Kedimin çığrından çıkan kızgınlık dönemi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba arkadaşlar daha önce damak yarığıyla alakalı olarak bir konu açmıştım. 5. Kattan düşen kedim gün be gün daha iyiye gidiyor damağında da ufak bir kısım kaldı kapanmayan 1-2 ay içerisinde o da kapanacak ancak sorunum ufak kedim ve kızgınlık dönemi.

Yaklaşık 8 ay önce sokaktan aldığım küçük kedim evdeki 2 yaşındaki kedimle 1 ay içerisinde anlaşarak yaşamaya başladı. Ancak büyük kedimin düşmesinin ardından kendisine bir şeyler oldu ve agresifleşerek 1 hafta sonra hastaneden eve gelen kedime saldırmaya ve sağa sola koku bırakmaya başladı. Kızgınlığının ardından 1 yaşına girince kısırlaştırmayı planlıyordum zaten ve bunu da bekliyordum. Kızgınlığından dolayı bu halleri dedim ve bir süre kokuya hırçınlığına ve ulumasına tahammül ettim ancak 12 günü aşkın süredir ne koku bırakması ne de kavgaları son bulmadı. Diğer kedimi tuvalette sıkıştırıp kakasını yaptığı esnada saldırmasıyla hergün neredeyse etraftan ve büyük kedimden kaka temizlemek zorunda kalıyorum. Bu işten bunaldım takip edip tuvaletini yaptığı esnada başında bekliyorum büyük kedimin ancak o zaman gelmiyor ufağı. Koku bırakıp işemediği bir mutfak lavabosu kalmıştı onu da yapmış az önce ne ara yaptığını bilmiyorum ancak bunun bir çaresini bulmam lazım. Ayyuka çıkmış durumda sidik olayı ve bu mide bulandırıcı bir hale gelmeye başladı. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum en azından şu sidik olayını çözsem yeterli kavgaları gün geçtikçe azalıyor gibi ama emin de değilim. Ben evde yokken ne yapıyorlar onu da bilemiyorum.

Kısırlaştırmayı hemen önermeyin şu an onun için kısa vadede hem bütçem yok hem de veterineri şu haliyle operasyona alınmaması gerektiğini yoksa aksi sonuçların yaşanabileceğini söyledi, koku bırakması geçtiği zaman 1 yaşını da aşmış olduğunu tahmin ettiğimiz için kısırlaştırılabilir dedi ki veteriner de dandik klinik veterineri değil Üniversite hastanesinde çalışıyor. Büyük kedim de kısırlaştırılmamış ancak 2 yaşındaki kedim şu ana dek hiçbir şekilde koku bırakma gerçekleştirmedi. Bu ufak kedi ve sidik olayı için deneyimli arkadaşların tavsiyelerine açığım.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@hahamyan, öncelikle geçmiş olur umarım. Konu hakkında fikri olan arkadaşlarım direkt olarak yardımcı olacaklardır, işin her zaman teknik ve yazılım kısmında olduğumdan dolayı sizi yanlış yönlendirmek istemem. Deneyim sahibi arkadaşlar daha iyi bir yol göstereceklerini düşünüyorum.

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
@hahamyan, öncelikle geçmiş olur umarım. Konu hakkında fikri olan arkadaşlarım direkt olarak yardımcı olacaklardır, işin her zaman teknik ve yazılım kısmında olduğumdan dolayı sizi yanlış yönlendirmek istemem. Deneyim sahibi arkadaşlar daha iyi bir yol göstereceklerini düşünüyorum.
Çok teşekkür ederim Tevfik Bey :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kedi otu veya kedi sakinleştiricilerini denemiş miydiniz?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Feliway Klasik Difüzörü'nü veteriner hekiminize danışarak kullanmanızı tavsiye ederim. Çoğu veteriner hekim tarafından kullanılıyor ve tavsiye ediliyor. İşe yarayacağını düşünüyorum. :)

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Feliway Klasik Difüzörü'nü veteriner hekiminize danışarak kullanmanızı tavsiye ederim. Çoğu veteriner hekim tarafından kullanılıyor ve tavsiye ediliyor. İşe yarayacağını düşünüyorum. :)
Danışayım en kısa sürede, teşekkürler :)

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
Koku bırakmanın geçmesi diye bir şey yok, erkek kedilerde dönemsel kızgınlık olmaz, ergenliğe girdikten sonra hep kızgınlıktalar ve koku bırakırlar. Bunun tek çaresi kısırlaştırmak, kısırlaştırmadığınız sürece bu şekilde hatta daha da şiddetlenerek devam edecek. Sağlık açısından kesinlikle 1 yaşı beklemenize gerek yok. Maddiyat derseniz de uygun veterinerler her şehirde var, İstanbul'da Fatih Hayvan Hastanesi mesela 200 lira civarı erkek kedi kısırlaştırma.
İmza
3 erkek kedi annesi :)

hahamyan

Hayvansever
Kedi Dostu
Koku bırakmanın geçmesi diye bir şey yok, erkek kedilerde dönemsel kızgınlık olmaz, ergenliğe girdikten sonra hep kızgınlıktalar ve koku bırakırlar. Bunun tek çaresi kısırlaştırmak, kısırlaştırmadığınız sürece bu şekilde hatta daha da şiddetlenerek devam edecek. Sağlık açısından kesinlikle 1 yaşı beklemenize gerek yok. Maddiyat derseniz de uygun veterinerler her şehirde var, İstanbul'da Fatih Hayvan Hastanesi mesela 200 lira civarı erkek kedi kısırlaştırma.
İmza
3 erkek kedi annesi :)
Daha önce baktığım kedilerde dönemsel yoğunluk olmasına karşın sürekli koku bırakma olayını yaşamadım dönem dönem 1 hafta kadar koku bırakma yaşadıktan sonra normale dönüyorlardı. Kaldı ki büyük kedim şu zamana dek hiç bunu yapmadı belki de kediden kediye değişkenlik gösteren bir şey olabilir bilmiyorum. İstanbulda değilim bu bulunduğum ilde de fiyat ortalama 450-500 lira erkek kedi için :/

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@hahamyan, bazı kediler koku bırakma olayını yapmıyor. Benim arkadaşımın da 5 yaşında smokin kedisi var. Kisir değil ama kesinlikle kızgınlık belirtisi göstermedi. Ama başka bir arkadaşımın kedisi sürekli kizginliktaydi. Maalesef hepsi aynı tepkiyi vermiyor.

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
@hahamyan, bazı kediler koku bırakma olayını yapmıyor. Benim arkadaşımın da 5 yaşında smokin kedisi var. Kisir değil ama kesinlikle kızgınlık belirtisi göstermedi. Ama başka bir arkadaşımın kedisi sürekli kizginliktaydi. Maalesef hepsi aynı tepkiyi vermiyor.
Aynen nadiren öyle kediler oluyor, arkadaşınız çok şanslıymış.