Kedimi kısırlaştırdım.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Herkese iyi forumlar sonunda kedimi kısırlaştırdım fakat sizlere birkaç sorum olacak. Dün sabah vermiştim veterinere ve bugün sabah aldım şuan yakalık takılı ameliyat olduğu yerde ise bandaj var zıplayıp biryerlere vurup kanatma riski var mıdır ? Çünkü zıplamaya çalışıp düşüyor şuan. Yakalığı doğal olarak çıkartmaya çalışıyor boğma riski var mıdır acaba ? Ben evde varken sıkıntı yok müdahale ederim ancak ben yokken kendi kendine boğulmasından korkuyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-02-05 at 10.49.56.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-05 at 10.49.56.jpeg
    190.6 KB · Görüntüleme: 33
  • WhatsApp Image 2021-02-05 at 10.49.57.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-05 at 10.49.57.jpeg
    183.3 KB · Görüntüleme: 27

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Cok geçmiş olsun, cocuk masum masum bakıyor kıyamam :)

Elbette risk var, kısırlaştırma sonrası problem yaşayan insanlar oluyor.

Uyuduğu yatak vs. var ise yerde yatması için yere koyun yatağı.
mama , su, kum gibi şeyleri yakın dursun, farklı odalarda olmasın.
Kusarsa korkmayın, anestezi ağır birşey.
Birkaç gün Yüksek yerlerden atlama zıplamasına dikkat etmeniz lazım, açıkçası odanızı buna göre dizayn edin gecici olarak.

Yaş mama ve bol su önemli, dışkılamasını rahat yapsın, kuru mamadaki ıkınma refleksini azaltmak gerekiyor.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Cok geçmiş olsun, cocuk masum masum bakıyor kıyamam :)

Elbette risk var, kısırlaştırma sonrası problem yaşayan insanlar oluyor.

Uyuduğu yatak vs. var ise yerde yatması için yere koyun yatağı.
mama , su, kum gibi şeyleri yakın dursun, farklı odalarda olmasın.
Kusarsa korkmayın, anestezi ağır birşey.
Birkaç gün Yüksek yerlerden atlama zıplamasına dikkat etmeniz lazım, açıkçası odanızı buna göre dizayn edin gecici olarak.

Yaş mama ve bol su önemli, dışkılamasını rahat yapsın, kuru mamadaki ıkınma refleksini azaltmak gerekiyor.
Çok teşekkür ederim. Kum kabına girip biraz bekledi daha demin sanırım zor yaptı tuvaletini. Dediklerinizin hepsini uygulayacağım veterinerde demişti kusabilir eve gittiğinizde mamayı az verin diye kusma olmadı şuan. En komiği yürürken sendeliyor bazen :) Peki kuru mamasıyla yaş mamayı karıştırıp mı vereyim yoksa direk yaş mama mı vereyim ?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
karıştırmanın cok fark etceğini sanmıyorum, önünde sürekli mama durmuyorsa öğünlük veriyorsanız karıştırıp verebilirsiniz ancak sürekli kuru mama önünde duruyorsa yaş mamayı ayrıca vermeniz daha iyi olur bence.

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba çok geçmiş olsun yanlis hatirlamiyosam kediniz dişiydi kısırlaştırma için öncesinde sonrasinda neler dediler nasi bi işlem mesela kac gunde iyileşirmiş kediniz kac aylıktı biraz bilgi verebilir misiniz ben de dişi kedimi kisirlastirmayi düşünüyorum da

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba çok geçmiş olsun yanlis hatirlamiyosam kediniz dişiydi kısırlaştırma için öncesinde sonrasinda neler dediler nasi bi işlem mesela kac gunde iyileşirmiş kediniz kac aylıktı biraz bilgi verebilir misiniz ben de dişi kedimi kisirlastirmayi düşünüyorum da
Çok teşekkür ederim. Evet kedim dişiydi dün sabah 09:30’da götürdüm önce test yaptılar değerler uygun çıktı sonra veterinere bırakıp eve döndüm akşam 17-18 gibi aradılar işte kendine gelmeye başladı eğer uygunsanız akşam 10 gibi yoksa ertesi gün sabah alabilirsiniz dediler bende bu sabah 10 gibi gittim aldım. Yakalıkları ben demeden taktılar zaten eve gittiğimde az birşey mama verin aç çünkü ama çok verirseniz kusar dediler akşam ise eskisi gibi mamasını verebilirsiniz dediler ben akşam 1 konserve yaş mama vericem tuvaletini rahat yapması için. Herhangi bir kusma olmadı sadece yakalığı çıkartmaya çalışıyodu şuan biraz daha alıştı uyuyor zaten anesteziden dolayı biraz sarhoş. Yakalığı 4-5 günde çıkartırız dediler yarın ise kontrole gidicem hemde antibiyotik vericekler 2 günde bir kontrol olucak.
karıştırmanın cok fark etceğini sanmıyorum, önünde sürekli mama durmuyorsa öğünlük veriyorsanız karıştırıp verebilirsiniz ancak sürekli kuru mama önünde duruyorsa yaş mamayı ayrıca vermeniz daha iyi olur bence.
Evet öyle yapıcam maalesef odayı düzenleyemem yataklarda uyumayı çok seviyor alıp zeminde yumuşak yere koysam bile tekrar yatağa çıkıyor yataktan atlarken birşey olmadı umarım olmaz.
Çok teşekkür ederim. Evet kedim dişiydi dün sabah 09:30’da götürdüm önce test yaptılar değerler uygun çıktı sonra veterinere bırakıp eve döndüm akşam 17-18 gibi aradılar işte kendine gelmeye başladı eğer uygunsanız akşam 10 gibi yoksa ertesi gün sabah alabilirsiniz dediler bende bu sabah 10 gibi gittim aldım. Yakalıkları ben demeden taktılar zaten eve gittiğimde az birşey mama verin aç çünkü ama çok verirseniz kusar dediler akşam ise eskisi gibi mamasını verebilirsiniz dediler ben akşam 1 konserve yaş mama vericem tuvaletini rahat yapması için. Herhangi bir kusma olmadı sadece yakalığı çıkartmaya çalışıyodu şuan biraz daha alıştı uyuyor zaten anesteziden dolayı biraz sarhoş. Yakalığı 4-5 günde çıkartırız dediler yarın ise kontrole gidicem hemde antibiyotik vericekler 2 günde bir kontrol olucak.

Evet öyle yapıcam maalesef odayı düzenleyemem yataklarda uyumayı çok seviyor alıp zeminde yumuşak yere koysam bile tekrar yatağa çıkıyor yataktan atlarken birşey olmadı umarım olmaz.
Kedim ise 9 aylık oldu heralde.

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için umarım sorunsuz atlatırsınız bu dönemi :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Güncelleme:

Operasyonu saymazsak 2.gündeyiz ve hala yorgunluğu, sarhoşluğu azalsa da devam ediyor. İlk başlarda kusmamıştı fakat bu sabah malesef yediği mamaları kustu sanırım fazla yemiş fazla yediğinden midesi kaldıramadı. Dün kontrole gittiğimde dikişleri iyi herhangi bir sorun yok demişti veteriner. Saatlerdir hatta ameliyattan çıktığından beri uyuyor normalde asla yerinde durmayan kedim ne halde..

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@yunuscelik, öncelikle geçmiş olsun :)
Uyuması normal anestezi Arndiol un da dediği gibi ağır bir ilaç. 1 hafta kendine tam olarak gelemeyen kediler var. Bir de düzenli antibiyotik agri kesici yiyorlar pansumanla. 1 haftaya toparlanır.
Çok aç kaldigi için, muhtemelen baya yedi ondan kusmustur. Endişelenmeyin :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir sorum daha olacak cevabın için teşekkür ederim. Bu sabah mama vermedim yedip kustuğu için biraz dinlenmesini bekledim su içti yaklaşık 1 saat sonra sarı bir şekilde kustu bu normal midir acaba ? Şuan kafasını aşağı eğip oturuyor.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Güncelleme:

Pazartesi günü kontrole götürdüğümde son antibiyotiklerini yaptılar herhangi bir sıkıntı yok aynı şekilde uyuyor ama daha çok yürümeye başladı kendine gelmeye başladı kusması 2 gündür yok çok şükür sanırım olmaması gerekiyormuş zaten olursa veteriner getirin dedi. Cuma günü dikişleri alınacak inşallah.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-02-09 at 18.50.17.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-09 at 18.50.17.jpeg
    260.1 KB · Görüntüleme: 19
  • WhatsApp Image 2021-02-09 at 18.50.18.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-09 at 18.50.18.jpeg
    119.7 KB · Görüntüleme: 16