Kedimin Kaşlarında Tüy Azalması Mevsimsel Mi Bir Soruna Mı Işaret

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

jacksonx

Hayvansever
Kedi Dostu
5 yaşında tekir cinsi kedim var, birkaç gündür fark ediyorum, kedimin sağ ve sol kaş - kulak hizasındaki bölgede tüy dökülmesi var. Birkaç yerde araştırdım, genelde bu duruma "normal - doğal" demişler. Kimi kedilerde zamanla o bölgede tüy azalması oluyormuş, kimisinde doğuştan oluyormuş, kimisi de aslında o bölgede kedilerin tüylerinin seyrek olduğunu, bakan kişilerin sonradan fark ettiklerini söylemişler.

Mantar ve uyuz olabileceğine dair yorumlar da vardı, baktım herhangi bir kızarıklık yok. Kırmızı bir nokta vs. yok asla sadece tüy azalması var. Uzaktan belli olmuyor ama yakından belli. Kaşınması falan da yok. Kulaklarına baktım, uyuz vs. yok. Temizledim de içini bir şey göremedim. 7 kilo bir kedi olduğu için veterinere götürmem için araba şart ama arabam yok, o nedenle "mutlaka bir veteriner görmeli" diyebileceğiniz bir durumsa görüşlerinizi paylaşın lütfen.

Sizce bu tüy azalmaları mevsimsel mi yoksa doğuştan beri o bölgede bir seyreklik var ve ben yeni mi fark ettim yoksa ciddi bir sorun olabilir mi? Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmış kedi dostları yardımcı olabilir mi?

Ekli dosyalar

• e6eecba5-64f9-459d-b196-a4d615755852.jpg
    e6eecba5-64f9-459d-b196-a4d615755852.jpg
    514.6 KB · Görüntüleme: 14
  • 0d239faa-4d90-45b6-9032-5e728b264fdf.jpg
    0d239faa-4d90-45b6-9032-5e728b264fdf.jpg
    485.1 KB · Görüntüleme: 12
  • 5451fe4d-ffb9-4465-bd42-9c9b41118c89.jpg
    5451fe4d-ffb9-4465-bd42-9c9b41118c89.jpg
    451.5 KB · Görüntüleme: 12
Çözüm
Klasik bir konu. Siyah kedilerde bu durum cok daha endişe verici gözüküyor. Ancak kedilerin o bölgesinde tüy azalması cogunlukla olur.

mevsim geçişlerinde tüy dökülme sırasında seyreklik biraz fazla gözükebilir.

Siz dert etmeyin, buradan bakınca son derece normal gözüküyor.

Konu harici 7 kilo olan kedinizi 5 kilonun altına düşürmenizi ve veteriner kontrollerini yaptırmanızı tavsiye ederim. Hayvan ilerde problem yaşar.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Klasik bir konu. Siyah kedilerde bu durum cok daha endişe verici gözüküyor. Ancak kedilerin o bölgesinde tüy azalması cogunlukla olur.

mevsim geçişlerinde tüy dökülme sırasında seyreklik biraz fazla gözükebilir.

Siz dert etmeyin, buradan bakınca son derece normal gözüküyor.

Konu harici 7 kilo olan kedinizi 5 kilonun altına düşürmenizi ve veteriner kontrollerini yaptırmanızı tavsiye ederim. Hayvan ilerde problem yaşar.

Çözüm

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Mantar değil korkmayın o bölgedeki tüy yoğunluğu diğer bölgelere nazaran daha az oluyor. Benim kedimin de öyle hatta dikkatli bakarsanız bir çok kedinin o bölge daha seyrektir.

Kilo konusuna bende dikkat etmenizi tavsiye ederim o daha büyük problem.

Slausy

Hayvansever
Kedi Dostu
normal bir sorun yok kediniz gayet sağlıklı görünüyor kilosu biraz fazla ama hareketlerinde sıkıntı yoksa çok umursamanıza gerek yok

jacksonx

Hayvansever
Kedi Dostu
Her biriniz cevapları için ayrı ayrı teşekkür ederim, endişemi giderdiniz. Bir de kilo konusunda danışmak istiyorum sizler de bahsetmişsiniz. 7 kilo ve bu durum geleceği için biraz riskli, çok hareketsiz de bir kedi aynı zamanda. Kiloyu 1-2 yıldır verdirmeye çalışıyorum ancak bir türlü veremiyor. Happy Cat Ligh mama kullanıyorum, az veriyorum, yaş mamayı kestim, 3 ayda 1 vermeye başladım (kilo alma sebebi evdeki diğer bireylerin sürekli yaş mama vermesiydi) ancak nafile. Keza, lazer oynatıyorum, top oynatıyorum ama kedi sürekli yoruluyor, biraz koşturuyor nefes nefese kalıp sonra sıkılıyor. Boyu uzun bir kedi, yapılı, o nedenle aşırı yağlı durmuyor ama yine de 5 kilo civarı olmasını istiyorum. Tavsiyeleriniz varsa şayet açığım hepsine.

Slausy

Hayvansever
Kedi Dostu
Her biriniz cevapları için ayrı ayrı teşekkür ederim, endişemi giderdiniz. Bir de kilo konusunda danışmak istiyorum sizler de bahsetmişsiniz. 7 kilo ve bu durum geleceği için biraz riskli, çok hareketsiz de bir kedi aynı zamanda. Kiloyu 1-2 yıldır verdirmeye çalışıyorum ancak bir türlü veremiyor. Happy Cat Ligh mama kullanıyorum, az veriyorum, yaş mamayı kestim, 3 ayda 1 vermeye başladım (kilo alma sebebi evdeki diğer bireylerin sürekli yaş mama vermesiydi) ancak nafile. Keza, lazer oynatıyorum, top oynatıyorum ama kedi sürekli yoruluyor, biraz koşturuyor nefes nefese kalıp sonra sıkılıyor. Boyu uzun bir kedi, yapılı, o nedenle aşırı yağlı durmuyor ama yine de 5 kilo civarı olmasını istiyorum. Tavsiyeleriniz varsa şayet açığım hepsine.
Eğer çok hareketsiz ise sık sık oynatıp yorabilirsiniz mama için ise bi sabah bi akşam verin diğer zamanlarda mamasını alın 1kg falan verse yetecektir zaten uzun yapılı bir kedi

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Durumunuz ve eviniz müsaitse 2. kediyi sahiplenin mümkünse yavru ve erkek olsun. Hareketli bir yavru alın. Bunu yapamaz ya da yapmak istemezseniz mamasının gramajını yavaş yavaş azaltın.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu

Light mama konusunda pek bilgim yok, içeriğine bakınca besin değerleri fena değil gibi mamanızın.

Yaş mamayı bence ayda 1 verin, sindirim için önemli. ( az su içiyorsa)

Su tüketimini arttırmak kilo vermesini hızlandırır, evin birkaç noktasına birden su koyun.

mama paketinde kiloya uygun verilecek ölçü vardır, eğer kediyi ac bırakırsanız çiğnemeden mamayı yutacaktır. Bu da insanlardaki gibi ekstra kilo alımına sebep olabilir.

Ek olarak Lazer ile oynatma kedilerde ciddi algı problemleri yaşatır, tavsiye etmem.

Yukarda da önerildiği gibi ikinci kedi işe yarayabilir. Oyuncu bir kediyse arkadaş iyi gelir.