Kediye Günde Ne Kadar Yemek?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Yaklaşık 5 aylık olduğun utahmin ettiğim erkek bir kedi sahiplendim. Dün tarttığımda 1,600 gr çıktı. Kedime günde üç öğün veriyorum, gece de acıktığın için biraz da yemek bırakıyorum tabağında. Şimdi günde ne kadar yem vermem lazım? Bir yerde kilosunun %3 ü yazıyordu ama çok az geldi, doymuyor. Ne kadar yemek vermem lazım bir günde?

Çözüm
Veterinerim kilo problemi yok ise ölçülü verilmemesi gerektiğini söylemişti.

İlla ölcülü vermek istiyorsam da yavru kediye bu sekilde mama vermenin onu strese sokacağını, tabağının her zaman dolu olması gerektiğini en az 8 ay yapmamam gerektiğini belirtti.

1600 gr ve 5 aylık bir kedi bence zaten zayıf, bir de ölcülü vermezseniz daha iyi olur. Ancak vermek istiyorsanız veterinere danışmanızda fayda var. Cünkü mamanın içeriği (tahıl ve protein değerleri vs vs ) , kedinin yaş / kilo gibi bircok etken bunu değiştiriyor. MEsela internette 1.5 - 2.5 kg kedi için 30-40 gr diyor, bence doyması imkansız. benim kedim 4 aylık ve 1.5 kg iken günde 70-80 gr yiyordu ona rağmen kilolu değil.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Veterinerim kilo problemi yok ise ölçülü verilmemesi gerektiğini söylemişti.

İlla ölcülü vermek istiyorsam da yavru kediye bu sekilde mama vermenin onu strese sokacağını, tabağının her zaman dolu olması gerektiğini en az 8 ay yapmamam gerektiğini belirtti.

1600 gr ve 5 aylık bir kedi bence zaten zayıf, bir de ölcülü vermezseniz daha iyi olur. Ancak vermek istiyorsanız veterinere danışmanızda fayda var. Cünkü mamanın içeriği (tahıl ve protein değerleri vs vs ) , kedinin yaş / kilo gibi bircok etken bunu değiştiriyor. MEsela internette 1.5 - 2.5 kg kedi için 30-40 gr diyor, bence doyması imkansız. benim kedim 4 aylık ve 1.5 kg iken günde 70-80 gr yiyordu ona rağmen kilolu değil.

Çözüm

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Arndiol, doyana kadar yesin yani? Ben de ilk başta öyle düşünüp veriyordum ama öyle yazınca kafam karıştı. Ama sürekli yediği kadar verince kilosu sağlıksız bir şekilde artmaz değil mi?
5 aylık bir kedinin kilosu ne olmalı bu arada? Bu benim tahminim aslında.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yavru kediler ac kaldıklarında strese giriyorlar , konuyla ilgili cok bilgi kirliliği var.
Ben sadece veterinerimin dediğini belirttim, başka veteriner başka fikirde olabilir ancak söyle söyleyim kedilerimin bazen maması bitiyor birkaç saat sonra hareketlerindeki değişimden fark ediyorum. üstelik ac değiller, sadece mama olmadıgı için farklı davranıyorlar.
Büyüdüğü zaman veteriner yönlendirir zaten sizi ölçü konusunda. Merak etmeyin.

Kilosu gereksiz arttıgında belli eder kendini, eğer mamanız kaliteli ile saglıksız bir kilo alma pek olmuyor. Haftada 150 gr a kadar kilo almaları son derece normal. Zaten 6 aydan sonra büyümeleri yavaşlıyormuş.

Russian blue cinsi kedim 5 aylıkken yaklasık 2.5 Kg idi. (biraz tombul)

Bombay kedim su an 5 ay olmak üzere o da 2.5 kg. Ama bu tombul değil cünkü boyu diğerine göre cok uzun, göstermiyor. hatta biz nasıl 2.5 kg diye şaşırdık.

Kimisinin kedisi 3 yaşında bile 2.5 - 3 kg oluyor. Kedinin vücut sekline göre değişiyor bu durum.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Arndiol, anladım çok teşekkürler.:)
Aslında bir ayda gereken mamayı hesaplamak için de bir ölçü arıyorum daha çok. O zaman günde verdiğim miktarı sürekli ölçeyim, bir iki gün geçsin ona göre günde ne kadar yediğini bulurum.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediler cidden çok ilginç canlılar.
Mesela ben geçtiğimiz ay ayda 5 kg yiyorlar olarak ölçtüm 2 si, bu ay 3.5 kg yediler.

Günlük olarak zor olur, haftalık daha net. Ben kapalı bir kabı mama ile dolduruyorum ve ölçüyorum, 1 hafta sonra tekrar ölçüyorum ve ne kadar yediğini tespit ediyorum.

Ufaklığın fotoğraflarını da bekliyoruz sizden ;)

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Arndiol, o zaman aylık yapayım en iyisi. 😅

Şöyle elde olan birkaç fotoğrafını koyayım. Belki ileride ayrıca bir konu açarım.:)
Adı henüz kesinleşemedi hala, Badem olabilir ama.
IMG_20210118_143527.jpg
IMG_20210113_105627.jpg

IMG_20210115_002232.jpg
IMG_20210113_105716.jpg

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
badem gözlüüüü , cok minnak bir suratı var :)

uzun mutlu bir ömürünüz olsun beraber