Kısırlaştırma hakkinda

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Purple83

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba yavru kedim var tahmini 3 aylık sokakta buldum acaba kaç aylıkken ciflestme zamanı gelir gelmedenmi operasyon yapmak mantikli acaba tecrubelerinizden faydalanbilirmiyim çok teşekkürler 😊

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
4-12 ay arası kızgınlık dönemine giriyorlar. Gelişimini tamamlaması ve sağlığı için 1 yaşından sonra kısırlaştırmanızı tavsiye ederim. Kısırlaştırmadan önce mutlaka veteriner hekim genel kontrollerini yapmış olmalıdır.

CerenSSZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben bir kaç yerde kızgınlık dönemine girmeden kısırlaştırmanın hem daha kolay hem de sağlığı için iyi olduğunu okumuştum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Her kedinin kızgınlık dönemi farklı zamanlarda gerçekleşiyor. Bir kedi 6. ayında da kızgınlığa girebilir, 13. ayında da. Bu sebeple kızgınlığa girmeden kısırlaştıralım çok genel ve yanlış bir tabir olur. Bu süreci kendi veteriner hekiminizle takip etmeniz açıkçası daha doğru, gelişimini ve sağlığını yakından takip ederek en doğru zamanı size o verecektir. Eğer genel konuşmak gerekirse gelişimlerini tamamlamalarını beklemek daha doğru.

CerenSSZ

Hayvansever
Kedi Dostu
6C3DD1A3-6060-4194-AA26-C6E3C560F7B0.jpeg
Bunu okuyup aklımda kalanı yorumlamışım

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet burada söylenenler doğru ancak tek etmen yaşı ve kilosu değil. Gelişimini tamamlamasıysa burada devreye giriyor. Küçük bir kedi eğer fark edilmezse ameliyatı kaldıramayabilir.
En azından 2 defa aşı takvimi tekrarlanmalı, bağışıklığının güçlü olduğuna emin olmalıdır.
Antesteziyi kaldırabilmeli, alacağı ilaçlara ve aşıya karşı alerjisi olmamalıdır.
Aklınızda soru işareti kalmaması için bu konuda detaylı bir yazı hazırlayabilirim.

CerenSSZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet burada söylenenler doğru ancak tek etmen yaşı ve kilosu değil. Gelişimini tamamlamasıysa burada devreye giriyor. Küçük bir kedi eğer fark edilmezse ameliyatı kaldıramayabilir.
En azından 2 defa aşı takvimi tekrarlanmalı, bağışıklığının güçlü olduğuna emin olmalıdır.
Antesteziyi kaldırabilmeli, alacağı ilaçlara ve aşıya karşı alerjisi olmamalıdır.
Aklınızda soru işareti kalmaması için bu konuda detaylı bir yazı hazırlayabilirim.
Mesela 4.ayını doldurdu ilk önemli aşılarını oldu diyelim ne zaman kızgınlık dönemine gireceğini bilemeyeğimiz içi veteriner kontrolleri tamamlandıktan sonra kısırlaştırmak mantıklı olmaz mı? Operasyon için alacağı ilaçları-anestezi vs. zaten kedinin özelliklerine göre ayarlayıp verecekleri için sorunsuz bir şekilde operasyonu atlayıp bir kaç saate de kendine gelir diye düşünüyorum yavruyken bu operasyonu olduğu zaman. Bir sürü okuduğum makaleye nazaran yorumum böyle ama detaylı yazınıza hayır demem

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Vakit bulabilirsem bu gece yayına koyarım, en geç yarın akşam yayında olur.
Not olarak belirteyim, görüştüğüm veteriner hekimler kedinin en az 7 aylık olmasını istiyordu. Yani erken kısırlaştırma önemli olduğu kadar gelişim de çok önemli. Yazımda gerekli tüm detaylara yer vereceğim :)