Köfteden yeni haberler

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Herkese merhabalar.
Köftem bugün 51 günlük oldu ve bir kaç gündür ilk kelimelerini söylüyor maşallah. Cici kuş, koş koş koş, koş koş aşkım çok net. Hatta koş koş oynamak istediği zaman babasına gidip eline uyarı ısırığı atıyor koş koş diyerek 😍 çok kısa sürede aşırı bağlandık birbirimize. Her sabah endişeyle kafese gidiyorum sonra şükrediyorum. Bu korkumu yenemiyorum bir türlü. Sürekli gözlem halindeyim. Bugün oğlum az kaka yapmış. Gece boyu yaptığı da az çıktığından beri dışarda yaptığı da. Popoya yapışan kaka yok. Dün kum olarak gritli olandan aldım. Quik kullanıyodum. Tavsiye üzerine gritli aldım ama muhtemelen ondan az yapıyor. İriymiş taneleri. Bugün yine eskisine döncem. Kaka sayısı normale dönmezse ne yapmam gerekir? Genel durumumuz maşallah sıkıntısız.

Çözüm
Düzenli olarak probiyotik vermeniz gerekiyor zaten. İlave olarak haftada bir kere multivitamin de verin. Dışkıdaki değişiklik kumdan kaynaklı değildir, kum kursak ve taşlıkta sindirime yardımcı olur. Kullanılmadığı taktirde dışkıda sindirilmemiş tohum taneleri görülebilir. Ve bu işi gören kum gritli denilen büyük parçacıklı kumlar. Daha doğrusu istiridye kabukları, deniz kabuğu barçaları ve bazı taş kırıklarından oluşan kumlar. Bunun dışında sadece kumdan oluşan kuş kumu öteki kadar sindirime yardımcı olmaz. Yani kısaca siz şu anki kullandığınız kumdan devam edin 🙂

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
MaşAllah ne çabuk öğrenmiş konuşmayı 💕.
Dışkıya gelince, az yem yediğinden yada kabızlık tarzı bir hastalıktan olabileceği gibi normal bir durum da olabilir. Güncel bir dışkı fotoğrafı atabilir misiniz.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Teşekkür ederim. Dışkıda sorun yok ne renk ne kıvam olarak. Sadece sayısı az geldi bana, sağolsun her yere kondurduğu için gözüm alışmış arıyorum 😊 yaşadığım yerde kanatlı veterineri yok sanırım çoğu patililerle ilgili. O yüzden üreticisine götürdüm dün, aynı zamanda pet shopun da sahibi, evinde üretip dükkanda satıyor. Maşallahı var dedi genel durumu için. Dünkü dışkı resimlerini gösterdim hiç problem yok dedi, zaten dediğim gibi dışkısı normal. Yine de bugün suyuna probiyotik olarak ev yoğurdu suyu ilave ettim ve quik marka kumuyla yem yedirdim. Akşama doğru gerekirse resim çekerim ki inşallah gerekmez. Takipteyim sürekli.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Düzenli olarak probiyotik vermeniz gerekiyor zaten. İlave olarak haftada bir kere multivitamin de verin. Dışkıdaki değişiklik kumdan kaynaklı değildir, kum kursak ve taşlıkta sindirime yardımcı olur. Kullanılmadığı taktirde dışkıda sindirilmemiş tohum taneleri görülebilir. Ve bu işi gören kum gritli denilen büyük parçacıklı kumlar. Daha doğrusu istiridye kabukları, deniz kabuğu barçaları ve bazı taş kırıklarından oluşan kumlar. Bunun dışında sadece kumdan oluşan kuş kumu öteki kadar sindirime yardımcı olmaz. Yani kısaca siz şu anki kullandığınız kumdan devam edin 🙂

Çözüm

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Maşallah ben de bayağı şaşırdım kısa süre içerisinde bu kadar güzel öğrenmesine, her zaman daha güzel kelimeler konuşabilmesi dileğimle. Normal de ilk kızgınlık dönemlerinde ilk kelimelerini söylemeye başlıyorlardı bildiğim kadarıyla ama bu muhteşem bir gelişme, siz de bayağı ilgilisiniz köfteye :) onunda farkındayım.

@Sultanım ve @Ahmet muhabbet kuşlarının beslenme, hastalık ve sağlık konularında çok daha bilgililer.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Quikle kuru yem çıkarması düzelmişti. Bugün ufak tefek kuru yem yine çıkardı sanki. Ben hem bu yüzden hem de dışkı sayısının azlığını kum değişikliğine bağladım. Deniyim o zaman, devam ederse değiştiriyim yine olmazsa. 3 aylıktan önce hasta değilse vitamin verilmez bağışıklığı gelişmez diye söylediler. Sirkeli su da veriyorum arada. Rahmetli Bıdığa hiç yapmazdık böyle şeyler, her şey yer içerdi. Annem keyifsiz görürse bi bebe aspirini ezerdi suyuna, canavar gibi olurdu. Şimdi bebek tüylerimizi de ufak ufak dökmeye başladık bakalım..

Maşallah ben de bayağı şaşırdım kısa süre içerisinde bu kadar güzel öğrenmesine, her zaman daha güzel kelimeler konuşabilmesi dileğimle. Normal de ilk kızgınlık dönemlerinde ilk kelimelerini söylemeye başlıyorlardı bildiğim kadarıyla ama bu muhteşem bir gelişme, siz de bayağı ilgilisiniz köfteye :) onunda farkındayım.

@Sultanım ve @Ahmet muhabbet kuşlarının beslenme, hastalık ve sağlık konularında çok daha bilgililer.

Teşekkür ederim 🤗 bi ara konuşurken video çekerim görürsünüz. 1 ay olmadı geleli ama maşallah yıllardır bizimle sanki öyle alışık, hatta bana nefes aldırmıyor, sürekli yanında olmam lazım, en fazla 2 saat ayrılabiliyorum evden, sonra trip çekiyorum bide :) kafeste durmaya oynamaya alışsa ben de dışarı daha rahat çıkıcam ama olmadık bi sakatlanma olur korkusuyla bırakamıyorum. Çünkü hiç durmuyor ve çok kontrolsüz hareket ediyor içerde.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
bu şekilde dışkıları..
Quikle kuru yem çıkarması düzelmişti. Bugün ufak tefek kuru yem yine çıkardı sanki. Ben hem bu yüzden hem de dışkı sayısının azlığını kum değişikliğine bağladım. Deniyim o zaman, devam ederse değiştiriyim yine olmazsa. 3 aylıktan önce hasta değilse vitamin verilmez bağışıklığı gelişmez diye söylediler. Sirkeli su da veriyorum arada. Rahmetli Bıdığa hiç yapmazdık böyle şeyler, her şey yer içerdi. Annem keyifsiz görürse bi bebe aspirini ezerdi suyuna, canavar gibi olurdu. Şimdi bebek tüylerimizi de ufak ufak dökmeye başladık bakalım..
Teşekkür ederim 🤗 bi ara konuşurken video çekerim görürsünüz. 1 ay olmadı geleli ama maşallah yıllardır bizimle sanki öyle alışık, hatta bana nefes aldırmıyor, sürekli yanında olmam lazım, en fazla 2 saat ayrılabiliyorum evden, sonra trip çekiyorum bide :) kafeste durmaya oynamaya alışsa ben de dışarı daha rahat çıkıcam ama olmadık bi sakatlanma olur korkusuyla bırakamıyorum. Çünkü hiç durmuyor ve çok kontrolsüz hareket ediyor içerde.
video rahat çekemiyorum fark edince telefonu hemen geliyor.

Ekli dosyalar

• 20210319_132823.jpg
    20210319_132823.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 10
  • 20210319_150538.mp4
    16.5 MB