Kedimi dışarı çıkarmıyorum

ferhatcan

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
17 Kas 2019
Mesajlar
14
Tepkime puanı
5
Puanları
3
Konum
tekirdağ
2 yaşında kısır erkek tekir kedim var. Sahiplendiğim günden beri kendisini hiç sokağa gezmek için çıkarmadım veya hiçbir kediyle arkadaşlık kurmadı. Sadece kendi kucağımda balkona çıkarıyorum. Onun dışında cama balkona çıkmasına müsaade etmiyorum. Çünkü açılan “kedim camdan düştü” tarzı gibi konuları da görüyoruz. Ben de bundan korkuyorum çok dikkatli davranıyorum. Sormak istediğim şu. Veterinerime de danıştım bir sakıncası olmayacağını hatta bu saatten sonra sokağa çıkarsam bile korkacağını istemeyeceğini söyledi. Bu tarz önlemler alarak kedimi bunaltıyor muyum acaba? Psikolojik sağlığı olarak olumsuz etkileniyor mudur? Sakıncası var mıdır?
 

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Katılım
26 Haz 2021
Mesajlar
221
Çözümler
2
Tepkime puanı
130
Puanları
13
Konum
Kayseri
Merhaba, kedilerin temiz hava alması, merak duygularını gidermesi, koşu yapması ve sosyalleşmesi için dışarıya çıkmaları gerekebiliyor. Sonuçta bu onların da hakkı, ancak bazı insanlar kedilerini yıllarca dışarı çıkarmayabiliyor. Bu duruma alıştıysa, psikolojik olarak sorun yaşayacağını sanmıyorum. Bir kedi daha sahiplenme imkanınız bulunuyorsa, beraber sosyalleşmeleri için sahiplenebilirsiniz. Bazen dışarı çıkarabilirsiniz, ancak aşılarını düzenli olarak yaptırın ve trafikten uzak yerlerde olun.
 

Beyzpl

Moderatör
Balik Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
265
Tepkime puanı
164
Puanları
43
Yaş
16
Konum
İstanbul
Bence kedilerin dışarı çıkması faydalı oluyor. Evet korkar çünkü bilmediği bir ortam, ama zamanla alışır. Temiz hava, açık alan, çimen, toprak, güneş bunlar kedi için de güzel şeyler.

Kedim dışarıyı izlemeyi çok seviyor. Ama dışarı çıkarttığımda çok korkuyor, o sırada dokununca bana da kızıyor. Ama geri eve getirirken girmek istemiyor. Korkmasına rağmen gitmek istediği bir yer demek ki. Sağlam bir tasma ile, trafik, insan yoğunluğu az olan toprak alanda düzenli olarak çıkarsanız çok sevecektir bence.
 
Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
28 Ağu 2020
Mesajlar
1,676
Çözümler
23
Tepkime puanı
897
Puanları
113
Konum
İzmir
Ben kedilerin dışarı cıkmaması gerektiğini en fazla arada bir tasma takılarak cimlerde birkaç dakıka gecirmesi gerektiğini düşünüyorum.

En basit örnek , kediniz tüm kokulara gidecektir, FİB hastası bir kedinin (ki sokak kedilerinde cok yaygın) dışkısının yanına gitmesi kedinizi de FİB hastası yapabilir.


Kedinizin dışarı cıkmak istemesi ya da eve girmek istemesi gibi tüm durumlar pek kasıtlı değil çevresel etkilere tepki olarak gelişiyor. Benim bir kedim sürekli dışarıyı gözlemliyor, kuşlarla konusuyor dışarı cıkmak istiyor ama çimlere cıkarınca da bana yapışıp eve dönmek istiyor.

Ev kedisi evde, sokak kedisi sokakta (temelli eve almayacaksanız) kalmalı