Kısırlaştırma Sonrası İltihap

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

okanayranci

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. Kedim erkek 2 gün önce kısırlaştırdım. Pek bir sorun yoktu aslında ama bugün operasyon bölgesine kaka bulaştırdığını gördüm. Poposu da biraz kirliydi. Temizlemeye çalışıyor ama korkuyor devam edemiyor. Yanlış mı yaptım bilmiyorum ama yardımcı olması için poposuna biraz ödül mamasından sürdüm ve temizlemeye başladı. İltihap kapma ihtimali illaki var ne yapacağımı bilmiyorum. Bu durum böyle devam ederse ne yapmam gerekiyor?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Başlık takmıyor mu?

Açıkçası ödül maması olayı yapılan birşey mi bilemedim fakat iyi ya da gerekli bir fikir olarak gelmedi bana.

Kısırlaştırılan kedilerden normal davranışlarını beklememeniz gerekir, iyileşme sürecinde hareketlerinde ve huylarında farklılık olur.

Yani aslında kaka bulaşan bölgeleri ona temizletmek yerine sizin temizlemeniz gerekiyor. Kısırlaştırma sonrası düzenli takip edip, ani hareketler yapmasını, zıplamasını, dikişlerine ve o bölgeye erişip yalamasını engellemeniz ve beslenme / temizlik süreçlerinde sıkıntı yaşıyorsa destek olmanız gerekiyor.

okanayranci

Hayvansever
Kedi Dostu
Veteriner başlık takmasına gerek olmadığını söyledi o bölgesini yalamaya kalkışmıyor da zaten. Kedimi düzenli takip ediyorum ve birkaç saat önce kaka bulaştığını gördüm. İki üç kere ben temizlemeye çalıştım ama hiç izin vermedi. En iyisi takibe devam. Muhtemelen pazartesi veterinere.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mümkünse alkolsüz bebek ıslak mendili ile sizin silmenizi tavsiye ederim. Evde size yardımcı olabilecek biri varsa daha rahat olur. Ameliyat bölgesini temizlemesi iltihap oluşmasına sebep olabilir.