Kısır Kedi Maması Tavsiyesi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. @socrabbit in tavsiyesi üzerine bu başlığı açmak istedim.

Benim 3 tane kısır kedim var. Tek kedim varken Acana tercih ediyordum. Kedi sayım artınca Royal Canin Fit-32'ye geçiş yaptım ancak fiyatları uçtu gitti. 3 kedi olunca da başa çıkmakta zorlandım. Sonradan daha uygun fiyatlı Golosi kedi maması aldım ancak içime pek sinmedi. Zaten bir tanesi idrar kesesinde taş oluşması sebebiyle ameliyat da olmuştu. Tekrar taş oluştu şüphesiyle geçen gün veterinere götürdüm ancak bir şey çıkmadı.

Sonuç olarak uygun fiyatlı olsun diye uygun içerikli mama aldım ama hastalık olunca yapılan kardan fazlası tedaviye gidiyor, yanında gelen can sıkıntısı ve üzüntü de cabası. Bu sebeple kaliteli bir "kısır kedi maması" arıyorum. Aslında ProPlan alacaktım ancak mamaları araştırırken Royal Canin, Felicia ve N&D markalarını da gördüm. 3 aşağı 5 yukarı fiyatları benzer ama doğru tercih yapmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Not 1: Veteriner hekimim, tavuklu olduğu için Royal Canin'i önermedi, onun yerine somonlu ProPlan almamı tavsiye etti. Advance iyi ama fiyatları uçtu dedi. Felicia da bir tık aşağı, bütçeye uygun dedi. N&D ise tavuklu&narlı olarak bulunuyor (az tahıllı ve tahılsız - aralarında 70 tl var). Aslında N&D ProPlan'dan daha ucuz ama tavuklu olması sorun olur mu bilemedim. Bir de tahılsız mı yoksa az tahıllı mı tercih edilmeli emin olamadım. Kısacası toplamda 6 seçenek var:
  1. N&D az tahıllı, tavuklu narlı
  2. N&D tahılsız, tavuklu narlı
  3. ProPlan somonlu
  4. Felicia
  5. Royal Canin
  6. Advance
Hangisini seçmeliyim?

Not 2: Bütçe olarak 300-400 tl aralığındayım. En az 10 kg paket almak istiyorum (kg fiyatı daha uygun oluyor)

Teşekkürler

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Instınct kısırlaştırılmış kedi maması somonlu (424 tl) -yüksek kalite
Fitmin Purity Castrate Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması (443tl) -yüksek kalite
Profine kısırlaştırılmış tavuklu pirinçli (246tl) -orta kalite
Benefit kısırlaştırılmış somonlu kedi maması (269tl) -orta kalite
Bu dediklerime de bakmanızı tavsiye ederim. Söyledikleriniz arasından N&D tahılsız ve proplan somonlu alabilirsiniz.

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Instınct kısırlaştırılmış kedi maması somonlu (424 tl) -yüksek kalite
Fitmin Purity Castrate Tahılsız Kısırlaştırılmış Kedi Maması (443tl) -yüksek kalite
Profine kısırlaştırılmış tavuklu pirinçli (246tl) -orta kalite
Benefit kısırlaştırılmış somonlu kedi maması (269tl) -orta kalite
Bu dediklerime de bakmanızı tavsiye ederim. Söyledikleriniz arasından N&D tahılsız ve proplan somonlu alabilirsiniz.

Merhaba. Teşekkürler bilgilendirme için.

Bu yazdıklarınızı (Profine hariç) hiç duymadım bile. Mutlaka araştıracağım.

Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba. Teşekkürler bilgilendirme için.

Bu yazdıklarınızı (Profine hariç) hiç duymadım bile. Mutlaka araştıracağım.

Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?
Instınct ve Fitmin idealdir

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Instınct ve Fitmin idealdir

Biraz araştırdım. Instinct 7 kg 400 küsür beni aşıyor maalesef. Fitmin 10 kg 340 tl'ye var görünüyor. Tavsiyeniz üzerine alabilirim ancak tavuklu olması sorun olur mu? N&D tahılsız sırf tavuklu diye soru işareti oluşturmuştu bende. Veteriner tavuklu alma demişti çünkü.

Siz de aynı görüşte misiniz? Tavuk yerine balıklı mı tercih etmeliyim?

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Biraz araştırdım. Instinct 7 kg 400 küsür beni aşıyor maalesef. Fitmin 10 kg 340 tl'ye var görünüyor. Tavsiyeniz üzerine alabilirim ancak tavuklu olması sorun olur mu? N&D tahılsız sırf tavuklu diye soru işareti oluşturmuştu bende. Veteriner tavuklu alma demişti çünkü.

Siz de aynı görüşte misiniz? Tavuk yerine balıklı mı tercih etmeliyim?
Tavuklu mamalar alerji yapabiliyor ama Fitmin'de yalnızca tavuklu kısırlaştırılmış mama yok diye biliyorum. İsterseniz bir kilo alıp deneyin ancak balıklı veya etli olması daha iyi bir seçim olur.

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Tavuklu mamalar alerji yapabiliyor ama Fitmin'de yalnızca tavuklu kısırlaştırılmış mama yok diye biliyorum. İsterseniz bir kilo alıp deneyin ancak balıklı veya etli olması daha iyi bir seçim olur.

Baya bir araştırdım ama kısır kediler için sadece tavuklu gördüm. Somonlu var ama o normal kediler için, kısır kediler değil. Sanırım ND veya Pro Plan almak daha iyi olacak. İlerde temin sorunu da Fitmin'e göre daha az olacak gibi görünüyor.

Fitmin (kısır kedi - tavuklu), ND Tahılsız (kısır kedi - tavuklu) ve ProPlan (kısır kedi - somonlu) sıralaması yapsanız, nasıl bir sıralama olurdu? Fiyatları 3 aşağı 5 yukarı aynı ama kalite olarak sizce nasıllar?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Fitmin, proplan, N&D

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Tekrar merhaba. Kedilerime ND az tahıllı kısır kedi maması almıştım. Bir tanesi maalesef bir süredir böbrek problemi yaşıyormuş, kreatin ve üre değerleri yüksek çıktı. Ona da Renal Mama ve ilaç tedavisine başladım.

ND yerine Advance Sensitive Kısır Kedi Maması almayı düşünüyorum. Kullanan veya bilen arkadaşlar yorumlayabilirse sevinirim. Bir de Renal Mama olarak ne önerirsiniz? Birkaç ay daha renal mamaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
N&d gibi bir markadan Advance'e geçmek çok zorlu olacaktır. Advance çok kalitesiz bir marka üriner sistemi destekleyici mamalar alabilirsiniz ancak Hills, Advance gibi markalardan uzak durmanızı öneririm.

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
N&d gibi bir markadan Advance'e geçmek çok zorlu olacaktır. Advance çok kalitesiz bir marka üriner sistemi destekleyici mamalar alabilirsiniz ancak Hills, Advance gibi markalardan uzak durmanızı öneririm.

Yanıt için teşekkürler. İki ayrı veterinerim Advance önermişti, ilk defa aldım. Siz de Advance için zamanında olumlu şeyler de yazmışsınız. Bu süreçte içeriği mi değişti acaba?

Tüm kedilerim böbrek problemi yaşamıyor. Birisi zaten özel renal mama yiyor. Diğerleri için de bu mamayı kullanmayı planlıyorum. Eğer sıkıntı olursa tekrar ND'ye dönerim. Aslında satıcı Fitmin önermişti ama kedilerim birinde kabızlık olabileceğini belirtti veterinerim, o yüzden yüksek lif oranlı mama tercih etmek istedim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Advance orta kalite bir mama, fiyat-içerik olarak çok kötü, kısır kedi maması düzenli vermemek şartıyla kullanılabilir ancak sorun şu ki advance dürüst bir marka değil. İsmini satış stratejileri ve iyi pazarlama teknikleri duyurmuş bir marka. Veterinerler Hills ve Advance'i çok severler, bir marka önerisi istediğinizde birçoğu bu markaya yönlendirir sizi. Benim renal mama önermem pek doğru olmaz o yüzden bir öneride bulunmak istemiyorum, bu konuda en iyi veterinerden tavsiye alabilirsiniz.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kısaca söylemek gerekirse o fiyata çok daha kaliteli mamalar alabilecekken Advance almanızı tavsiye etmem :)

isos81

Hayvansever
Kedi Dostu
Advance orta kalite bir mama, fiyat-içerik olarak çok kötü, kısır kedi maması düzenli vermemek şartıyla kullanılabilir ancak sorun şu ki advance dürüst bir marka değil. İsmini satış stratejileri ve iyi pazarlama teknikleri duyurmuş bir marka. Veterinerler Hills ve Advance'i çok severler, bir marka önerisi istediğinizde birçoğu bu markaya yönlendirir sizi. Benim renal mama önermem pek doğru olmaz o yüzden bir öneride bulunmak istemiyorum, bu konuda en iyi veterinerden tavsiye alabilirsiniz.

Teşekkürler. Bu bitince tekrar N&D'ye dönerim :)