Kedimin hırçınlığını nasıl giderebilirim?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
İki buçuk yaşında bir dişi.Aile bireylerimin hepsiyle çok iyi anlaşıyordu.Bir travma geçirdi.Sahibini korumaya çalıştığı dönemdeydi.Ve misafir geldiğinde bir anda sahibi koruma içgüdüsüyle kabardı ve misafir çığlık attı.Misafir çığlık attığı için misafire ve sahibine saldırdı.Bir süre sonra da yeniden sahibine saldırdı.Ve yüksek ses travması oluştu.Her bağırdığımızda saldırır oldu.Bunun üzerinden uzun bir zaman geçti.Kızgınlık dönemine girdi.Kızgınlık döneminden çıktığı gibi iki abimede saldırmaya başladı.Evde sürekli kontrollü yaşıyor.Abilerimi gördüğü an kabarıp tıslıyor.Çok öfkeli.Aile bireylerimin hepsine saldırdı.Ve abimler sürekli evde gizlenerek yaşıyor.Sürekli kontrolümde olduğu için 1 aydan beri evden çıkamıyorum.Belki bu hırçınlığı geçer ve rahatlar diye kısırlaştırma işlemini yaptırdık.Fakat hala abimlere saldırıyor.Ve böyle giderse ya sahiplendireceğim yada sokağa salacağım.Lütfen bana bir çare önerin.Kızımı çok seviyorum.Bir yere gitmesini asla istemiyorum.Ama düzelmezse yolun sonu bu.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, öncelikle sürekli aynı konuyu açmanızın bir anlamı yok. Bir defa açarsanız müsait olduğumuz vakit geri dönüş sağlarız.

Kediniz çiftleşmek istiyor ve bu kızgınlık dönemi aşırı stresli geçiyor. Yüksek ses ve ani tepkilerde bu gibi durumların olması normal. Eğer yavruları kontrollü bir şekilde sahiplendirebilirim veya bakabilirim diyebilirseniz kedinizi çiftleştirin. Ya da aksini düşünüyorsanız, kısırlaştırın.

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, öncelikle sürekli aynı konuyu açmanızın bir anlamı yok. Bir defa açarsanız müsait olduğumuz vakit geri dönüş sağlarız.

Kediniz çiftleşmek istiyor ve bu kızgınlık dönemi aşırı stresli geçiyor. Yüksek ses ve ani tepkilerde bu gibi durumların olması normal. Eğer yavruları kontrollü bir şekilde sahiplendirebilirim veya bakabilirim diyebilirseniz kedinizi çiftleştirin. Ya da aksini düşünüyorsanız, kısırlaştırın.
Kedimi zaten kısırlaştırdım.Başka yerlerede yazdım ve cevap gelmedi o yüzden bir sürü açtım.Çok zor durumdayım.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kedilerde doğru iletişim çok önemlidir. Buraya bir öneride bulunmak yerine Benim belalı kedim adlı programdan birkaç bölüm seyretmenizi tavsiye ederim. Buradan yazacaklarımı uygulamalı şekilde görme imkanı bulabilirsiniz. Eğer diziden yararlanamadığınızı düşünürseniz travmayı atlatma ve bireylere yeniden alışma sürecinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedilerde doğru iletişim çok önemlidir. Buraya bir öneride bulunmak yerine Benim belalı kedim adlı programdan birkaç bölüm seyretmenizi tavsiye ederim. Buradan yazacaklarımı uygulamalı şekilde görme imkanı bulabilirsiniz. Eğer diziden yararlanamadığınızı düşünürseniz travmayı atlatma ve bireylere yeniden alışma sürecinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.
Çok teşekkür ederim haber edeceğim size

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba ben bütün bölümlerini izledim fakat yararlanamadım.Lütfen bana yardımcı olur musunuz?Evde ki çoğu şeyi değiştirdik.Ama hiçbir düzelme kaydedemedim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Öncelikle sorunu daha detaylı anlatmanız gerekiyor, travma başlamadan önceki durumu ve sonraki durumu hakkında bilgiye ihtiyacım var. Çözüme ulaşmak için aktif kalmanızı rica edeceğim sizden :)

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle sorunu daha detaylı anlatmanız gerekiyor, travma başlamadan önceki durumu ve sonraki durumu hakkında bilgiye ihtiyacım var. Çözüme ulaşmak için aktif kalmanızı rica edeceğim sizden :)
Travma öncesi hiçbir problemi yoktu kızgınlık dönemine giriyordu,sahibini koruduğu döneme giriyordu ve çıkıyordu.Hiçbir problem oluşmuyordu.İki kere balkondan düştü.Bir tanesi ayak kırığıyla atlattı diğerinde ise hiçbir şey olmadı.Durumu çok iyiydi.Bir anda böyle bir duruma girdi.

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
Travma sonrasında ise her yüksek sese çok fazla duyarlı oldu.Dışarıdan gelen bütün seslere hırlamaya başladı.Ayrıca evde aile arası yüksek bir şekilde kavga olduğunda saldırdı.Zaten abime hırçınlığı burda başladı.Abimle yüksek seste müzikte dans ediyorduk tahminimce abimin bana saldırdığını düşündü ve ona saldırdı o günden beri abimi gördüğü an hırçınlaşıyor.Eskiden yanlışlıkla üzerine bastığımızda korkup kaçıyordu şimdi ise çok fena saldırıyor.Yanında sahibi olduğunda zamanlar daha da zıvanadan çıkıyor.Sahibini koruma iç güdüsüyle evdeki bireylere saldırıyor.Bir iki gün önce küçük kardeşim biryere takılıp düştü ve kedim tıslayarak ve kabararak saldırmak için koştu son dakikada kapıyı kapattım.Artık evde her hareketine korkar oldum şimdi acaba saldıracak mı diye.Dün gece birşey yapmama rağmen karanlıkta bana saldırdı.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hırçınlaştığında devamlı ona kızıp bağırıyor musunuz?

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
Maalesef bende reflex oluyor

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
Yani artık sürekli kapıları kapatarak yaşıyoruz.Oda çok üzülüyor kapı dışında kaldığı için.Sürekli bağırıyor