Kedimin bir problemi mi var ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Sağlıklı günler dilerim herkese. Kedim kısırlaştırdıldıktan sonra daha doğrusu iyileştikten sonra tavırlarında biraz değişiklik oldu.
-Çok fazla su içiyor.
-Çok fazla mama yiyor. Yarım kaseyi direk bitiriyor eskiden 14-15 saatte bitiremezdi.
-Hep uyuma hâli var aslında ben oyun oynattığımda oynuyor ama genelde hep uyuyor eskiden yerinde durmazdı. (Kısırlaştırmadan önce)
-Dışkısında biçimsizlik vardı ama baya düzeldi sanırım kısırlaştırılmış mamaya geçtiğimden.
-Tüy dökülmesi çok fazlalaştı.
Aslında mutlu gözüküyor ama birden böyle değişince hastalığımı var diye düşünmeye başladım açıkçası. Sizce normal midir ?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Hangi mamadan hangi mamaya geçtiniz ve kademeli mi geçtiniz?

anestezinin belli bir süre görülen yan etkileri var diye biliyorum

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kullandığınız mama doyurucu bir mama değilse normalden fazla tüketiyor olabilir. Aynı zamanda mamanın alerji yapması, içeriğindeki sağlıksız besinler de tüy dökümünün artmasına sebep olur. Hangi marka mama kullanıyorsunuz?

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kullandığınız mama doyurucu bir mama değilse normalden fazla tüketiyor olabilir. Aynı zamanda mamanın alerji yapması, içeriğindeki sağlıksız besinler de tüy dökümünün artmasına sebep olur. Hangi marka mama kullanıyorsunuz?
N&D.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yunus hocam sizden de cevap parça parça alınıyor yahu :D

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Ahahaha kusura bakmayın. N&D'nin tavuklu ve narlı kısırlaştırılmış kedi mamasını kullanıyorum. Dışkısında büyük oranda düzelme var ama çok yemesi devam ediyor.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısır mamalarda yağ oranı daha düşük oluyor ve diğer değerleri kısırlığa göre de +/- oluyor.

Besin değerleri farklı oldugu için cok yiyor olabilir ya da parça parça yeme alıskanlıgını bırakıp toptan yemeye gecmiş olabilir.

24 saatlişk Genel toplamda da fazla mı yiyor?

bu arada yeni mamaya gecişlerde kediler cok yiyebiliyor. benim 2. kedim mystic ile besleniyordu ben aldım fitmin verdim. sanırım 1300 gr civarı idi o zamnalar, 1 ayda 2.5 kilo mama yedi.

su an 3 kilodan fazla ama 2 kilo mama bile yemiyor :D

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısır mamalarda yağ oranı daha düşük oluyor ve diğer değerleri kısırlığa göre de +/- oluyor.

Besin değerleri farklı oldugu için cok yiyor olabilir ya da parça parça yeme alıskanlıgını bırakıp toptan yemeye gecmiş olabilir.

24 saatlişk Genel toplamda da fazla mı yiyor?

bu arada yeni mamaya gecişlerde kediler cok yiyebiliyor. benim 2. kedim mystic ile besleniyordu ben aldım fitmin verdim. sanırım 1300 gr civarı idi o zamnalar, 1 ayda 2.5 kilo mama yedi.

su an 3 kilodan fazla ama 2 kilo mama bile yemiyor :D
Ya hocam az önce resmen mama kabını koklayıp yaladı daha dün akşam 1 kase mama koymuştum cidden 1 aylık mamasını 15 günde falan yedi. Dayanamadım biraz koydum ne yapmam gerekiyor vermesem bana karşı tavır yapar mı acaba ?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavuklu mamalar alerjiye sebep olabiliyor. Tüy dökülmesi de muhtemelen alerji kaynaklı artmıştır. Mamayı bitene kadar kullanacaksanız yanına ciğer gibi sakatatlar ilave etmenizi öneririm. Bu şekilde tüy dökülmesini biraz azaltabilirsiniz. :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
N&D'nin sitesinden yazana göre günlük 50 gr mama vermem gerekiyor o kadar hassas ağırlık ölçerim yok aldığmıda 50 gr vereceğim fakat nasıl yapıcam bilmiyorum. Sabah 25gr akşam 25gr mı versem yoksa 1 günlük 50 gramı direk mama kabına koysam mı ?
Tavuklu mamalar alerjiye sebep olabiliyor. Tüy dökülmesi de muhtemelen alerji kaynaklı artmıştır. Mamayı bitene kadar kullanacaksanız yanına ciğer gibi sakatatlar ilave etmenizi öneririm. Bu şekilde tüy dökülmesini biraz azaltabilirsiniz. :)
Anladım. Peki önereceğiniz kaliteli mamalar var mı ? N&D'nin fiyat skalasında.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sabah-öğle-akşam-gece olmak üzere mamayı 4 öğüne bölebilirsiniz. Eğer geceleri uyanmıyorsa 3 öğüne de düşürebilirsiniz.
Normalde en doğrusu mama kabının az doldurulması ve hiç boş bırakılmamasıdır. Kediniz gereğinden fazla besin tükettiği için kilosunu kontrolü etmek amacıyla bu yöntemi tavsiye etmek istedim. Mamaya alıştıkça yemesi azalacaktır, siz de zamanla mama kabını daha dolu tutmaya başlarsınız. :)
N&D'nin tavuksuz çeşitlerini veya Fitmin'i tavsiye ederim. Özellikle Fitmin'i kullandığınızda pişman olmayacağınızı düşünüyorum. :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Sabah-öğle-akşam-gece olmak üzere mamayı 4 öğüne bölebilirsiniz. Eğer geceleri uyanmıyorsa 3 öğüne de düşürebilirsiniz.
Normalde en doğrusu mama kabının az doldurulması ve hiç boş bırakılmamasıdır. Kediniz gereğinden fazla besin tükettiği için kilosunu kontrolü etmek amacıyla bu yöntemi tavsiye etmek istedim. Mamaya alıştıkça yemesi azalacaktır, siz de zamanla mama kabını daha dolu tutmaya başlarsınız. :)
N&D'nin tavuksuz çeşitlerini veya Fitmin'i tavsiye ederim. Özellikle Fitmin'i kullandığınızda pişman olmayacağınızı düşünüyorum. :)
N&D'nin bıldırcın etli versiyonunu buldum. Fitmin'de araştıracağım. Teşekkür ederim. Geceleri de yiyor mama 4 öğüne bölmek en iyisi.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Daha oncekı mamanız tavuklu muydu?

Tüy dökümü operasyon nedeniyle artmış da olabilir mama değişikliği de tüy dökümüne neden oluyor olabilir.

Veterinerinize sorun ancak sonucta hormon değişikliği bu ameliyat, insanlarda bile hormon değişikliği tüy dökülmesine artmasına sebep olabiliyor.

Bu arada 50 gr olayı yanlış. Her hayvanın yaşı / kilosu / boyu / cinsiyeti bunları etkiler. Mesela veteriner 2 kedim için de 50-75 arası dedi ancak 2 kedi için hesaplayamadıgım için hala full dolu yediriyorum.

Bence sizde mama paketi yerine yukardaki unsurlara göre bilen birisine hesaplatın