Kedimizde Hapşırma ve Öksürük Problemleri

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

alabina57

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba Sayın Yöneticiler ve Forum Üyeleri,
Miniş'imizde yaklaşık 3 hafta önce başlayan çok sert içe hıçkırık ve hapşırma olayından sonra hemen Veterinere götürdük. Kendileri anında röntgenini çektiler ve muayene sonunda alerjik olduğu söylendi ve antibiyotik tedavisi uygulanması gerektiğini belirttiler. Bizde kabul ettik. Uygulanan antibiyotik: ******
Sahiplendiğimiz kişinin evi Veterinere yakın olduğundan dolayı Miniş onlara bırakıldı ve tedavisi yapıldı. Almaya gittiğimizde bize bu sorunun kumdan, sigara dumanından, kullanılan parfümlerden, değişik temizlik maddelerinden olabileceğini söylediler.
Bizim evde hiç kimse sigara içmez, kullandığımız kum ise Lindo markanın sabun kokulusuydu. Şimdi onu anında değiştirdik ve kokusuz kum almaya başladık. Her konuya evin içinde çok dikkat ederiz.
Ancak sorun bir türlü geçmedi sadece hafifledi. İçe hıçkırık filan olmuyordu. Sonra yine hapşırmalar başladı. Bu sefer bir başka Veterinere kendi oturduğumuz semtte götürdük. Boğazını kontrol etti. Hafiften kızarıklık olduğunu ve alerjik olduğunu dile getirdi ve kedimizde kullanmamız için bir Şurup ile Ağız Spreyi reçete etti. İlaçlar: 1-******* 10mg/4ml Şurup bu piyasadan kaldırıldığı için onun yerine ******* 15mg/5mL ,(*******) önerdi ve ***** ağız spreyi....
Şurubu hafif yoğurtla karıştırarak veriyorduk, ağız spreyini kediyi sıkı tutarak ağızına bir fıs yapıyorduk.
Ondan önce hafiflemişti ve bizde sevinmiştik bu duruma. Son gittiğimiz Veterinere konuyu ilettiğimizde bir süre şurup ve spreyi bırakalım ve izleyelim diye söz etti. Ancak 2 gündür kedimizde hapşırma ve hıçkırık türü öksürme tekrar başladı ve dün mesela yatana kadar en az on kez bu olayı yaşadık. Bundan dolayı biz tekrardan şurup ve spreyi kullanmaya başladık.
Sizlere Veterinere hiç gitmeden önceki videosu ile sonraki ve en son dünküleri ekte göndereceğim.
Hayatımızda ilk kez bu yaşta (63) bir kedi sahiplendik ve durumuna çok üzülüyoruz. Kendisini böyle öksürürken ve hapşırırken gördüğümüzde içimiz parçalanıyor. Dilleri olmadığından dolayı bir şey söyleyemiyorlar. Zaten annesi onu kısa bir süre emzirmiş, bizim yanımızda çok mutlu olduğunu biliyoruz.
Ancak bu hastalığı konusunda ne yapabiliriz ? Yardımlarınızı ve görüşlerinize müracaat etmek istiyoruz. Bu hastalığın ne olduğunu merak ediyoruz. @mevlutunal
Saygılar,

Ekli dosyalar

• 28.03.2021.mp4
    23.4 MB
  • 17.04.2021-1.mp4
    4 MB
  • 17.04.2021-2.mp4
    12.7 MB
  • 18.04.2021.mp4
    2.1 MB
Moderatör tarafında düzenlendi:
Çözüm
Forumda ilaç ismi paylaşmak yasak olduğundan düzenledim bilginize.

Kediye herhangi bir veteriner tahlil yapmadan gözleme dayalı tedavi verdi? Bu durumun en net cevabı alerji testi olur.

Yediği mamanın içeriğinden bile alerji olabilir. Beslenme programı nedir? Marka vs.

Ya da benim kedim gibi astım vardır, kokular dokunuyor olabilir.

Açıkçası bizler veteriner değiliz sadece fikrimizi paylaşabiliriz fakat astım ve alerji için test yapılması gerekiyor.

Bu arada eğer yeterli malt vermiyorsanız hapşırık ve öksürük de yapar.

Diğer bir seçenek kedi koronasi. Çoğu kedi de var. Bu da vücut direncini düşürüp daha kolay hasta olmasına neden olabiliyor.

Özetle gözlem değil de test ile anlaşılıyor birçok sey.

Çok geçmiş olsun

Bu arada...

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu

Kediye herhangi bir veteriner tahlil yapmadan gözleme dayalı tedavi verdi? Bu durumun en net cevabı alerji testi olur.

Yediği mamanın içeriğinden bile alerji olabilir. Beslenme programı nedir? Marka vs.

Açıkçası bizler veteriner değiliz sadece fikrimizi paylaşabiliriz fakat astım ve alerji için test yapılması gerekiyor.

Diğer bir seçenek kedi koronasi. Çoğu kedi de var. Bu da vücut direncini düşürüp daha kolay hasta olmasına neden olabiliyor.

Çok geçmiş olsun

Bu arada video ları tekrar izledim de bence astım ve midedeki tüyleri ķusamamasi gibi geldi

Çözüm

alabina57

Hayvansever
Kedi Dostu

Çok geçmiş olsun

Bu arada video ları tekrar izledim de bence astım ve midedeki tüyleri ķusamamasi gibi geldi
Bilgilendirmeniz için teşekkürler @Arndiol .

Beslenme programı şöyledir: Miniş (dişidir) ve 2 ay önce kısırlaştırıldı. Beslenmesini Proplan'ın kısırlaştırılmış (1+) Somonlu mamasıyla yapıyoruz.
Yaş maması Gimcat'ın Tavuklu Yavru Kedi maması veriyoruz. Ayrıca Felicia marka yaş mamada aldığımız oldu. Bir ara kısırlaştırma sonrası toparlanması için "Royal Cannının Recovery'si ni 3 kutu verdik.

Ayrıca: Gimcat Malt Soft Extra Macunu (buna yeni başladık yani 1 ay gibi oluyor - 2 günde 1cm veriyoruz). Yeterli Malt demişsiniz ne kadar vermemiz gerekiyor ? Bize çok fazla vermeyin dediler. Hala sahiplendiğimiz kişi haftada bir nohut tanesi büyüklüğünde diye bahsetti.

Ayrıca yine: Gimcat Multivitamin Macun (buna da yeni başladık aralıklarla 1 cm veriyoruz)
Bunun yanı sıra çubuk şeklinde olan ödül mamalarından verdiğimiz oluyor.

Peki götürdüğümüz Veterinerler neden test yapmıyorlar onu anlamıyorum bir türlü....Bizim mi söylememiz gerekir?
Ayrıca sormak istediğim midede ki bu tüyleri kusması için ne yapabiliriz?

Peki Astım ise ne yapmamız ve nasıl bakım gerekiyor???
Şimdiden teşekkürler.....

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Testleri ben talep etmiştim belki ücret nedeniyle kendileri teklif etmiyordur, pek ucuz değiller. Ya da donanımları yoktur.

Ödül maması aslında faydalı değil.

Malt 3 4 gunde bir serce parmagi boyunda verin. Minik verdikleriniz tüylerin topaklasmasina yeterli gelmiyormuş (vet öyle dedi)
Midedeki tüyleri kusması için kedi çimi veriliyor ama malt i dediğim şekilde verirseniz buna gerek olmadan dıskı yoluyla atarsınız.

Astım için evde toz olmaması, tozutmayan kum , kokusuz kum önemli.

Ancak bu dediklerim teşhis değil. Veterinerler en iyi kararı verebilmeli.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Mamaların kullanım klavuzlarının da bu tur seylerın de dogru oldugunu sanmıyorum. Herhangi bir besin ögesini buna göre vermek sacma.

Mesela 6 cm verin diyor ama, hangi cins kedi, tüy uzunlugu, yaşı, kısırlık durumu, boyu, kilosu, kan değerleri vs bunlar değişkenlik gösterrken ustunde miktar belirtmeleri garip.

Benım kedilerimin tüyleri kısa oldugu için ve pek tüy dökmedikleri için haftada 1 kez bile yeter dedi. Arkadaşın british long hairine 3 günde bir serce parmagı kadar dedi.

Hatta anlatırken az boyutta kadar verilmesi durumunda midedeki tüyleri kaplayamacagı içn bir işlevi olmayacagını belirtti.

Yaş mamalarda da hergün 2 porsiyona kadar verilir diyor ama verirsen hayvanın dişleri cürür ve sindirim sistemi çökebilir :)

alabina57

Hayvansever
Kedi Dostu
Mamaların kullanım klavuzlarının da bu tur seylerın de dogru oldugunu sanmıyorum. Herhangi bir besin ögesini buna göre vermek sacma.

Mesela 6 cm verin diyor ama, hangi cins kedi, tüy uzunlugu, yaşı, kısırlık durumu, boyu, kilosu, kan değerleri vs bunlar değişkenlik gösterrken ustunde miktar belirtmeleri garip.

Benım kedilerimin tüyleri kısa oldugu için ve pek tüy dökmedikleri için haftada 1 kez bile yeter dedi. Arkadaşın british long hairine 3 günde bir serce parmagı kadar dedi.

Hatta anlatırken az boyutta kadar verilmesi durumunda midedeki tüyleri kaplayamacagı içn bir işlevi olmayacagını belirtti.

Yaş mamalarda da hergün 2 porsiyona kadar verilir diyor ama verirsen hayvanın dişleri cürür ve sindirim sistemi çökebilir :)
Günaydın,
Mama ve diğer ürünlerin üzerinde anormal yüksek miktarlar yazmakta. Bizim kedide Tekir ve tüyü çok kısa videolarda gördüğünüz gibi.
Ancak dün akşam malt ekstraktan 1,5 cm gibi verdik, belirli bir süre sonra hapşırmaya başladı bunun neticesi olabilir mi?
Bu sabah da kendisine malttan verdik ve izlemeye aldık. Arkadaşlar Veteriner olmadığınızı biliyorum ancak tecrübelerinizle bunu çözeceğiz inşallah. Bizim içimiz gidiyor kediyi böyle öksürürken gördüğümüzde.....
Bakalım neler yaşayacağız.... @Sinemelawen @mevlutunal

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Malt sebebiyle hapşırdıgını sanmıyorum. Evet hayvanın ozellıklerıne gore vermek gerekıyor, o kullanım klavuzları tuketicilik artsın dıye verılmıs resmen.

Malt ı parca parca vermek yerıne tek defada 3-4 cm kadar vermenızde fayda var. Dırek tüylere yapışır kaplar böylece.

Ben hala tahlillerden yanayım. Bağışıklıgı düşmüş olabilir, corona olabilir, alerji olabilir, astım olabilir. Gunde 1-2 hapşırık normal birşey zaten.

İlerlerse başka bir veterinere gitmenizde fayda var, allah hepinize hepbirlikte uzun ömür versin :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@alabina57, malttan olduğunu ben de sanmıyorum. Arndiolun dediği gibi tek seferde verin maltı.
Kassandranin tüyleri uzun. Vetimiz bu şekilde verin dedi, hatta kustuğunda direk malt verin, midesi rahatlasin
Bence de bir test yaptırın mutlaka.

alabina57

Hayvansever
Kedi Dostu
Malt sebebiyle hapşırdıgını sanmıyorum. Evet hayvanın ozellıklerıne gore vermek gerekıyor, o kullanım klavuzları tuketicilik artsın dıye verılmıs resmen.

Malt ı parca parca vermek yerıne tek defada 3-4 cm kadar vermenızde fayda var. Dırek tüylere yapışır kaplar böylece.

Ben hala tahlillerden yanayım. Bağışıklıgı düşmüş olabilir, corona olabilir, alerji olabilir, astım olabilir. Gunde 1-2 hapşırık normal birşey zaten.

İlerlerse başka bir veterinere gitmenizde fayda var, allah hepinize hepbirlikte uzun ömür versin :)
Merhaba,
Bugün mesela o kadar çok hapşırdı ki... Sabahtan bu yana en az 15 kere. Bazıları peş peşe 5-6 kez oldu.....Bilmiyorum ne yapacağımızı?
Böyle çaresiz kalıverdik...Bu gün bir şey dikkatimi çekti Miniş'de ... Hapşırdıktan sonra böyle boğazında sanki bir şey takılmış gibi geldi bana...Hapşırmalar sonrası patisiyle yüzünü silmeye çalıştı....
Forumda Veti yok mu ondan da bir fikir almak isterdim konu hakkında....
iyi akşamlar... @Sinemelawen

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@alabina57, tozlu bir yere giriyor mu? Muhtemelen boğazında bir şey var. Başka vete gidip, boğazina iyice baktırın, gerekirse ultrason çektirin. Ama.alerji testi de yaptırın mutlaka.

alabina57

Hayvansever
Kedi Dostu
@alabina57, tozlu bir yere giriyor mu? Muhtemelen boğazında bir şey var. Başka vete gidip, boğazina iyice baktırın, gerekirse ultrason çektirin. Ama.alerji testi de yaptırın mutlaka.
Merhaba,
Evin içinde tozlu bir yer yok. Ancak her yeri kokluyor. Belki oralarda bir şeyler kapabilir.
Bugün başka bir Vet'le görüştüm. Videoları gönderdim. Pazar günü bizi bekliyor.
Ancak o güne kadar "******* 250mg/5ml" antibiyotik yazdı. Bunu Pazar gününe kadar kullanacağız. Ayrıca Gimcat Multivitamini ile Gimcat'ın Malt extrasını hergün 3-4 cm Pazar gününe kadar verelim diye söz etti.
Kedimizin sanki burunda tıkalı gibi geliyor bana. Bakacağız artık Pazar gününe kadar....Umarım olumlu sonuç alırız.
iyi günleqr.... @Sinemelawen @Arndiol