KEDİMİN DIŞKISINA BASMA SORUNU

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

omeryetgil

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar merhaba. Forumun yeni bir üyesi ve yine çiçeği burnunda bir kedi sahibiyim. 3.5 aylık sahiplendiğim smokin cinsi dişi kedim eve geldiği an tuvaletine alıştı. Yaklaşık 1.5 aydır bizle ve kesinlikle tuvaleti dışında başka bir yere dışkılama alışkanlığı yok. Ancak 15 gündür dışkısına basm sorunu yaşıyoruz. Bazen günde 3 kere savaşarak ayaklarını yıkamak zorunda kalıyoruz. Kapalı tuvaletinin duvarlarını da tabi. Bu sorun ilk kum değişiminden sonra başladı. İlk aldığımızda Sanicat Marsilya Sabunu kokulu kum verilmişti ve bir ay onu kullandık. Sonrasında Reflex marka kum geçmemle beraber dışkısına basm sorunu başladı. Kumdan dedik hemen eski kumundan alıp değişim yaptık fakat yine bu sorun devam etti. En son kum miktarını azalttım yine işe yaramadı. Gözlemlerime göre dışkılama yaparken bir sorun yok fakat üzerini kapatmaya çalışırken dışkıladığı yerin çok uzağından kum almaya çalışıyor tabi ki o kumlar dışkının üzerini örtmüyor. Dönüp koklamaya çalışırken arka ayaklarını dışkıya basıyor. Sonra dışkının yakınında ki kumlarla üzerini örtüyor ama dışkısı çoktan arka ayağına bulaşmış oluyor. Arka ayaklarını da kapalı tuvaletinin duvarlarına vurup her yere sıvayarak temizlemeye çalışıyor. Kedi sahibi olmadan önce kimseden böyle bir şey duymamıştım. Şimdi başıma gelince sinir bozucu ve yorucu olmaya başladı. Acil yorumlarınıza ve desteğinize ihtiyacım var. Kıymetli yardımlarınızı rica ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tuvalet kabını açık kullanmayı denediniz mi? Kapalı tuvaleti açık hâle getirince genellikle bu sorun ortadan kalkıyor

omeryetgil

Hayvansever
Kedi Dostu
Eşim çok titiz olduğu için açık kullanmadık hiç denemekte fayda var. İlk 1 ay da aynı tuvaleti kapalı kullandı kapalı şekilde hiç yaşamamıştık bu sorunu. Ne oldu da bu durum başladı çok merak ediyorum kedimin beyninin içindekileri 😀

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Eşim çok titiz olduğu için açık kullanmadık hiç denemekte fayda var. İlk 1 ay da aynı tuvaleti kapalı kullandı kapalı şekilde hiç yaşamamıştık bu sorunu. Ne oldu da bu durum başladı çok merak ediyorum kedimin beyninin içindekileri 😀

Eşiniz çok titizse zaten evde pet beslemeyin. Kedi büyüdüğünde heryere tüyleri saçılacak, eşinizi o zaman ne yapacak?

omeryetgil

Hayvansever
Kedi Dostu
Tüy ile dışkı ve kum arasında ciddi bir fark var farkında olduğunuz gibi... Benim derdim yapıcı yorumlarla bir çözüm bulmak. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğer tuvalet kabında rahat hareket etmiyorsa, dışkıyı yaptıktan sonra geçecek yer bulamayıp üstüne basıyor olabilir. Açık ile kapalı tuvalet arasında pek fark olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Kapalı tuvalet kullanmak yerine kedi kumunun dağılmasını önleyen halıdan almak daha mantıklı geliyor bana :) En azından bir gün açık bırakıp deneyin derim

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Tüy ile dışkı ve kum arasında ciddi bir fark var farkında olduğunuz gibi... Benim derdim yapıcı yorumlarla bir çözüm bulmak. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

"Çok titiz" dediğiniz için yazdım. "Çok titiz" ifadesi epey bir anlam ifade ediyor. Her canlının yavrusu çok sevimli oluyor. O an insan düşünmeden sahiplenebiliyor. Hala ısrar ediyorum eşiniz "çok titiz" ise bence o yavruyu başkasına sahiplendirin. Yaşayamayacağınız canlılarla yaşamanıza gerek yok. Bazı insanlar "çok titiz" olabilirler onları suçlamıyorum ama o kediciği büyüdükten sonra sahiplendirmek başka şimdiden sahiplendirmek başka. Yazdıklarımı sevmediğiniz için yapıcı bulmadınız ama birkaç yıl sonra ne kadar yapıcı yazdığımı anlayacaksınız. Forumlarda sizin istediğiniz gibi yazanların dışında yazanlar da olacaktır. Foruma bir soru sorarken bunu baştan kabullenmiş olursunuz.

omeryetgil

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben sizin ön yargılı yaklaşımınızı sevmedim istediğim gibi yazı yazmamanızı değil. Kaldı ki bir foruma üye olarak orada her fikirden insan olabileceğini kabullenip ona göre soru soruyorum. İstediğim gibi yazmak diye bir anlayış olsaydı kafamda zaten forum üyesi olmazdım. Çok titiz demek titizlikten hayvan sevmemek demek değil. Eşim kedilerle büyümüş bir insan ve şu anda da evde ki kedimizi kucağından indirmeyen hatta yanında yatıran biri. Çok titiz demek evin düzenli olmasını, kumların etrafa dağılmamasını istemek demek. Kedinin dışkıladığı yerin hep temiz olmasını ve bu dışkıların eve bulaşmamasını istemek demek. Kıl, tüy bunlar bambaşk şeyler. Süpürürsünüz olur biter. Yaşımız 40 şükür ki nerde ne yazılır, nerde nasıl karar verilir, bir can emanet alındı mı onunla sonuna kadar nasıl gidilir bildiğimizi düşünüyorum. Bilmediğim yerde de bilenlere soruyorum. Konuyu bilenlerden cevap bekliyorum, bizi bilmeyenlerin bizle ilgili yorum yapmasını beklemiyorum. Saygılar...

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Ben sizin ön yargılı yaklaşımınızı sevmedim istediğim gibi yazı yazmamanızı değil. Kaldı ki bir foruma üye olarak orada her fikirden insan olabileceğini kabullenip ona göre soru soruyorum. İstediğim gibi yazmak diye bir anlayış olsaydı kafamda zaten forum üyesi olmazdım. Çok titiz demek titizlikten hayvan sevmemek demek değil. Eşim kedilerle büyümüş bir insan ve şu anda da evde ki kedimizi kucağından indirmeyen hatta yanında yatıran biri. Çok titiz demek evin düzenli olmasını, kumların etrafa dağılmamasını istemek demek. Kedinin dışkıladığı yerin hep temiz olmasını ve bu dışkıların eve bulaşmamasını istemek demek. Kıl, tüy bunlar bambaşk şeyler. Süpürürsünüz olur biter. Yaşımız 40 şükür ki nerde ne yazılır, nerde nasıl karar verilir, bir can emanet alındı mı onunla sonuna kadar nasıl gidilir bildiğimizi düşünüyorum. Bilmediğim yerde de bilenlere soruyorum. Konuyu bilenlerden cevap bekliyorum, bizi bilmeyenlerin bizle ilgili yorum yapmasını beklemiyorum. Saygılar...

Ön yargılı değilim. "Çok titiz" ifadesi çokluk anlatıyor. Kediler tüyleri dökülen hayvanlardır. "Çok titiz" birisinin zamanla bundan yılacağını söylüyorum. Hayvan sevmemekten bahsetmiyorum, hayvan sevgisi çok farklı bir şey ama titiz insan yerlerde koltuklarda sürekli tüy gördüğünde bir zaman sonra rahatsız olacaktır. Dökülen tüyler süpürmekle geçen şeyler değil. Kedi sahipleri ile konuşun. Tüyü alırsın arkanı döner bakarsın yine tüy içinde.

omeryetgil

Hayvansever
Kedi Dostu
Rahatsız olmayacak merak etmeyin. Biz eve giren cana Allahın emaneti diye bakar onu evimizden atmayız. Hadi benim konu ile ilgili bana fikir verin gerçekten fikre ihtiyacım var.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Bir sene sonraki mesajınızı şimdiden görebiliyorum: Hanımım çok titiz kedimiz canımız ciğerimiz çok tüy döküyor eşim aklını kaçırmak üzere. Ne önerirsiniz?

omeryetgil

Hayvansever
Kedi Dostu
Ya sabır diyorum... Umarım özel hayatınızda bu kadar negatif düşünceli değilsinizdir yoksa hayatınız gerçekten çok zor olmalı. Lütfen artık bizimle ilgili olumsuz yorum yapmayın. Ya fikirlerinizle konu başlığına yardımcı olmaya çalışın ya da bizimle ilgili düşüncelerinizi kendinize saklayın lütfen.

cleanton

Yeni Üye
Kopek Dostu
Ya sabır diyorum... Umarım özel hayatınızda bu kadar negatif düşünceli değilsinizdir yoksa hayatınız gerçekten çok zor olmalı. Lütfen artık bizimle ilgili olumsuz yorum yapmayın. Ya fikirlerinizle konu başlığına yardımcı olmaya çalışın ya da bizimle ilgili düşüncelerinizi kendinize saklayın lütfen.

Negatif düşünceli değilim gerçekçiyim. 16 yıldır pet bakıyorum. Bu konularda yeterince tecrübem var. İnsanları uyarmak gerekir yoksa o hayvanlar sokaklara atılıp sahipsiz kalıyorlar.

Siz de şu uyarılara sürekli karşı çıkacağınıza neden böyle şeyler yazdığımı bir düşünebilseniz keşke.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@cleanton, negatif düşüncelerden çok insanları rahatsız eden sizin üslubunuz. Konuşma tarzınıza dikkat edin, birçok konu hakkında fikriniz olabilir fakat bildiklerinizi bu tarzda yorumlamayın. Eleştirel bir dil olmaktan çıkıyor, insanları azarlamaya doğru gidiyor. Kimsenin böyle bir yetkisi yok.