kedim yatağıma çiş yapıyor!

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

simba

Hayvansever
Kedi Dostu
Selam arkadaşlar. Scotish fold ırkı 2 yaşında kısır bir kedim var. dönem dönem engelleyemediğim bir şekilde sürekli yatağımın aynı yerine çişini yapıyor. özellikle de kakasını tuvaletine yaptıktan sonra, hemen arkasından gelip yatağıma çiş yapıyor. annemin odasındaki diğer yatağa da yapıyordu, o odanın kapısını sürekli kapalı tutarak sorunu çözdük. şimdi de buna sardı. Ne yapacağımı şaşırdım. Dur durak bilmiyor. Nasıl önleyebilirim? bir çaresi var mıdır? kan tahlilleri, böbrek testleri yapıldı. sağlık problemi görünmüyor. psikolojik. ama ben çözemiyorum:( Bilen var mıdır?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kediler kokularının bulundukları yere çişlerini yapma eğilimindedirler. Yatak, koltuk gibi yerlerde ise koku çok daha uzun süre keskin kalıyor, bu sebeple yatak gibi yerlere tuvaletlerini yapıyorlar. Güçlü temizleyiciler ile yatağı temizlemeyi denediniz mi? Sirke, evcil hayvanlar için satılan koku gidericiler bu tarz problemlerin çözümü olabiliyor.

simba

Hayvansever
Kedi Dostu
Hem sirke, hem de kedi uzaklastirici olan bir ürün denedim. İkisi de maalesef işe yaramadı. Hatta sirkeyi belirli aralıklarla aynı yere kokusu uctukca sprey bir şişeden sıkıyorum. Gerçekten çok çaresizim 😔

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yatağa çişini yapmaya çalıştığında su spreyini fazla yakından olmama şartıyla yüzüne sıkabilirsiniz. Yatağa çıkıp çişini yapmaya çalıştığında yüzüne su geleceğini düşündüğünden yavaş yavaş tuvaletine yapmayı öğrenecektir. İşe yaramazsa başka bir yol da deneyebiliriz. Bir süre bu yöntemi denemenizi öneririm. O zamana kadar su geçirmez yatak örtüleri kullanmanızı tavsiye ederim. Sizi büyük bir zahmetten kurtacaktır.

simba

Hayvansever
Kedi Dostu
Çiş yaparken yakalarsam bu dediğinizi deneyeceğim.umarim işe yarar. Su geçirmez ortuleri kullanmaya başladım. Teşekkür ederim. (y)

emaarist

Hayvansever
Kedi Dostu
Ürünlerden ziyade eğitim videolarına veya blog sayfalarına bakabilirsin. Ben o şekilde atlatmıştım

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Hayvanlar.net/bilgi alanımızda yazılarımız olacaktı (şu an mobilim) bir göz gezdirin dilerseniz?

simba

Hayvansever
Kedi Dostu
Şimdi okudum, teşekkür ederim. Kum kabini da denemiştim. Hem kum kabini hem yerini değiştirdim. Acaba başka bir yere yeni bir kum kabı koymak işe yarayabilir mi diye düşünüyorum 🙄 gerçekten de çiş yaptıgı yer pencereye çok yakın. Ve evimiz bahçe katı. Diğer kediler için yapıyor olabilir. Ama kısırlaştırılmış bir erkek kedi. Hala bu düşüncesi var mıdır meraktayim .

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kum kabının yerini değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda kumunuz kokulu kumsa mutlaka kokusuz kumlarla değiştirmenizi öneririm. Kokudan dolayı kafası karışıyor olabilir.

simba

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet kokulu kum kullanıyorum. Onu da deneyeceğim teşekkür ederim tavsiyeler için. Umarım işe yararlar. 🤩

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sonucu bekliyor olacağız. :) Umarım olumlu sonuç alırsınız.

Yoenna

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben kum kabı konumundan olduğunu düşünmedim açıkcası kumuna yaptığı halde sizin yatağınıza yapıyorsa kalıcı bir koku var yatakta demektir. Amonyaksız bir temizleyici ile iyice temizlemenizi öneririm yatağınızı. Bir de bunu dönemsel yapıyorsa bilerek koku bırakıyor olabilir. Stres altında olduğu, onu tetikleyen bir durum oluştuğu için sahiplenme içgüdüsü duyuyor olabilir. Aslında tetikleyen durumu gözlemlemek kökten çözüm olurdu. Atıyorum mesela rutininiz değişti onunla az zaman geçiriyorsunuzdur yatağınıza koku bırakabilir. Daha çok ilgi oyun işe yarayabilir. Kinciliğinden yapmıyor yavrucaklar çünkü altında mutlaka bir psikolojik ya da biyolojik bir sebep yatıyordur. Ayrıca kedinizde bu durumu engellemenin en güzel yolu çiş yaptığı bölgede mama yemesini sağlamak olabilir. Kediler mama yedikleri yerde dışkılamayı tercih etmezler çünkü ☺️🌸