Kızgınlık dönemi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
8 aylık kedim tam 2 aydır kızgınlıkta, şaka yapmıyorum 15-20 gün kızgınlığa giriyor 2-3 gün eskisine dönüyor sonra tekrar giriyor. Özellikle 2.kez girdiğinde dış kapıda kedi gördüğünden beri kapıya saldırmalar, miyavlamalar kapıyı açıyorum hemen dış kapıya kaçmalar hatta bir keresinde son anda farkettim yoksa dışarıya kaçıyordu kucağıma aldığımda heryerimi tırmaladı. Diyeceksiniz ki kısırlaştırın fakat kızgınlık dönemindeyken kısırlaştırma olmuyor diye biliyorum e bu kedi kızgınlıktan çıkmıyor ki ? 1 aydır böyle durumu. Bugün veterinere gideceğim kuduz aşısı için durumu anlatıcam. Özellikle son 10 gündür kızgınlık belirtilerinden sadece miyavlama ve dışarı çıkma isteği var. Ne düşünüyorsunuz ? Acaba kızgınlıkta değil de o kediyi gördüğü için mi bunlar ?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kızgınlık dönemi tam olarak girildiyse (tam olmayan versiyonu önceden size anlatmıştım sanırım) 1-3 hafta arası sürebiliyor.

tabi bu maksimum süre, normali 6-7 gün sürmesi lazım :)

Veterinerde şikayet eden bir bayan söylemişti, kedi artık o kadar delirtmiş ki kızgınlığı geçtiğinde sabahına kısırlaştırmaya getirmişti. Daha öncesinde 1-2 gün bekleyim demiş yine kızgınlığa girmiş o arada :D

Sizinki biraz şanssızlık olmuş yani.

Dışarı cıkma isteği ve miyavlama şeklini bilmiyorum, ,isterseniz video cekip foruma yükleyebilirsiniz (13mb sınır var) , daha net anlarız.

Fakat dediğiniz 2 unsur kızgınlığa işaret değil, dışardaki aldıgı bir kokuya kafayı takmış olabilir. Benim 2 kedim de ben o odada değilsem kapı önünde sürekli miyavlıyor ve kapıyı acar acmaz dışarı hücum ediyorlar. Zaten 2si farklı odalarda olsun kızgınlıktaki gibi bağrışmalar kapı altından ötekine ulaşmalar vs. vs. ortalık curcuna.

Yani aslında kediniz kızgınlıkta olmayadabilir.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kızgınlık dönemi tam olarak girildiyse (tam olmayan versiyonu önceden size anlatmıştım sanırım) 1-3 hafta arası sürebiliyor.

tabi bu maksimum süre, normali 6-7 gün sürmesi lazım :)

Veterinerde şikayet eden bir bayan söylemişti, kedi artık o kadar delirtmiş ki kızgınlığı geçtiğinde sabahına kısırlaştırmaya getirmişti. Daha öncesinde 1-2 gün bekleyim demiş yine kızgınlığa girmiş o arada :D

Sizinki biraz şanssızlık olmuş yani.

Dışarı cıkma isteği ve miyavlama şeklini bilmiyorum, ,isterseniz video cekip foruma yükleyebilirsiniz (13mb sınır var) , daha net anlarız.

Fakat dediğiniz 2 unsur kızgınlığa işaret değil, dışardaki aldıgı bir kokuya kafayı takmış olabilir. Benim 2 kedim de ben o odada değilsem kapı önünde sürekli miyavlıyor ve kapıyı acar acmaz dışarı hücum ediyorlar. Zaten 2si farklı odalarda olsun kızgınlıktaki gibi bağrışmalar kapı altından ötekine ulaşmalar vs. vs. ortalık curcuna.

Yani aslında kediniz kızgınlıkta olmayadabilir.
Hmm, evet kızgınlıktaki hal ve hareketlerini biliyorum onlar yok bendede o yüzden şüphe oluşturdu, muhtemelen meraktan ve çiftleşme isteği devam ettiğinden çok istiyor dışarı çıkmayı. Video çekmeyi denerim kapı kollarına zıplayıp açmaya çalışıyor. Evden dışarı çıktığında apartmanın girişinde anlamsız bir şekilde yerleri kokluyor 1-2 dakika sonra da dış kapının önüne gidip miyavlıyor haliyle diğer kedilerde geliyor oraya.
Yere sürtünmeler, Kuyruğunu yana yatırma ve arkasını havaya kaldırma, o değişik mırıldanması yok. 1-2 hafta önce bunların hepsi vardı kızgınlıkta olduğu çok belliydi.

selcanb

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim kedimiz de böyleydi devamlı kapı tırmalama, kapıyı açar açmaz evden fırlama özellikleri vardı. Biraz azaldığı gibi kısırlaştırdık. Sonuç, bu özellikler hala var. Tek derdi merdiven boşluğunda koşturmakmış. Gün içerisinde hala yapıyor bunu merdivenlere çıkınca ondan mutlusu yok geziniyor geliyor geri. Yani bazen kızgınlıktan değil de istediği bir şeyi yaptırmak için de bu şekilde davranabiliyorlar

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim kedimiz de böyleydi devamlı kapı tırmalama, kapıyı açar açmaz evden fırlama özellikleri vardı. Biraz azaldığı gibi kısırlaştırdık. Sonuç, bu özellikler hala var. Tek derdi merdiven boşluğunda koşturmakmış. Gün içerisinde hala yapıyor bunu merdivenlere çıkınca ondan mutlusu yok geziniyor geliyor geri. Yani bazen kızgınlıktan değil de istediği bir şeyi yaptırmak için de bu şekilde davranabiliyorlar
Çok denedim hani çıksın apartmanda dolaşsın zaten dolaşıyordu eve geri geliyordu ama şimdi merdivene çıkınca dış kapıya kadar inip miyavlıyor birisi kapıyı açsa direk dışarıya kaçacak.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok denedim hani çıksın apartmanda dolaşsın zaten dolaşıyordu eve geri geliyordu ama şimdi merdivene çıkınca dış kapıya kadar inip miyavlıyor birisi kapıyı açsa direk dışarıya kaçacak.

ben sırf bu yüzden giriş kapısı tarafına geçişi yasakladım. 2 oda serbest sadece :D

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
ben sırf bu yüzden giriş kapısı tarafına geçişi yasakladım. 2 oda serbest sadece :D
Bende öyle yapıyorum sadece ben evdeyken tamamı serbest ben yokken sadece odam ve balkonda geziyor yoksa evde kimse tutamıyor kediyi direk kaçıyor.

Güncelleme: Bugün kuduz aşısını olduk veterinerde, 1 hafta sonra kızgınlığı olmazsa kısırlaştırıcaz inşallah.