Kızgınlık Dönemindeki Dişi Kediyi Sakinleştirme Yöntemleri

merve

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
12 Nis 2020
Mesajlar
27
Tepkime puanı
22
Puanları
3
Konum
Zonguldak
Dişi kediler, kızgınlık dönemine girdiklerinde sürekli miyavlayarak evdeki kişilere ve komşulara zor zamanlar yaşatabilirler. Sürekli miyavlama sebepleri aslında seslerini erkek kedilere duyurma istekleridir. Miyavlamalarına herhangi bir yanıt alamadıkları için seslerini daha çok yükseltip evin daha çok yankı yapan yerlerinde miyavlayabilirler. Bahsedeceğimiz kızgınlık dönemindeki dişi kediyi sakinleştirme yöntemleri ile kedinizin bir nebze olsun sakinleşmesini ve uyumasını sağlayabilirsiniz.

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Sürekli miyavlayan ve size zor zamanlar yaşatan bir kediniz varsa öncelikle belirtmeliyiz ki bu belirtilerin geçmesinin kesin bir çözümü yoktur. Tamamen geçmesi için kedinizin kızgınlık döneminin bitmesini beklemeniz gerekir. Ancak kedi dostunuzun biraz sakinleşmesi için onunla oyun oynamayı deneyebilirsiniz. En sevdiği ve hayır diyemeyeceği oyunları tercih ederek onu yorabilir, ardından en sevdiği mama ile besleyip biraz uyumasını sağlayabilirsiniz.

Kedinize Sakinleştirici Müzikler Dinletin

Kediniz miyavlamaktan çok yorulduysa ve uyumaya çalışıyorsa onu sakinleştirmeye yardımcı müzikler açabilirsiniz. Youtube’un arama yerine İngilizce veya Türkçe şekilde “Kediler için sakinleştiren müzikler” yazarak bu müziklere ulaşabilirsiniz. Bu yöntem her kedide işe yaramasa da kızgınlık dönemini daha hafif atlatan dişi kediler için yararlı olabilir.
kizginlik-donemindeki-disi-kediyi-sakinlestirme-yontemleri.jpg


Kuş Videoları ile Kedinizin Dikkatini Dağıtın

Kızgınlık dönemindeki dişi kediyi sakinleştirme yöntemleri arasındaki en etkili yöntem kedi dostunuza kuş videoları izletmektir. Bu videolarda bir yere konulan kuş yemini yemeye gelen kuşların hareketleri ve sesleri ile dostunuzun dikkati dağılacak, kuşları ve videodaki diğer hayvanları izleyerek uykuya dalacaktır. Yine internete Türkçe veya İngilizce olarak “Kediler için videolar” yazarak bu videolara ulaşabilirsiniz. Aşağıya bırakılan örnek video linklerinin kediniz üzerinde etkili olup olmadığını deneyebilirsiniz.

Bu videoları izlerken yüksek ihtimalle kediniz ekrandaki kuşları yakalamaya çalışacak ve bilgisayarınızın tuşlarına basıp veya telefonunuzun ekranına dokunup videoyu kapatacaktır. Buna engel olmak için bilgisayarın tuşlarını veya telefonunuzun dokunmatiğini devre dışı bırakan uygulamalar kullanabilirsiniz.

Papatya Çayı ile Kedinizi Sakinleştirin

Sakinleştirici etkisi bulunan papatya çayı ile kedinizin kızgınlık dönemi belirtilerinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Papatya çayı sinirleri gevşetir ve kokusu ile bile dostunuzun bir nebze olsun rahatlamasına yardımcı olur. Hazırlamak için yarım çay bardağı kaynar suyun içine çok az kurutulmuş papatya ekleyip ılıyana kadar beklettikten sonra birkaç çay kaşığı kedinize içirebilirsiniz. Ayrıca papatya çayı ile kedinizin baş çevresini ovalayarak stresinden biraz kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Her kedinin kızgınlık dönemi farklı olmakla birlikte, genellikle dişi kedilerin kızgınlık dönemleri bir hafta sürer. Bu dönemde kedilerde daha hassas bir yapıya sahip olma, daha çok ilgi isteme, sürekli miyavlama, daha az yemek yeme ve az uyuma gibi belirtiler görülebilir.

Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırma Ameliyatı Yapılır mı?

Dişi kedilerin kısırlaştırma ameliyatı, erkek kedilere göre daha riskli bir ameliyattır. Kızgınlık döneminde kısırlaştırma ameliyatı yapılması durumunda kedi dostunuz ameliyatta çok kan kaybedebilir. Bu sebeple ameliyat için kızgınlık döneminin bitmesi, mümkünse kızgınlık dönemi bittikten sonra bir hafta daha beklenmesi önerilir.

Kızgınlık dönemindeki dişi kediyi sakinleştirme yöntemleri, kedinizin biraz rahatlamasına yardımcı olsa da kesin çözümler getirmez. Tek kesin çözüm kedi dostunuzu kısırlaştırmaktır. Kısırlaştırma ameliyatı, kedinizin daha sakin bir mizacı olmasına, rahim kanseri gibi hastalığa yakalanma risklerinin ortadan kalkmasına, daha sağlıklı bir hayat sürmesine olanak tanır.

Kısırlaştırma sonrasında kedilerde kilo alma problemleri görülebilir. Bu sebeple kediniz, kısırlaştırılmış kediler için üretilmiş kısır kedi mamaları ile beslenmelidir.

Kediler için sakinleştirici müzik önerisi:

Kediler için video önerisi:
 

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,931
Puanları
113
Konum
Türkiye
Eline emeğine sağlık Merve güzel bir yazı olmuş :)
 

Benzer konular