Kızgınlık yumurtası

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Cbbk

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba arkadaşlar. Bu gün 1.5 yıllık dişi muhabbet kuşum bir tane kızgınlık yumurtası yumurtladı. Kızgınlık döneminin tehlikeli olduğunu duydum. Yanına erkek kuş almadan bu dönemden çıkmasını sağlayabilir miyim? Bu dönemi nasıl güvenli bir şekilde atlatabilir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer kızgınlık yumurtası bıraktıysa muhabbet kuşunuz, üzgünüm yanına erkek bir muhabbet kuşu getirmeniz gerekecektir. Geçmişte ben önüne geçemedim ve çok kötü bir tecrübe ile sonuçlandı.

Muhabbet kuşunuzu olabildiğince iyi beslemeye çalışın, vitamin ve mineralini eksik etmeyin. Eş seçimini yapacağınız zaman bir hobici bulun yaşadığınız şehirde ve evindeki salmaya bırakın kuşunuzu, o eşini bulsun. Diğer türlü erkek kuşu istemeyebilir, bu olasılık çok yüksek.

Cbbk

Hayvansever
Kus Dostu
@Tevfik, cevabınız için teşekkür ederim. Peki kuşların eşini seçmesi nasıl oluyor? Salmaya bıraktığımızda kendisi seçtiği kuşun yanına mı gidiyor hemen?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Cbbk, direkt olarak eşinin yanına gitmiyor tabii ki, muhabbet kuşunuz aylardır sizinle yaşıyor, tek başına bir kafes içerisinde yaşıyor. İlk başlarda biraz tedirginlik duyabilir, sağa sola çarparak uçmaya çalışabilir, tabii bazı muhabbet kuşlarında bu durum tam aksine işliyor anında eşini buluyorlar bunun oranı ise çook düşük :)

Size tavsiyem, mutlaka temiz bir hobici bulun herkesin salmasına veya yuvasına kuş götürülmez. Eğer kuşunuza bir hastalık bulaşırsa anında ölebilir, tabii dışarıdan bir hobici kuşu kabul eder mi orasıda samimiyetinize kalmış bir durumdur. Biraz detaylara giriyorum ve olasılıklardan bahsediyorum.