siiz önde olun yüzünüz karşılaştığınız köpeğe dönük olsun hiç kıpırdamadan sabit dik durun ve o köpekten icazet alın yani bir hareket sırası vermesini bekleyin kafa çevirme olur göz kırpma olur esneme olur yalanma olur oturma olur arkasını dönme olur. bir hareket yapana kadar kımıldamadan bekleyin hareketi görünce rahatlıkla yanından geçebilirsiniz ilk başlarda kendi kankanız ile o köpek arasında siz kalack şekilde geçin sonra sizde artık heycanlanmadığınız zamanlarda sizin kanka da o köpeğe daha yakın olabilir. bunu her seferinde köpekle gözgöze gelince yapın aynı köpek olsa bile. tabi insanla gezen köpeklerde yapmayın sadece özgür köpeklerde. insanla gezenlere yaklaşmadan yine siz arada kalacak şekilde köpeği konumlandırıp yanlarından geçebilirsniz.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
icazet almak çok önemli. özgür köpeklerin yanından geçerken onlara saygı duyduğumuzu göstermek için ve onlara yolcu olduğumuzu geçip gideceğimizi göstermek için mutlaka icazet alınız

Cagisu

Hayvansever
Kopek Dostu
Evet ****** gerçekten köpeğin mutluluğunu merkeze alan bir sisteme sahip. Cesar Milan gibi artık bir işe yaramayan alfa teoremine inanan birilerini görmek üzücü oluyor. Sizin bunun yanlış olduğunu fark etmeniz çok güzel. Köpeğinizle mutlu ve saygılı bir iletişim içinde güzel bir hayat geçirirsiniz umarım. Ve eğitim vb. Harcanacak parayı bence köpek beden diline harcamanız daha mantıklı. İyi günler dilerim.
Cevabınız için teşekkür ederim, gerçekten benim de tek isteğim bu, cagisu'nun sağlıklı, mutlu bir mental yapıda hayatını sürdürmesi. Sitede yaptığım bir kaç araştırmadan sonra köpek beden dili eğitimi verdiklerini gördüm ve hemen iletişime geçtim, önce kendi videolarını bitirip hemen bitirdikten sonra da eğitimi satın alacağım, gerçekten çok daha pozitif bakıyorum şuan. Teşekkür ederim tekrardan :)

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
ben teşekkür ederim cagisu için çok sevindim çünkü. çok güzel zamanlar sizi bekliyor

Cagisu

Hayvansever
Kopek Dostu
Oyun saati düzenlemeyi düşündünüz mü? Bahçenizde ve onun kendi alanında yavru bir köpekle oynatmanız işinize yarayabilir. Başta aynı şekilde korksa da devamlı aynı köpekle buluşturursanız zamanla bu problemi atlatacak ve diğer hayvanlara karşı daha ılımlı olacaktır.
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim, daha önce düşündüm fakat korkuya dayalı agresyon sergilediği için bunu gerçekleştirmenin güvenli olacağını düşünmüyorum, her ne kadar korksa da saldırganlık gösteriyor, yavru için tehlikeli olabilir, hatta yetişkin köpekler için de tehlikeli olabilir. Semtimizde bulunan bir komşumuzdan yardım istemiştim fakat ikisi de erkek olduğu için birbirlerinden pek hoşlanmadılar sanırım, aslında cagisu oyun oynamak istedi fakat nasıl davranacağını bilmediği için karşısındaki köpeği rahatsız etti, güvenemedi cagisu'ya ve karşılıklı diş gösterip havlamaya başladılar. Bugün 3 köpeği olan bir komşumuzdan yardım istedim, bakalım umarım işe yarar. Kral köpek ailesinin eğitimlerini de satın alacağım, daha pozitif bir moda girdim sanırım, umutluyum.

Cagisu

Hayvansever
Kopek Dostu
çok önemli. özgür köpeklerin yanından geçerken onlara saygı duyduğumuzu göstermek için ve onlara yolcu olduğumuzu geçip gideceğimizi göstermek için mutlaka icazet alı
bir köpekle karşılaştığınızda gözgöze geldiğiniz an durun ve kendi köpek arkadaşınızı arkanızda tutacak şekilde tasmayı yarım kol boyuna kısaltın siiz önde olun yüzünüz karşılaştığınız köpeğe dönük olsun hiç kıpırdamadan sabit dik durun ve o köpekten icazet alın yani bir hareket sırası vermesini bekleyin kafa çevirme olur göz kırpma olur esneme olur yalanma olur oturma olur arkasını dönme olur. bir hareket yapana kadar kımıldamadan bekleyin hareketi görünce rahatlıkla yanından geçebilirsiniz ilk başlarda kendi kankanız ile o köpek arasında siz kalack şekilde geçin sonra sizde artık heycanlanmadığınız zamanlarda sizin kanka da o köpeğe daha yakın olabilir. bunu her seferinde köpekle gözgöze gelince yapın aynı köpek olsa bile. tabi insanla gezen köpeklerde yapmayın sadece özgür köpeklerde. insanla gezenlere yaklaşmadan yine siz arada kalacak şekilde köpeği konumlandırıp yanlarından geçebilirsniz.

Bugün tavsiyeniz üzerine inceledim videoları, fakat icazet konusunda o an benim köpeğim de sakin, mental bir yapıda olmadığı için işe yaramayacak muhtemelen. Çünkü cagisu onları gördüğü an havlamaya, çekiştirmeye, ağlamaya başlıyor, karşıdaki köpekten icazet almama fırsat kalmıyor, benim önce köpek beden dili eğitimini tamamlayıp cagisu üstünde tam hakimiyet sağlamam lazım ki onu mental olarak stabil yapıda tutup karşıdaki köpekten icazet alabilecek duruma geleyim. Bu arada forumda yeni olduğum için nasıl kullanacağımı bilmiyorum tam, cevaplar parça parça oldu, tekrardan teşekkür ederim gerçekten bu postu açarken çok depresif bir moddaydım, şuan çok daha emin ve umutlu hissediyorum :)

Kesten

Hayvansever
Kopek Dostu
Şöyle küçük bir dipnot vereyim. Köpekler kendine en yakın olanı muhatap alır. Aranızdaki köpek arkadaş "ardınız yansın uleeeen" desin isterse halay çeksin önde siz olduğunuzda hiçbir anlam ifade etmeyecek diğer köpeklere. Ve tek bir köpek yerine bir sürüyle karşılaşırsanız siz de size en yakın köpeği dikkate alın. Ve sakin kalmanız çok önemli. Heyecanlanırsanız dik duruşunuzu bozmayın. Sizin kanka birine havlarsa bu sefer yüzünüzü kendi kankanıza dönün. ( Tabi karşıdan bir etki yoksa)
Teşekkürler.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
ı rotası diye bir şey var olumlu bağlantılar açısından bonustur. evin yakınında bir I rotası belirleyip orda git gel şeklinde yürürsen kokladığı zaman durup beklersen efsane olumlu bağlantı biriktirirsin güveni artar sana biraz.. icazet de zor değil deneyerek yapabildiğini farkedersin özgürleri önce sen fark et kayışı yarım kol boyuna kısaltarak kuyruk sokumunda sıkıca tutarsan zaten önüne geçemez.. bu arada videoları bir defter alıp not alarak izlersen senin için iyi olur.

Cagisu

Hayvansever
Kopek Dostu
Şöyle küçük bir dipnot vereyim. Köpekler kendine en yakın olanı muhatap alır. Aranızdaki köpek arkadaş "ardınız yansın uleeeen" desin isterse halay çeksin önde siz olduğunuzda hiçbir anlam ifade etmeyecek diğer köpeklere. Ve tek bir köpek yerine bir sürüyle karşılaşırsanız siz de size en yakın köpeği dikkate alın. Ve sakin kalmanız çok önemli. Heyecanlanırsanız dik duruşunuzu bozmayın. Sizin kanka birine havlarsa bu sefer yüzünüzü kendi kankanıza dönün. ( Tabi karşıdan bir etki yoksa)
Teşekkürler.
Teşekkür ederim, yarın ilk iş gezintimizde böyle bir durumla karşı karşıya kalırsak söylediklerinizi tekrarlamak olacak, heyecanlanıyorum ister istemez ama okuduklarım ve izlediklerim sayesinde artık kendimi o an özgüvenli mentaliteye çabuk sokabiliyorum, cagisuya hissettirmemeye çalışıyorum heyecanımı. Tekrar teşekkür ederim.