Kedime kuru mama dışında ne verebilirim?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

egekocaman

Hayvansever
Kedi Dostu
Bence pişmiş olduğu sürece yağlı ve tuzlu olmayan yiyecekleri yiyebilir genel olarak. Zaten bizim yediklerimizin tadına bakmak istiyorlar. Aşırıya kaçmamak şartıyla makarna, sebze, yumurta vs verilebilir sanırım.
teşekkürler. söylediklerinizi deneyeceğim

egekocaman

Hayvansever
Kedi Dostu
Kuru mama dışında hiçbir şey vermeyin. İyi olduğuna kanaat getirdiğiniz ya da veterinerinizin önerdiği bir kuru mama ile beslemeye devam edin. Kuru mamalarda kedinizin ihtiyacı olan bütün besinler dengeli bir şekilde mevcuttur. Siz dışardan besleyerek o besin değerlerini sağlayamazsınız. Kuru mama yanında zaman zaman ıslak mama da verebilirsiniz.

Kediniz 2 aylık olduğu için yavru mamalarından seçmelisiniz. Yavru mamaları belli bir yaşa kadar veriliyor büyümesi tamamlandıktan sonra "adult" mamaya geçiliyor.
yaş mamayı küçükken vermenin çok faydalı olmadığını okudum. ben yemek yerken sürekli etrafımda dolanıyor. zaman zaman yemeye çalışıyor gibi.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben arada zeytinde veriyorum Çaklıt çok seviyor bir zararı var mı @socrabbit 🤗
Çekirdeği çıkartıp yıkayıp öyle vermenizi tavsiye ederim. Yağlı ve tuzlu olmamasına dikkat ederseniz verilebilecek atıştırmalıklar arasına onu da koyabiliriz. Arada bir verilebilir bir sakıncasını görmezsiniz :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Şöyle ki kedimi ilk sahiplendiğim zaman (kedi) kuru mama sebebiyle kabız gibi kakasını yaparken çok zorlandı sonrasında iki tuvaleti kanlı bir şekilde geldi bende veteriner tavsiyesi üzerine yaş mama türlerine döndük. Daha sonrasında 400-500 gr. Kadar tavuk orta boy olmak üzere havuç, kabak, yumurta (1 adet), patates küçük parçalar halinde kesiyorum haşlıyorum. Haşlama işi bittikten sonra blender dan geçirirken bir kaşık zeytin yağı koyuyorum öyle geçiriyorum kavanozluyorum bozulma olayınıda ortadan kaldırıyorum. Ve gerçekten çok seviyorlar.

Havuç -Başlıca A,C,K vitamini, potasyum ve sindirim ve kan dolaşımını destekleyici antioksidan yönünden,
Kabak - aynı vitaminleri içeriyor magnezyum ve demir içeriği bulunduğunu hatırlıyorum,
Patates- potasyum ve kalsiyum içeriği ile kemik gelişiminde destekleyici olur.
Yumurta- protein açısından gerçekten çok zengin olan bir besin.
Tavuk eti- bolca protein ve B grubu vitaminler bulunduruyor ayrıca fosfor bulundurur böylelikle reflekslerine ve gelişimine çok yardımcı olur.
zeytin yağı - sindirimi kolaylaştırması için.

Bunların hepsinin bir tabakta buluşması bence herhangi bir canlı için çok sağlıklı olduğunu düşünüyorum
Not: eğer bu mamayı yapmak isteyen olursa kedi için kemikleri kullanmamızını, köpek için kemiklerin
Bunu ayrı bir başlıkta yayınlamak isterseniz çok seviniriz. Herkes görmüş olur. Çok güzel bir tarif yayınlamışsınız :)