Kedimin hamileligi ..

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Kedi annesi

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. Bir erkek kedim vardı scotis fold aslında ikinci bir kedi istemiyordum ama bi şekilde britisblue point nasip oldu , ikisini 5 buçuk aylıkken bakmaya başladım çok güzel arkadaş oldular ama farketmedim ciftestiler, yapacak bişey olmadığını yavruların bize iyi geleceğini düşündüm :)
Şimdi sorularım var sizlere ;
1. Erken ciftesmelerin ne gibi sakıncası olabilir.
2. Kedinin ilk doğumu olduğu için beni ne gibi tehlikeler bekliyor?
Ekstra doğumda yapmam gerekenler v.s
3. Anne ile baba aynı evde babanın yavrulara vereceği tepkiyi nasıl ölçebilirim.
4. Doğum belirtileri.
Çok çok sorular var kafamda bunun gibi :)

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba. Bir erkek kedim vardı scotis fold aslında ikinci bir kedi istemiyordum ama bi şekilde britisblue point nasip oldu , ikisini 5 buçuk aylıkken bakmaya başladım çok güzel arkadaş oldular ama farketmedim ciftestiler, yapacak bişey olmadığını yavruların bize iyi geleceğini düşündüm :)
Şimdi sorularım var sizlere ;
1. Erken ciftesmelerin ne gibi sakıncası olabilir.
2. Kedinin ilk doğumu olduğu için beni ne gibi tehlikeler bekliyor?
Ekstra doğumda yapmam gerekenler v.s
3. Anne ile baba aynı evde babanın yavrulara vereceği tepkiyi nasıl ölçebilirim.
4. Doğum belirtileri.
Çok çok sorular var kafamda bunun gibi :)

Çiftleşmeleri de 5.5 aylıkken mi oldu?

Çok küçüklerse doğumu kaldıramayabilir. Veterinere götürüp kontrollerini yaptırsanız daha iyi olur gibi. Hem de ultrasonla hamileliğin ilerleyen zamanlarında bakılırsa kaç bebek olduğunu bilirsiniz. Böylece doğum esnasında kaçı doğdu, kaç tane kaldı bilme şansınız olur.

Benim kedim bir kere doğum yaptı. Evden kaçmıştı. Dışarıda çiftleşti, yani baba aynı evde değildi. Ama evde ikinci dişi kedimiz vardı. Kendi deneyimlerime göre anlatayım süreci:

Hamilelik 8 ila 9.5 hafta arasında sürüyor. Bizimki 63. günde doğurdu. Çevremdeki birçok kişi ilk doğumda çok fazla yavrusu olmaz, yavru sayısı sonraki doğumlarda artar demişti. Belki de doğru değildir ama bizim iki yavrumuz oldu. Kendini daha güvende hissetmesi ve rahatça doğum yapabilmesi için ona bir köşe hazırlamıştık. Korunaklı, yumuşak ve sıcak bir kutunun içi olabilir. Minder ve battaniyerle iç kısmı destekleyebilirsiniz. Ama yine de o esnada kediniz kendisini nerede rahat hissederse oraya doğuracaktır. Bizim kız kardeşimin yatağına, ayak ucuna doğurmuştu mesela.

Doğuma iki gün kala ağrısı vardı sanırım. Karnını okşamamızı istiyordu. Sırtüstü yatıp uyuyordu. İki yavru olduğu için bizimkinin karnı çok büyümemişti. Ama son zamanlarına doğru yavrular belli oluyordu yumru şeklinde. Doğumu kendisi biz uyurken yapmış. Uyandığımızda yavrularını temizlemiş, altına almış bir şekilde yatıyordu. Göbek bağlarını kendisi koparmıştı. Ama o dönemde araştırırken bazı kedilerin koparmadığını da okumuştum. Video izlemiştim ben, mecbur kalırsam nasıl kesmem ve bağlamam gerekiyor diye. Siz de izleyebilirsiniz.

Yine plasentayı da yemişti. Ama bazı kedilerin iğrendiğini ve yemediklerini biliyorum. Doğum sonrası hem annenin hem de yavruların sıcak tutulması, annenin iyi beslenmesi, su içmesi önemli. Yavrulara mümkün olduğunca dokunmamanız gerek. Doğum yapınca içlerinden bambaşka bir canlı çıkıyor. Çok koruyucu oluyorlar. Güven duyduktan sonra zamanla sevmenize izin verecektir zaten. Bizimki evdeki diğer dişi kedinin zarar vereceğini düşündüğü için ona bile saldırdı. Birkaç ay ayrı odalarda tutmak zorunda kaldık. O yüzden sizin de duruma göre karar vermeniz en doğrusu olacaktır. İkisi normalde iyi anlaşıyorlarsa zaten güvenir diye düşünüyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Çiftleşmenin gerçekleştiğine emin misiniz? Ultrasonla bakıldı mı?

Kedi annesi

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes,
Veterinerle görüştüm ultrasyonda yavruların gölge yapabildiklerini , kesin sayı veremediklerini belirti, sadece bana iyi mama protein ağırlıklı beslemem gerektiğini söylediler. Daha sonrada bu virüs olaylarından kaynaklı evden çıkmadım kaldı.
Sizin dediginiz gibi tekir sarman veya o ırk kedilerin kedileri kolaylıkla yapabiliyor doğumu, ama cins kedilerde durum biraz daha farklıymış.
Benin gerekli herşeyin hazır, yatak, ip ,makas ,eldiven. Surekli okuyorum, izliyorum.
1 aylıkken itibaren karın büyümeye başladıktan sonra bayağı miyavlamalarimiz başladı. Kedilerdede insan gibi ağrı olurmu ?

Kedi annesi

Hayvansever
Kedi Dostu

Ekli dosyalar

• 20200331_121021.jpg
    20200331_121021.jpg
    244.6 KB · Görüntüleme: 97

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bebekler ölü veya sakat doğabilir. Anne yavruları reddedebilir. Öncelikle buna hazırlıklı olmalısınız. Tahminimce yavru sayınız fazla olmayacaktır. İlk doğumlarda yaş küçükse yavru sayısı fazla olmaz. Doğum sırasında anneyi rahatsız etmemeye ve müdahelede bulunmamaya özen göstermelisiniz. Anneyi ve yavruları strese sokmamak için ilk günler bebeklere dokunmamalısınız.
Çok dolaştığı yerlere yatak, kutu vs. bırakabilirsiniz. Doğuma birkaç gün kala anne devamlı yatar, iştahsızlık görülebilir. Doğum anını yakalayamayabilir, hatta fark edemeyebilirsiniz bile. :) Eğer bebekler sağlıklı ve karınları tok görünüyorsa endişelenmenize gerek yok demektir.

Kedi annesi

Hayvansever
Kedi Dostu
Bebekler ölü veya sakat doğabilir. Anne yavruları reddedebilir. Öncelikle buna hazırlıklı olmalısınız. Tahminimce yavru sayınız fazla olmayacaktır. İlk doğumlarda yaş küçükse yavru sayısı fazla olmaz. Doğum sırasında anneyi rahatsız etmemeye ve müdahelede bulunmamaya özen göstermelisiniz. Anneyi ve yavruları strese sokmamak için ilk günler bebeklere dokunmamalısınız.
Çok dolaştığı yerlere yatak, kutu vs. bırakabilirsiniz. Doğuma birkaç gün kala anne devamlı yatar, iştahsızlık görülebilir. Doğum anını yakalayamayabilir, hatta fark edemeyebilirsiniz bile. :) Eğer bebekler sağlıklı ve karınları tok görünüyorsa endişelenmenize gerek yok demektir.
Umarım kötü hiçbirşey olmaz :-( elimden geldiği kadar anneyi takip ediyorum. Yaş mama , ciğer, et takviyesi yapmaya özen gosteriyorum. Yavruları hissediyorum yumru gibi. Ama hiç hareketlerine şahit olmadım:(
Sakat derken nasıl doguyor

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sakat çok geniş bir tanım. Bu tarz olaylarda çoğu zaman anne bakmayı reddediyor zaten. Kısaca görme engelli, bir uzvu eksik vs. olabilir. Tabii bu durumlara nadir rastlanır. Şimdilik annenin sağlığına odaklanın. Anne ne kadar sağlıklı olursa yavrular da o kadar sağlıklı olur.

Kedi annesi

Hayvansever
Kedi Dostu
Sakat çok geniş bir tanım. Bu tarz olaylarda çoğu zaman anne bakmayı reddediyor zaten. Kısaca görme engelli, bir uzvu eksik vs. olabilir. Tabii bu durumlara nadir rastlanır. Şimdilik annenin sağlığına odaklanın. Anne ne kadar sağlıklı olursa yavrular da o kadar sağlıklı olur.
Evet çok dikkat ediyorum , ama bebekler çok hareket etmiyor sanki hareket etmeden de sağ-salim doğar mi acaba ?

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes,
Veterinerle görüştüm ultrasyonda yavruların gölge yapabildiklerini , kesin sayı veremediklerini belirti, sadece bana iyi mama protein ağırlıklı beslemem gerektiğini söylediler. Daha sonrada bu virüs olaylarından kaynaklı evden çıkmadım kaldı.
Sizin dediginiz gibi tekir sarman veya o ırk kedilerin kedileri kolaylıkla yapabiliyor doğumu, ama cins kedilerde durum biraz daha farklıymış.
Benin gerekli herşeyin hazır, yatak, ip ,makas ,eldiven. Surekli okuyorum, izliyorum.
1 aylıkken itibaren karın büyümeye başladıktan sonra bayağı miyavlamalarimiz başladı. Kedilerdede insan gibi ağrı olurmu ?
Kediniz çok tatlıymış. Umarım yavruları da sağlıkla doğar. Evet ağrıları oluyor. Hatta bulantı da olabilir. Doğuma yakın daha fazla uyuma isteği, hareketlerinde azalma olabilir. Mümkün olduğunca iyi besleyin. Temiz suyunu eksik etmeyin. En iyi mama bile bir noktada kimyasal aslında. O yüzden eğer kediniz tavuk, sebze, peynir, yumurta filan seviyorsa mamanın yanında bunları ek takviye olarak tercih edebilirsiniz.

Kedi annesi

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes,
Kedimiz çok seçici, ilk sahibi değilim malesef defalarca terkedilmiş. 3 kisiyim.
Diğer kedim bebeklikten beri o çok meraklıydı,yeni yiceklere.
Hepsinden yiyor fakat dişimize pek mümkün olmuyor ağzına et , tavuk sürmüyor, çok üzülüyorum sadece mama ve su.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mnemosynes,
Kedimiz çok seçici, ilk sahibi değilim malesef defalarca terkedilmiş. 3 kisiyim.
Diğer kedim bebeklikten beri o çok meraklıydı,yeni yiceklere.
Hepsinden yiyor fakat dişimize pek mümkün olmuyor ağzına et , tavuk sürmüyor, çok üzülüyorum sadece mama ve su.
Biraz da karakter meselesi sanırım. Yaşadığı korku ve travma olmasa da belki yine de seçici olacaktı. Sevdiği mamaları düzenli yemesi de kardır.