Kirpiler Ne Yer? Nasıl Beslenir? Nelerden Kaçınmak Gerekir?

Mnemosynes

Yasaklı Üye

Vahşi doğada kirpiler böceklerin yanı sıra bazı bitkileri ve çok nadiren küçük veya bebek memelileri (fareler gibi) seçerek zengin bir beslenme düzenini tercih ederler. Kirpi genellikle geceleri yemek yer. Evcil hayvanlar olarak beslendiğinde, kirpi esas olarak yüksek kaliteli kirpi yiyecekleri ile beslenmelidir. Solucan ve kriket gibi az miktarda böcekler ve az miktarda taze sebze ve meyveler de sunulabilir. Hangi sebze ve meyveleri tavsiye edeceği konusunda veterinerinize danışabilirsiniz.

Besin değeri düşük marul ve kerevizden ve zehirli olabilecek avokadolardan kaçınmalısınız. Son zamanlarda avokado tüketiminin Türkiye’de daha popüler hale gelmesiyle evcil hayvan sahipleri de hayvanları bu besinlerle beslemeye başlamıştır. Ancak bu meyve özellikle de kirpiler için yarardan çok zarar sağlar. Bu sebeple bu yeni trendden kesinlikle kaçınmanız önemlidir. Böcekler bir petshoptan alınarak evde yetiştirilmelidir. Park ve bahçelerden edinebileceğiniz böceklerin bulunduğu toprağa ilaç ve gübre uygulanmamış olması gerekir.

Solucanlar kirpilerin beslenmesi için çok besleyici bir canlı olabilir. Veterineriniz kirpinize vermek için evde nasıl kendi böceklerinizi yetiştirebileceğinizi dair ipuçları sağlayacaktır. Ayrıca eğer düzenli ve dengeli bir beslenme düzeni sağlanmazsa kirpiler obeziteye oldukça eğilimlidir. Uygun oranlarda verilen yiyecekler bu sorunun durdurulmasına yardımcı olacaktır.

Kirpiler Ne Yer Nasıl Beslenir Nelerden Kaçınmak Gerekir.jpg

Kirpiye Vitamin Vermek Gerekir mi?
Genelde kedi, köpek ve kuş gibi diğer evcil hayvanların mamalarına ek olarak vitamin takviyesi sağlanması yaygındır. Ancak kirpiler düzgün ve dengeli beslendiklerinde ek vitaminlere ihtiyaç duymazlar. Yetersiz beslenme ya da hastalık durumunda ise veterinerinizin yönlendirmesi ile vitamin kullanabilirsiniz.

Kirpiler Ödül Maması İster mi?
Karakteristik özellikleri düşünüldüğü zaman diğer evcil hayvanlardan farklı olarak kirpiler ödül maması vermeyi gerektirmez. Ancak ara sıra taze sebze, meyve ve tahıl vererek kirpinizi şımartabilirsiniz. Kirpiler çiğ et veya yumurta ile beslenmemelidir. Ayrıca sütü sindiremezler. Süt verilmesi ishale yol açabilir. Çiğ havuç gibi sert yiyecekler, fındık veya tohumlar da verilmemelidir. Bu sert yiyecekler damak kısmına zarar verebilir. Ayrıca veterinerinize danışmadan kendi yediğiniz yemekleri kirpi ile paylaşmamanız gerekir.

Kirpilerde Su İçme Alışkanlığı
Kirpilerin 24 saat temiz suya erişim olanakları bulunmalıdır. Kafeste beslenen kirpiler için rahat su içebilecekleri emzikli bir suluk sunmak daha iyi olacaktır. Ancak suluğun emzik kısmının yiyecekler yüzünden tıkanmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Ayrıca suyu en az günlük olarak değiştirmeniz önemlidir. Ayrıca sadece sulukları değil, tüm yiyecek kaplarını da günlük olarak sabun ve su ile iyice yıkayıp durulamanız gerekir. Temiz bir ortamda kirpiler çok daha mutlu ve sağlıklı olacaktır.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kirpilerde Sık Görülen Hastalıklar ve Tedavileri

Tevfik

Yönetici
@Sultanım, tilkiler gibi kahkaha atıyorlarmış onlarda :D

Bir video paylaşmıştım sosyal medyada, tilkileri gıdıklıyorlar bayağı kahkaha atıyorlardı :D

Mnemosynes

Yasaklı Üye
@Sultanım, tilkiler gibi kahkaha atıyorlarmış onlarda :D

Bir video paylaşmıştım sosyal medyada, tilkileri gıdıklıyorlar bayağı kahkaha atıyorlardı :D
Ya Lorisler gibi tilkiler de aslında acı çekiyorsa? 🧐

Böyle bembeyaz kirpileri görünce karınlarını gıdıklayasım geliyor 😍💕.
Bir tane fenomen kirpi var: Mr. Pokee. O kadar sevimli ve şapşal ki onu gördüğümden beri benim de kirpileri gıdıklayıp mıncıklayasım geliyor. 😄

Bir tana fenomen kirpi var: Mr. Pokee. O kadar sevimli ve şapşal ki onu gördüğümden beri benim de kirpileri gıdıklayıp mıncıklayasım geliyor. 😄
Tip şu:

1588634521451.png

Tevfik

Yönetici
@Mnemosynes, biliyorum o kirpiyi hatta ilk mesajım o olacaktı, ismi aklıma gelmedi :D

Kirpi benim hayalimi yaşıyor, gezmediği yer kalmadı :D

Tevfik

Yönetici
@Mnemosynes, fazlasıyla gülüyor :)

Anneme gösterdim geçtiğimiz yıl, annem diyor ki; kirpi bile senden şanslı, görmediği yer kalmamıştır diyor :D O gün, bugündür kıskanırım bu kirpiyi, aşırı da severim ama :love: