Kedimin tüy dökme sorunu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar merhaba kedimin normalde tüyleri idare edilecek kadar dökülüyor kucağımıza felan geldiğinde 3 4 tüy görüyoruz, haftasonlari onu tarıyorum ve ardindan yas mama veriyorum bu sekilde alıştırdım taranmaya. Sorun şu ki tarağa ilk basta çok az tüy gelirken 3 haftadır belki 1 aydır aşırı fazla tüy geliyor. Tüy dökme dönemi, mevsim geçişi olduğundandır dedim başlarda ama 1 ay boyunca tüy dökerler mi yoksa ben mi bi yerlerde hata yapıyorum. Mama olarak mystic kitten tavuklu kullaniyorum yaş mama olarak da felicia kitten tavuklu ve biftekli, her hafta değişik veriyorum acaba o yüzden tüy dökmesi artmis olabilir mi? Sizin kedilerinizin mevsim geçişi dönemi bitti mi?

Ekli dosyalar

• 20210605_122048.jpg
    20210605_122048.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 12

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, su an tüy dökme dönemi. bende 1 aydır aynı durumdan muzdaribim.
Cok yaş mama vermeyin siz yinede :) felicia yaş mamaları gayet güzel ondan oldugunu sanmıyorum.

Tavuklu mamalarda ekstra dökülmeye sebep olabilir , en temizi somonlu ya da nd ocean serisi mamalar.

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Mystic'i 15 kg almıştım şu an degistiremem maalesef ama aylardir bunu kullanıyoruz tüy sorunu 1 aydır var mamadan değildir diye düşünüyorum bakalim insallah gecer o zaman bikac haftaya, geçmezse bi çözüm ararım 🤔 Teşekkür ederim size 🍀
Bu arada yaş mamada 48 saat buzdolabında saklanabileceği yazıyor ben de bu yüzden yarısını cumartesi öğlen yarisini pazar akşama doğru veriyorum 💁‍♀️

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Muhtemel mevsim geçişindendir. Bölgesel dökülme / acılma olursa o zaman alerjik birşey olarak düşünebilirsiniz.

Yaş mamalarda öyle diyor ama genel olarak veterinerler 24 saat içerisinde tüketilmesini söylüyor. Felicia 85 gr yaş mama; bir öğün öğlen, ikinci öğünü ertesi sabah verin bence en gec. Zaten mama üstünde renk değişimlerinden de anlarsınız durumu.

Streç ile iyice kapatıp hava almamasını sağlayın yeter.

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Öyle bi dökülme yok şükür, yaş mamanın da verme aralığını kısaltıyım o zaman ağzını iyice kapatıyordum zaten teşekkürler ☺️

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavuklu mamalar tüy dökümünü arttırabiliyor. Mevsim geçişlerinde tüy sağlığını olumlu etkileyecek malt, vitamin tüketimini arttırabilirsiniz. Malt veya vitamin kullanmak istemezseniz ciğer gibi doğal multivitamin olan sakatat çeşitlerini de değerlendirmenizi tavsiye ederim. :)

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Olabilir sakatatlara düşelim bu ara teşekkürler 🌸