Kedimin İleri Diş Hastalığı Hakkında

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba biraz uzun ama okursanız çok memnun olurum.. 8 yaşında erkek kedim var bir kac ay önce sokaktan alip kısırlastirdik sahiplendik yakin zamanda asiri salya ve kotu agiz kokusu ile dis eti hastaligi oldugunu farkettim dis etleri kizarmis dis tasi problemi vardi tedavi icin veterinere götürdük öncesinde hemogram testi genel tarama oldu. sonuçlarda kansızlık ve böbrek hastalığı çıktı anestezi alması sakıncalı dendi. Değil uyutmak parazit aşısı bile yapmaya uygun degilmis degerleri. Bobrek icin bir takim ilaclar agiz icin antibiyotik verildi. İlaclar kullanilip genel duruma tekrar bakilacakti antibiyotik Agiz kokusunu biraz giderdi ama bu sefer tahlillerde degerler yine dusuk cikti antibiyotigi biraktik. Kisacasi diş hastaligi ve bobrek hastaligi birbirini tetikledigi icin kısır bir döngüye girdik birini iyilestirmeye calisirken biri hasar görüyor ne yapacagimi sasirdim. İştahı yerinde genel hareketleri iyi kendini sevdiriyor mirliyor. Ancak ya dis agrilarindan ya bobreginden kaynakli biraz durgun ve idrarını yaparken sırtı dik duruyor esnek duramiyor kesik kesik yapiyor ama kan gelme durumu yok. Dişlerine nasil bir cozum bulacagim uyutmadan lokal uyusturma imkani da yokmus bir an once kurtulsa şu dertten. Destekleriniz icin simdiden tesekkurler

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210112-210410.png
    Screenshot_20210112-210410.png
    3.6 MB · Görüntüleme: 25

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mama yiyebiliyor mu? Fazla sert mamalar, yetersiz ve sağlıksız mamalar da bu iki hastalığı tetikler. Kullandığınız mama kedinizi iyileştirmese de süreci daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Nasıl besliyorsunuz?

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Mama yiyebiliyor mu? Fazla sert mamalar, yetersiz ve sağlıksız mamalar da bu iki hastalığı tetikler. Kullandığınız mama kedinizi iyileştirmese de süreci daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Nasıl besliyorsunuz?
Veterinerimizin önerdiği hills k/d mama kullanıyoruz ama yaş mamaya o kadar alıştı ki kuruyu yediremiyorum yediği zaman da çiğnemeden yutuyor. ikisini karıştırdığımda kurunun kokusunu aldığı için yaş ı da yemediği oluyor. Jelli paket mamalardan etini bırakıyor sosunu yiyor doymuyor haliyle. İştahı var ama çiğneyemediği icin etleri bırakıyor. Yoğurdu çok seviyor bir de. arada da aç bitir salamlardan yiyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yaş mama, salam gibi gıdalar da hastalığını tetikliyor olabilir. Hazır yaş mama ve salam gibi işlenmiş gıdalardan uzak durmanızı öneririm. Eğer veteriner hekimizin önermiş olduğu kuru mamayı kullanamıyorsanız evde özel mama yapmanız kediniz için daha sağlıklı olur. Bu şekilde hem diş tedavisinde hem de böbrek tedavisinde ilerlemiş olursunuz. Bunun yanında yumurta, kefir, peynir gibi gıdalarla da besleyebilirsiniz.

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Yaş mama, salam gibi gıdalar da hastalığını tetikliyor olabilir. Hazır yaş mama ve salam gibi işlenmiş gıdalardan uzak durmanızı öneririm. Eğer veteriner hekimizin önermiş olduğu kuru mamayı kullanamıyorsanız evde özel mama yapmanız kediniz için daha sağlıklı olur. Bu şekilde hem diş tedavisinde hem de böbrek tedavisinde ilerlemiş olursunuz. Bunun yanında yumurta, kefir, peynir gibi gıdalarla da besleyebilirsiniz.
Evet katkı maddesi var farkindayim ben de hic istemiyorum ama baska sey koymuyor agzina. Ev yapimi da denedim yemedi. Peynir de veriyorum arada yumurtanin sarisini veriyorum pişirip onlari yiyor neyse ki Disleri icin yine vet in verdigi jeli kullaniyorum ama cok ilerlerigi icin etki etmiyor. Alt arkada dişleri yok nasil döküldü bilmiyorum ben sahiplendigimde yoktu. Üst arka dişleri cok kötü durumda onlari cektirme imkani olsa biraz rahatlayacakmis gibi geliyor ama anestezi de alamiyor işte. Alternatif bir tedavi yontemi var midir bildiginiz ?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Maalesef kedinin dişini detaylı olarak incelemeden, hastalığın detaylarını öğrenmeden bir tedavi yöntemi önermek mümkün değil. Özel mesaj yoluyla size bir mama tarifi ileteceğim. Veteriner hekiminizin kontrolü dahilinde bu tarifi kullanabilirsiniz ancak öncelikle veteriner hekiminizin tarifi kullanmanız için onay vermesi gerekir. Tarifi sormadan önce Hills mamayı tüketemediğini de belirtmenizi öneririm.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok geçmiş olsun çok üzücü bir durum ben fotoğrafı gördüğümde içim sızladı siz nasıl dayanabiliyorsunuz gerçekten zor bir durum

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
Kuru mama yiyene kadar yaş mama vermeyin derim ben. Bir süre sonra ac kalıp eli mahkum yiyecek. Biraz acımasız oldu biliyorum ama sürekli yaş mama yemek kedilerin dişlerini mahvediyor maalesef :(
Yok dogru soyluyorsunuz onu da yaptim onune sadece kuru mama koydum bir iki gun bu sekilde. Yine yemedi Yontemini de bulmus insanin gozunun icine bakiyor boncuk boncuk. Tekrar vermek zorunda kaldim. Tarifi deneyecegim veterinere danisip.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@denizddgl, işin aslı hills hiç kullanmadım ama okuduğum ve yaptığım araştırmalar sonucu iyi bir mama olmadığını biliyorum. Maalesef çoğu veteriner elindeki mamayı satmaya uğraşıyor avanta almak için.
Bütçeniz uygunsa daha kaliteli bir mamaya geçmenizi öneririm. Orijen, acana, n&d gibi

denizddgl

Hayvansever
Kedi Dostu
@denizddgl, işin aslı hills hiç kullanmadım ama okuduğum ve yaptığım araştırmalar sonucu iyi bir mama olmadığını biliyorum. Maalesef çoğu veteriner elindeki mamayı satmaya uğraşıyor avanta almak için.
Bütçeniz uygunsa daha kaliteli bir mamaya geçmenizi öneririm. Orijen, acana, n&d gibi
Acikcasi bir ara deli gibi mama arastirdim dediginiz gibi hills hakkinda da ic acici yorumlar gormedim. Digerlerinden emin olamadigim icin yine vet in onerdigini aldim. n&d yi cok merak ediyorum petshopta açık pakette 1kg luk satilanlari da var yine daha uyguna geliyor ama her kedi bünyesi farkli oldugu icin cok memnun olan da var ishal problemi yasadigini soyleyen de arada kaldim. Bir de royal canin 37 sterilised bobrek sagligi icin iyi oldugu soyleniyor bilginiz varsa