Kısır ve Normal Kedi Maması Farkları

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Herkese Merhaba,

Belki biliyorsunuzdur 3 kedim var ve 3'ü de kısır. Bir süredir kısır kedi maması alıyorum. Hatta bir tanesinde kreatin ve üre değerleri yüksek diye özel renal kedi maması da alıyorum ona özel.

Yine mamam az kalmış ve fiyat araştırması yaparken şunu fark ettim: N&D kısır kedi maması, kısır olmayana göre bir tık daha pahalı. Sanırım ekstra emek verdikleri için fiyatta farklılık oluyor. Ben de içeriklerini merak ettim, ne gibi farklılıklar var?

Benim 2 kedim İran, zaten birisi idrar yollarından ameliyat olmuştu (bu cinste sık görünüyor dedi veterinerim). O yüzden normal mama taraftarı değilim pek ama farklarını da merak etmiyor değilim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kısır ve yetişkin kedi maması arasındaki tek fark kısır kediler daha az hareket ettiği için protein-yağ değerlerini azaltmaktır. İçerik olarak ek bir besin veya daha kalitelisini kullanmıyorlar. Yalnızca kilo almaması ve sağlığını koruması için değerlerini düşürüyorlar :)
Karşılaştırma için de şu iki tabloyu inceleyebilirsiniz:

N&D Tavuklu ve Narlı Yetişkin Kedi Maması
1588226858314.png

N&D Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması
1588226885273.png

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim kedilerin kilo alma problemi yok açıkçası. İdrar yolu için üretilmiş özel mamalar diye biliyordum. Bu durumda gönül rahatlığı ile normal kedi maması alabilir miyim?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Her kısır kedi maması idrar yoluna iyi gelmiyor açıkçası bu şekilde genelleme yapmam pek doğru olmaz :) . Kilo alma problemi sizin için bir sorun yaratmasa da ileriki dönemlerde yaşlarından dolayı hareketleri azalacak ve kilo almaya başlayacaklar. Kısır mamaları yetişkin mamalarından daha tatsızdır. Yetişkin mamasına alışan bir kedi ileriki süreçlerde kısır kedi mamasını yemeyi tercih etmeyebilir. Bu sebeple kedilerin erken dönemde kısır mamaya alıştırılması önem taşır.

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkürler bilgiler için. Bizimkiler N&D kısır kedi mamasını sevmişken hiç ağız tadlarını bozmayayım o zaman. Nasıl alıştılarsa öyle devam etsin. Bu sefer dediğiniz gibi, kısır olmayan mamayı severlerse buna burun kıvırabilirler :)

Advance'ı mesela hiç sevmediler, ara ara kusuyorlar ama onun mamayla pek alakası olduğunu sanmıyorum. Hala 1-2 kg mama var, eşim bile dedi git sipariş var eski mamadan al, o bile fark etti :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kusmaları tüy kaynaklı olabilir. Malt ve kedi çimi kullanmanızı tavsiye ederim.

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Şu anda 3ü de traşlı, tüyleri çok kısa ama tüy kaynaklı olabilir haklısınız. Bazen banyoda su içiyorlar, ondan da olabilir. Suları hep taze ama nedense sabunlu suyu seviyor bizimkiler 😅 Kedi çimini deneyeceğim. Teşekkürler.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kedi çiminde marka fark etmiyor, buğday ekseniz bile olur. Önemli olan çim olması :D
Sabunlu suyu içmememelerine dikkat edin zehirlenebilirler.