Kedimin hırçınlığını nasıl giderebilirim?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Öncelikle kızmaktan vazgeçmemiz ve daha sakin bir tavırla yaklaşmamız lazım. Kendini savunmak istediğinden siz kızdığınız sürece bu onun davranışını değiştirmeyecektir. Yanında ani hareketlerden kaçınıp en baştan başlamınızı öneriyorum. Evin her bireyi kendini yeniden kedinize tanıtarak iyi bir izlenim oluşturulmalıdır. Giyilmiş tişörtlerinizi onun en çok dolaştığı alanlara bırakın. Aynı zamanda evde bir süreliğine yüksek ses, kavga yasak :)

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle kızmaktan vazgeçmemiz ve daha sakin bir tavırla yaklaşmamız lazım. Kendini savunmak istediğinden siz kızdığınız sürece bu onun davranışını değiştirmeyecektir. Yanında ani hareketlerden kaçınıp en baştan başlamınızı öneriyorum. Evin her bireyi kendini yeniden kedinize tanıtarak iyi bir izlenim oluşturulmalıdır. Giyilmiş tişörtlerinizi onun en çok dolaştığı alanlara bırakın. Aynı zamanda evde bir süreliğine yüksek ses, kavga yasak :)
İki tane abim var Oğuzhan Abim bugün onunla yeniden tanıştı abime göbeğini gösterdi yani ona güvendiğini söyledi vücut diliyle.Ama sonrasında kedim benim yanımda yatıyordu ve bir anda abime yine tıslamaya başladı.Batuhan abimi ise tanıması için birçok yol denedik abim mama verdi.Sütü çok sevdiği için nadir bir şekilde veriyorum.Abimde verdi ama yinede alışamadı ben yanında olmadığım sürece sıkıntı olmuyor ama ben yanında olayım hemen saldırıyor.Maalesef hemen saldırdığı için abimle sadece kapı aralığından tanışmaya çalışabiliyor.Bide saldırısı çok kötü oluyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İlk ödeviniz,
  1. Mamayı kardeşiniz de dahil olmak üzere her öğünü evin farklı bir bireyi ona vermelidir. Mamayı koyacağınız zaman kesinlike belinizi kırarak değil, hizasına eğilip çağırarak vermelisiniz.
  2. Bir süre ani hareketler içeren oyunlar yasak! Yere oturup yanınıza gelmesini bekleyin, geldiğinde elinizi onu sürmek yerine elinizi koklamasını sağlayın. Saldırmasındansa sakın korkmayın, hayvanların iç güdüleri çok güçlüdür. Tıpkı ürkek bir kedi sahiplenmişsiniz ve kendinize alıştırmak için uğraşıyor gibi düşünmelisiniz. Yani ilk adım aslında sizin kafanızda başlayacak. Bu süre zarfında odada olmaya ve abilerinizle yakın durmaya özen gösterin.
  3. Üçüncü adımımız onu esaretten kurtarmak olacak. Bir odaya tıkılmak herkesi kızdırır, bu sebeple her odanın kapısını değil ancak koridoru ve kendi kaldığı odada serbestçe dolaşmasını sağlayacağız.
Kesinlikle kucağa almak, korkutmak, kızmak, sıktırmak yasak. Aksi takdirde hiçbir işe yaramayacaktır. Bu adımları 1-1,5 günde tamamlayabilirsiniz sanıyorum. Uygulama sonrası sonuçları ve izlenimlerinizi yazarsanız yolumuzu daha keskin çizebiliriz.

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
İlk ödeviniz,
  1. Mamayı kardeşiniz de dahil olmak üzere her öğünü evin farklı bir bireyi ona vermelidir. Mamayı koyacağınız zaman kesinlike belinizi kırarak değil, hizasına eğilip çağırarak vermelisiniz.
  2. Bir süre ani hareketler içeren oyunlar yasak! Yere oturup yanınıza gelmesini bekleyin, geldiğinde elinizi onu sürmek yerine elinizi koklamasını sağlayın. Saldırmasındansa sakın korkmayın, hayvanların iç güdüleri çok güçlüdür. Tıpkı ürkek bir kedi sahiplenmişsiniz ve kendinize alıştırmak için uğraşıyor gibi düşünmelisiniz. Yani ilk adım aslında sizin kafanızda başlayacak. Bu süre zarfında odada olmaya ve abilerinizle yakın durmaya özen gösterin.
  3. Üçüncü adımımız onu esaretten kurtarmak olacak. Bir odaya tıkılmak herkesi kızdırır, bu sebeple her odanın kapısını değil ancak koridoru ve kendi kaldığı odada serbestçe dolaşmasını sağlayacağız.
Kesinlikle kucağa almak, korkutmak, kızmak, sıktırmak yasak. Aksi takdirde hiçbir işe yaramayacaktır. Bu adımları 1-1,5 günde tamamlayabilirsiniz sanıyorum. Uygulama sonrası sonuçları ve izlenimlerinizi yazarsanız yolumuzu daha keskin çizebiliriz.
Tamam teşekkür ederim.Hepsini deneyeceğim.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Herşeyi anlarım ama sokağa salmayı anlayamam.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Gelişmelerden haber verin socrabbit çok güzel yönlendirmiş.👏🏻

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
İlk ödeviniz,
Düzlemedi.Çok kötüyüm o kadar saldırgan ki abim evden göndermek istiyor.Ben bunu asla yapamam kıyamam ona.Hırçın olduğu için sahiplendiremiyorum da.Hergün ağlıyorum.Moralim çok bozuk.Düzelmiyor.Ne yaparsak yapalım düzelmiyor.Lutfen başka bir yol önerin nolur başka yolları da olsun.Yada onu sahiplenebilecek birini bulun lütfen.Çok üzgünüm.Durumum müsait olsa başka eve çıkacağım ama çalışmadığım için onu da yapamıyorum.Nolur başka yol gösterin bana.Abim benimle uzlaşmadığı için onunla hiçbir şekilde ilerleyemedim.Evde aşırı tedirgin.Her sese her harekete hırlar oldu.Herşeyden aşırı korkuyor bu nedenle sürekli saldırgan halde.Nolur yardım edin.Onun için ne iyi olucaksa o olsun.Başka evde rahat edicekse başka birine sahiplendirelim.Ama nolur yardım edin.Sahiplendirmeme yardım edin.Bakın bu sözler çaresizliğimin kanıtı.Nolur Allah aşkına

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
O zaman tasma ile dışarı çıkarmanızı önersem size? Eğer ev içerisinde uzlaşmazlıklar varsa bunu kediniz ve siz çok daha rahat yaparsınız. Ona uygun bir tasma alıp dışarı çıkarmayı deneyin. Hem evden uzaklaşmış olursunuz hem de temiz hava alıp enerjinizi atarsınız.

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
O zaman tasma ile dışarı çıkarmanızı önersem size? Eğer ev içerisinde uzlaşmazlıklar varsa bunu kediniz ve siz çok daha rahat yaparsınız. Ona uygun bir tasma alıp dışarı çıkarmayı deneyin. Hem evden uzaklaşmış olursunuz hem de temiz hava alıp enerjinizi atarsınız.
Dışarı fobisi var çıkınca kenarlara siniyor beni tırmalıyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
O zaman onun da etrafı seyredebileceği taşıma çantalarından alın korkarsa aşağıya siner izlemek isterse şeffaf bölümden etrafa bakar. Eve gelince daha sakin olacağını düşünüyorum.

Aysem

Hayvansever
Kedi Dostu
O zaman onun da etrafı seyredebileceği taşıma çantalarından alın korkarsa aşağıya siner izlemek isterse şeffaf bölümden etrafa bakar. Eve gelince daha sakin olacağını düşünüyorum.
Onu da denedim gerçekten.Ama yok hayvan da hiçbir şekilde öfke dinmiyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bir veterinere danıştınız mı? İlaç önerebilir belki size.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Ayrıca o sakinleştirici tabletten aldım.Fakat veremiyorum bana tıslayıp saldırıyor.

Tableti mamasına koyun bakalım yiyecek mi? Tablet parçalanabilir bir tabletse parçalayarak mamasına koyun.

Belli ki evdeki gerginlikten kedi de etkilenmiş. Sürekli ona bağırdığınız için şimdi kendisini koruyor. Hayvanlar genelde şartlanrak öğrenirler, Bir şeye şartlandılar mı onu değiştirmek neredeyse imkansızdır. Sizin kediniz de kendini korumaya şartlanmış.

Veteriner Hekim Tamer Dodurka'nın "Köpek Psikolojisi" isminde bir kitabı var. Gerçi köpekler için yazılmış bir kitap ama okursanız belki faydalanabilirsiniz. Ayrıca Tamer bey hayvanların psikolojisi ile ilgileniyor kendisine danışırsanız size yardımcı olabilir.

Son düzenleme: