Kedimin sanki bacağı kırılmış gibiydi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar iyi forumlar. Sabah her zamanki gibi mamasını verdim yedi ben ders çalışırken birden masama çıktı ve sanki bacağı kırılmış gibi yürümeye başladı aniden ağlıyormuş gibi miyavladı ve 5-10 saniye sonra sustu bende tabi hemen aldım kucağıma bacaklarını kontrol ettim miyavlamadı sonra yürütmeye çalıştım hala tam yürüyemiyordu ama 3-4 dakika sonra tam emin olmamakla beraber eskisi gibi yürümeye başladı oyun oynatarak zıplattım falan herhangi bir sorun yoktu. Sizce sorun ne olabilir ? Akşam sanırım 1 kere tuvaletini yapmış kabız olma ihtimali var mı ? Kedimin iştahı çok yerinde öğün öğün veriyorum mamasını.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Muhtemel bacağı uyuşmuştur diye düşünüyorum.

Kabızlık durumunu dışkıdan anlamanız lazım, zaten belli ediyor kendini.

Kediniz yenüz 8-9 aylıktı yanlıs hatırlamıyorsam. İştahının yerinde olması sebebi ile 1 yaş altı kediye mamasını öğün öğün vermek bence yanlış. Eğer kilo problemi var ise ayrı konu ancak kilo problemi olmayıp sadece iştahı fazla diye yapmaya gerek yok.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Muhtemel bacağı uyuşmuştur diye düşünüyorum.

Kabızlık durumunu dışkıdan anlamanız lazım, zaten belli ediyor kendini.

Kediniz yenüz 8-9 aylıktı yanlıs hatırlamıyorsam. İştahının yerinde olması sebebi ile 1 yaş altı kediye mamasını öğün öğün vermek bence yanlış. Eğer kilo problemi var ise ayrı konu ancak kilo problemi olmayıp sadece iştahı fazla diye yapmaya gerek yok.
Kilo problemi derken kısırlaştırdıktan sonra çok fazla kilo aldı resmini atayim siz karar verin kilolumu değil mi diye. Normalde 1 ay kadar giderdi 1.5 kg mama mama kabı dolu olmasına rağmen ama en son paketi 15 günde bitirdi.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kilo problemi derken kısırlaştırdıktan sonra çok fazla kilo aldı resmini atayim siz karar verin kilolumu değil mi diye. Normalde 1 ay kadar giderdi 1.5 kg mama mama kabı dolu olmasına rağmen ama en son paketi 15 günde bitirdi.

1,5 Kg mama günlük 50 gr mama demek, mamaların arkasında bu yazsa bile her hayvan tipinden değişkenlik gösteriyor.
Lucy zayıf ve uzun, Luna orta uzunlukta ve biraz tombul.

Lucy tahmini ayda 2.5 kilo , Luna da 2 kilo civarı mama diyor Ancak biraz tombul diye mama kısmıyorum, sisko oluırsa kısacagım :D

Kediniz tabi kiloluysa mamayı ögün ögün vermeniz cok dogru bir hareket, benim demek istediğim cok yiyor diye kısılmaması, kilolu ise kısılması.

Bu arada N&D alıyordunuz sanırım, düşük kalite mamaya geçişte yeme oranında artma normal oluyor cünkü proteinin doyuruculugunu karşılamak ıcın daha fazla yıyorlar fakat oransal olarak aynı kalitede bir kısır mamaya gectiyseniz yemesinin artması da garip geldi :D

Bu arada sımdı fark ettım 1.5 kilo 15 gün de fazlaymış yahu :D :D hak vermedim değil size :D

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
1,5 Kg mama günlük 50 gr mama demek, mamaların arkasında bu yazsa bile her hayvan tipinden değişkenlik gösteriyor.
Lucy zayıf ve uzun, Luna orta uzunlukta ve biraz tombul.

Lucy tahmini ayda 2.5 kilo , Luna da 2 kilo civarı mama diyor Ancak biraz tombul diye mama kısmıyorum, sisko oluırsa kısacagım :D

Kediniz tabi kiloluysa mamayı ögün ögün vermeniz cok dogru bir hareket, benim demek istediğim cok yiyor diye kısılmaması, kilolu ise kısılması.

Bu arada N&D alıyordunuz sanırım, düşük kalite mamaya geçişte yeme oranında artma normal oluyor cünkü proteinin doyuruculugunu karşılamak ıcın daha fazla yıyorlar fakat oransal olarak aynı kalitede bir kısır mamaya gectiyseniz yemesinin artması da garip geldi :D

Bu arada sımdı fark ettım 1.5 kilo 15 gün de fazlaymış yahu :D :D hak vermedim değil size :D
Kısırlaştırmadan önce kaseyi hep dolduruyordum zaten tamamı dolu kaseyi 1 günü bırakın 1.5 günde falan bitirebiliyordu şimdi neredeyse tam dolu kaseyi TEK yiyişte bitiriyor bakın TEK. Tekrar sürekli dolu tutacağım kaseyi bakalım eğer yine erken biterse öğün öğün vereceğim. 4.5 kg falan olması lazım ölçmedim kilosunu.
Mama olarak Brit care alıcaktım fakat tavuklu vardı benim kız tavuklu mama yediğinde çok fazla tüy döküyor. Fitmin zaten bulunamıyor Acana'da tavuklu. Halen zorunlu olarak N&D kullanıyorum ama Brit Care'in etlisini arıyorum aldığımda direk ona geçeceğim.
Mesela yatıp yalanmaya çalıştığında arka kısmına zor ulaşıyor kilosundan aslında ayağa kalktığında kilolu değil de daha çok tombul bir kedi görünüyor. Resimlerde anlarsınız zaten.
Sizinkilerde baya yiyormuş kısırlaştırdıktan sonra heralde aylık 3 kg falan yerler :D

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Patisine bir şey battıysa öyle bir tepki vermiş olabilir. Acısı geçince de sakinleşmiştir. :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Patisine bir şey battıysa öyle bir tepki vermiş olabilir. Acısı geçince de sakinleşmiştir. :)
Ahah umarım öyledir. Çok korktum bir yerden zıplayıp bacağını falan kırdı diye.
B8A45ED5-DA5B-4442-9165-36C4F80874CA.jpeg
B46B22B4-4ED1-4ECD-8CC2-B4F7CD8DE99C.jpeg
9EF08D66-2C5B-4A77-B1C0-12AF787F55E6.jpeg
1CF7652F-49FA-4929-A181-EAFABDDB5244.jpeg

Resimleri bu. İlk defa kedi beslediğim için belkide ben biraz abartıyor olabilirim. Ama bariz şekilde kısırlaşmadan önceye göre kilo alımı var. Obez olmasından korkuyorum.

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hangi marka kullanıyorsunuz? Bazı markalar doygunluk vermediğinden hep daha fazla mama tüketmek istiyorlar.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Nd kuzu etli kullanıyorsun sanırım. 45grdan fazla verme. O mama ciddi anlamda çok yediriyor.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
N&D kuzu etli kullanıyorum.
Brit Care’in tavşan etlisini almayı düşünüyorum acaba tavuklularda ki gibi sorun yaşar mıyım ?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
aklıma gelen tek secenek kramp kaynaklı olabılır, insanlarda magnezyum eksikliği kaynaklı boyle durumlar oluyor.

yenı kısırlaştırmıştınız, kan degerlerı nasıldı? bır eksıklık olabılır mı?

mesela Lucy e vitamin vermek zorundaym ben kısırlaştırma sonrası bu tür sıkıntılar olmaması acısından, değerleri biraz kötüydü

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
aklıma gelen tek secenek kramp kaynaklı olabılır, insanlarda magnezyum eksikliği kaynaklı boyle durumlar oluyor.

yenı kısırlaştırmıştınız, kan degerlerı nasıldı? bır eksıklık olabılır mı?

mesela Lucy e vitamin vermek zorundaym ben kısırlaştırma sonrası bu tür sıkıntılar olmaması acısından, değerleri biraz kötüydü
Değerleri iyiydi. Dediğim gibi bu durum harici bir şeyi yok yemesi içmesi iyi. Yakın zamanda veterinere gideceğim bakalım. Lösemi aşısı için.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bacağına dokunduğunuzda canı yanıyor mu? Siz fark etmeden bir yere sıkıştırmış olabilir.