Kedimin Son Zamanlardaki Tuhaf Davranışları

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

lordelvan

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar,
Evimde bir dişi bir erkek olmak üzere iki kedi besliyorum. İkisi birbirleri ile iyi anlaşan kedilerdir. Ancak son zamanda dişi kedimden garip durumlar gözlemliyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki erkek kedim kısır. Kedimin hamile olması gibi bir durumun olma ihtimali yok. Ama kulağında 0-3 yaş arası genelde beyaz kedilerde olan bir tür alerji belirdiği için kulak merhemi kullanıyor ve hipoalerjenik kedi maması tüketiyor. Durumun bundan kaynaklanması ihtimali açıkçası aklımda.
Konuya gelirsek, kedim bütün gün miyavlayarak bize yalvarıyor. Biz yanına gidince koşarak odama geliyor ve gırıldayarak çekmeceme giriyor ardından kendine bir boşluk yaratıp oraya yatıyor ve uyumaya başlıyor. Yanından kalkınca miyavlayarak yeniden yanımıza geliyor ve aynı olay tekrarlanıyor. Hastalığı ile bir alakası var mı yoksa başka bir şey mi onu iteliyor bilemiyorum. Gece yatmadan önce çekmeceyi boşaltıp çarşaf koyduk yatsın diye ama şimdi de çarşafı tekrardan kazmaya çalışıyor ve açılan boşluğa yatıyor.
Bilenler cevaplarsa çok müteşekkir olurum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dişi kediniz de kısırlaştırıldı mı?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kızgınlık döneminin üzerinden çok geçmemişse bu durumu kızgınlığa da bağlayabiliriz. Hastalık kaynaklı olduğunu pek sanmıyorum. Hastalıklar bu tarz davranışlara pek sebep olmazlar. Bir diğer ihtimal ise yalancı hamilelik benzeri bir durum yaşamasıdır. Hamile olduğunu zanneden kedilerin birçoğunun davranışlarında değişim görülür. Yanına yavru kedi boyutlarında bir peluş oyuncak koymayı deneyebilirsiniz, eğer oyuncağı sahiplenirse dediğim gibi yalancı hamilelik söz konusu olabilir.

lordelvan

Hayvansever
Kedi Dostu
Kızgınlık döneminin üzerinden çok geçmemişse bu durumu kızgınlığa da bağlayabiliriz. Hastalık kaynaklı olduğunu pek sanmıyorum. Hastalıklar bu tarz davranışlara pek sebep olmazlar. Bir diğer ihtimal ise yalancı hamilelik benzeri bir durum yaşamasıdır. Hamile olduğunu zanneden kedilerin birçoğunun davranışlarında değişim görülür. Yanına yavru kedi boyutlarında bir peluş oyuncak koymayı deneyebilirsiniz, eğer oyuncağı sahiplenirse dediğim gibi yalancı hamilelik söz konusu olabilir.
Cevabınız ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Rica ederim, merak ettiğiniz her şeyi çekinmeden sorabilirsiniz. :)