Kedimin hastalığı ne ola bilir?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Kamran

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedim 2 gündür durduk yere miyavlıyor kendini yere sürtüyor ve kaşınıyor. 1 hafta önce masamın üstünde oturdu kaltığında oturduğu yerde küçük larva gördüm ve dün de ayağında larva çıktı. Uyuz olmasından korkuyorum. Sebebi ne ola bilir?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kedinizde iç parazit olabilir. Geç olmadan veterinere götürmelisiniz ciddi bir hastalıktır.

Kamran

Hayvansever
Kedi Dostu
Larvalar dediğim küçük beyaz kurtlar aslında. Dışkısında da var sanırım ondan yapışmış tüyüne. Derisinde hiç bir şey yok tertemiz. Yere sürtünmesi de kızgınlık dönemine girdi galiba ara ara miyavlıyor ve yere yatıp poposunu yukarı kaldırıyor.
Dışkısında kurt olması tehlikeli birşeymidir? Nasıl tedavi edilir? İnsana bulaşabilir mi?

empat

Hayvansever
Kedi Dostu
Veteriner genel muayene -ve gerekirse testler- yapmadan hastalık için ayırıcı tanı konulması, maalesef ki söz konusu değil. İşini severek yaparan bir veterinere götürmelisiniz kedinizi.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İç parazit insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabilir. Kaşındığı için sürtünüyordur. Aşılarını ihmal etmemeye özen gösterip acilen veterinere gitmelisiniz. Size gerekli ilacı verecektir. Larva, beyaz kurt iç parazit belirtisidir. Dış parazit olsaydı derisinde görülebilirdi.