Kedimin Ağzı Çok Kötü Kokuyor, Ne Yapabilirim?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
anton-lochov-_b020HIGZUE-unsplash.jpg

Bizim tekirin ağzı küçüklüğünden beri epey kötü kokuyor. İki kedim var, şu an 5 yaşındalar. Herhangi bir sağlık sorunu yok neyse ki. Aynı şeylerle besleniyorlar hemen hemen. Ama tekir olan abur cubura daha düşkün, biz vermesek bile çalma huyu var. Veterinerimiz muayene ettiğinde diş plakları olduğunu da söyledi. 5- 6 aydır yine veterinerimizin %0.9 İzotonik Sodyum Klorür Çözeltisine karıştırarak hazırladığı ilacı ağzına enjekte ediyoruz. İkinci serumumuz bitmek üzere. İlk serumda ağız kokusu azalmaya başlamıştı ama ikinciyi kullanırken hiç fark görmedim açıkçası. Yenisini hazırlatıp hazırlatmama konusunda kararsız kaldığım için de sizlere bir danışayım dedim...

loan-7AIDE8PrvA0-unsplash.jpg
Malt kullanmayı denedik, umursamadı bile. Dişlerini fırçalamayı düşündük ama çok saldırgan. Tüylerini bile kıyameti kopararak taratıyor. Tırnaklarını 2-3 kişi birlikte tutup kesiyoruz. 😄 O yüzden '' ben şunu kullandım, kokuyu azalttı'', ''şu besinleri verdim ağız sağlığı düzeldi'', ''şöyle yaptım, malta ve diş fırçasına alıştı'' şeklindeki önerilerinize açığım.

🐈 🐈 🐈

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir ara bizim kizin da ağzı kokuyordu. Veterinerimiz crystalin animal healts drops önerdi onu kullandık. Koku falan kalmadı. Mamadan kaynaklı olabilir. Çünkü biz yanlışlıkla adult almışız kısır alacağımıza. Asıl mamaya dönünce düzeldi. Bu spreyin içinde iyot alkol vs olmadığı için rahatlıkla her yerine sıkabilirsiniz.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir ara bizim kizin da ağzı kokuyordu. Veterinerimiz crystalin animal healts drops önerdi onu kullandık. Koku falan kalmadı. Mamadan kaynaklı olabilir. Çünkü biz yanlışlıkla adult almışız kısır alacağımıza. Asıl mamaya dönünce düzeldi. Bu spreyin içinde iyot alkol vs olmadığı için rahatlıkla her yerine sıkabilirsiniz.
Aaa bu ürünü bilmiyordum. Çok teşekkür ederim. 🙏 Fiyatı da oldukça uygun, bir bakalım biz de buna.
Kedi mamasından kaynaklı olduğunu düşünmüyorum bizimkininkinin. Kısırlaştırdıktan sonra biz de kısır mamaya geçtik ama inanılmaz bir glikoz hayranlığı var. Şekere bağlı diş tahribatı olduğunu düşünüyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kedinizin oyuncak merakı varsa bu tarz ürünler kullanabilirsiniz. Benzer oyuncakların kedi otlusu da oluyor onlara da bakabilirsiniz. Hangi marka mama kullanıyorsunuz?
1585503175410.png

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedinizin oyuncak merakı varsa bu tarz ürünler kullanabilirsiniz. Benzer oyuncakların kedi otlusu da oluyor onlara da bakabilirsiniz. Hangi marka mama kullanıyorsunuz?
Ekli dosyayı görüntüle 1791
Mantıklı evet. Teşekkür ederim. ☺ Kendisi zaten kuduruk olduğu için sevecektir. Bir adı var mı peki bu oyuncakların?
Royal Canin Sterilised ve Spectrum Peptigest kullanıyoruz. Yaş mamada da Brit.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kalitesiz yaş mamalar da ağız kokusuna sebep olabiliyor. Sık yaş mama veriyorsanız azaltıp kokuyu yeniden gözlemleyin derim :)

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Kalitesiz yaş mamalar da ağız kokusuna sebep olabiliyor. Sık yaş mama veriyorsanız azaltıp kokuyu yeniden gözlemleyin derim :)
Çok sağ olun. Haftada birden daha sık vermiyoruz aslında. Ama beslenmeden ziyade yapısal olduğunu düşünüyorum kokusunun.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mantıklı evet. Teşekkür ederim. ☺ Kendisi zaten kuduruk olduğu için sevecektir. Bir adı var mı peki bu oyuncakların?
Royal Canin Sterilised ve Spectrum Peptigest kullanıyoruz. Yaş mamada da Brit.
Diş temizleme ve ısırma oyuncağı olarak aratırsanız bunun gibi seçeneklere ulaşabilirsiniz. Tam geçirmese bile azaltacağını düşünüyorum. İçerisine kedi diş macunu sıkabiliyorsunuz.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Diş temizleme ve ısırma oyuncağı olarak aratırsanız bunun gibi seçeneklere ulaşabilirsiniz. Tam geçirmese bile azaltacağını düşünüyorum. İçerisine kedi diş macunu sıkabiliyorsunuz.
Teşekkür ederim tekrardan. Bakacağım bu oyuncağa. 🙏

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Oracure alıp ağzına günde 3-4 kez damlattıkça kokudan eser kalmadı. Dişleri daha bi gelişti
Sizde de sadece ağız kokusu şikayeti mi vardı peki, yoksa herhangi bir enfeksiyondan ötürü mü veterineriniz tavsiye etti?

Ben de bir sorayım bunu bizim veterinere gittiğimizde.

Çağğ

Hayvansever
Kedi Dostu
Sizde de sadece ağız kokusu şikayeti mi vardı peki, yoksa herhangi bir enfeksiyondan ötürü mü veterineriniz tavsiye etti?

Ben de bir sorayım bunu bizim veterinere gittiğimizde.
Maması etli ve yağlı olduğu için çok kokuyordu balık ve kedi yoğurdu yedikçe ben kendimden geçiyordum. Hem yeni çıkan dişleri için hem de bütün ağıza hızla dağılıp temizlemesi yönünden bunu önerdi ve o zamandan beri koku sorunum yok. Vet hekiminize danışın lütfen

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Maması etli ve yağlı olduğu için çok kokuyordu balık ve kedi yoğurdu yedikçe ben kendimden geçiyordum. Hem yeni çıkan dişleri için hem de bütün ağıza hızla dağılıp temizlemesi yönünden bunu önerdi ve o zamandan beri koku sorunum yok. Vet hekiminize danışın lütfen
Çok teşekkür ediyoruz. Muhakkak danışacağım. 💚