Kedim sürekli miyavlıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar ben 1 ay oldu heralde sarman türü bir kedi sahiplenmiştim. 6 aylıktı şuan 7 aylık olmuştur muhtemelen. Son birkaç gündür özellikle akşamları yapıyordu şimdide sabahlarıda yapmaya başladı sürekli miyavlıyor, oyun oynayarak susturuyorum aslında ama tabi oyunu bırakınca yine miyavlıyor, veterinere sorduğumda kızgınlık dönemine girmiştir dedi ama o dişi kedilerin kızgınlık dönemine girdiklerinde yaptığı hareketi yapmıyor sizce sorun nedir ?
Dün karma aşısını oldu onunla da ilgisi olabilir mi ? Sabahta miyavlamasının. Önceden akşamları yapıyordu.

Çözüm
Tüm kediler aynı şekilde tepki vermiyor, geçen bir üyemizin kedisi kızgınlıga girmiş ancak kızgınlığa mı girdi canı mı sıkıldı hiç anlamamıştı :)

Karma aşı yan etkileri halsizlik ve iştahsızlık nadir de olsa kusma oluyormuş. Veteriner kontrol ettiğine göre aşı bölgesinde bir kabarma / ödem / şişkinlik gibi birşey olmadıgını varsayıyorum. Yani ağrıdan ve acıdan değildir.

Bence kızgınlık :D hayırlısı olsun.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@yunuscelik, peki daha önce aşı vurulduğunda aynı tepkileri veriyormuydu? Ve karma aşısından önce ortalama kaç ay/hafta önce aşı vuruldu?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Tüm kediler aynı şekilde tepki vermiyor, geçen bir üyemizin kedisi kızgınlıga girmiş ancak kızgınlığa mı girdi canı mı sıkıldı hiç anlamamıştı :)

Karma aşı yan etkileri halsizlik ve iştahsızlık nadir de olsa kusma oluyormuş. Veteriner kontrol ettiğine göre aşı bölgesinde bir kabarma / ödem / şişkinlik gibi birşey olmadıgını varsayıyorum. Yani ağrıdan ve acıdan değildir.

Çözüm

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
@yunuscelik, peki daha önce aşı vurulduğunda aynı tepkileri veriyormuydu? Ve karma aşısından önce ortalama kaç ay/hafta önce aşı vuruldu?
Benden önceki sahibi aşı vurdurmamış sadece dış parazit yaptırmış aşılarına dün başladık 14 gün sonra tekrar aşı olacak. Bu miyavlamaları akşam yapıyordu bugünde sabahlarıda yapmaya başladı. Böyle bi dışarı çıkma isteği de var.

:D Bende öyle düşünüyorum. Hayır aşının hiçbir yan belirtisi yok veteriner zaten her kedide yan etki yapmaz dedi benim kızım maşallah aşıyı vurulduğu gün dört nala koşturarak oyun oynuyordu. Teşekkür ederim.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kapı ve camları acık bırakmamaya calısın :D dede olmayın yanlışlıkla :D :D
Hocam tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın ben ilk defa kedi besliyorum korkuyorum birşey olacak diye. Öğleden sonra saat 6-7'ye kadar mışıl mışıl uyudu fakat uyandıktan sonra yine başladı miyavlamaya böyle sanki acı çekiyormuş gibi miyavlıyor ve pencerede kedi görünce cama vurup çıkmaya çalışıyor. Bu normaldir sanırım ?
Kapı ve camları acık bırakmamaya calısın :D dede olmayın yanlışlıkla :D :D
Hocam tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Sorunum şu mesela bugün sabah dizimin dibinde mışıl mışıl uyudu şimdi uyandı yine miyavlıyor böyle akşamları miyavlaması normaldir dimi ? Rahatsız olmaktan ziyade artık acaba bir sıkıntısı mı var diye endişeleniyorum. Miyavlamasıda böyle ağlıyormuş gibi bazen. Oyun oynamaya çalışıyorum biraz susuyor ama oyun oynamayada yeltenmiyor. Umarım kızgınlık dönemindendir.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
@yunuscelik, kızgınlıkta kesin. Atlattıktan sonra kisirlastirin bence.
Tamamdır hocam çok teşekkür ederim. Başka bişey olmasın da. Çünkü o benim bildiğim kızgınlık dönemindeyken ki hareketleri de olmayınca acaba acısı sızısı falan mı oluyor diye düşündüm. Aşıları bitirince düşünüyorum zaten.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Sinem hanımında dediği gibi %90 kızgınlık.
Ancak veteriner harici herhangi birseye %100 diyemeyiz , %10 farklı sebepler olabilir ancak dışarıya çıkma arzusu ve diğer kedilere tepkisine göre biraz yaramazlık yapası gelmiş:D

Siz kapıları vs iyi kapatın. Kızgınlikta evden kaçma oranı çok yüksek

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben sabit sineklik taktirmaktan yanayim. Balkonun kapıları sürgülü yaptırdım. Evde olanlari da sabitlettirdim. En iyi çözüm o :)

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Balkon camları kapalı oluyor genelde açıldığı zamanda balkonun kapısını kapatıyoruz zaten. Evi havalandırdığımızda ise kediyi bir odaya kapatıyoruz camdan kaçmasının imkanı yok. Veteriner de kızgınlık dönemine girmişti dedi muhtemelen de öyle. Teşekkür ederim tekrardan.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Tekrardan merhaba, çok miyavlamadan dolayı kedinin sesinin kısılması normal midir ? Kısılma derken biraz gitmiş şimdi farkettim ama bir süre sonra tekrar miyavlayabiliyor rahatça geçici kısılma yani.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sesi kısılmış veya miyavlamaktan yorulmuş olabilir. :) Sakinleşmesi için kedi otu denemenizi öneririm.
Tekrardan merhaba, çok miyavlamadan dolayı kedinin sesinin kısılması normal midir ? Kısılma derken biraz gitmiş şimdi farkettim ama bir süre sonra tekrar miyavlayabiliyor rahatça geçici kısılma yani.