KEDİM SALONA GİRMİYOR

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

namiyagiz

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba 6 aylık sarman kedim var. Nedense her zaman çıktığı ve korkmadığı sandalyeyi havaya kaldırınca çok korktu kaçtı. Şu an salona girmiyor bile. ödül maması koydum yine gelmedi. Oyun oynarım yine oynamadı. Ne yapabilirim acaba alışır mı? (Olaydan 20 dk falan geçti)

Evdeki birinden de çok korkuyor kaçıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@namiyagiz, sandalyeyi siz mi havaya kaldırdınız? Sizden beklemediği bir hareket olarak algılamış olabilir, elbette zamanla yeniden alışır ama kedilere ne kadar az ani harekette bulunursanız o kadar sağlıklı olur. Evde kimden korkuyor ve kaçıyor? O kişi biraz uzak dursun, kediniz kaç aylık ve ne kadar süredir sizinle?

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu dediğimi sakın yanlış anlamayın ancak actıgınız diğer konuları da göz önüne alarak sormak istedim; evdeki birisi kedinize şiddet uyguluyor ve haberiniz olmuyor olabilir mi?

Eğer sonradan oluşan bir korku ise bir nedeni olmalı diye düşünüyorum. hem kişi hem eşya için.

ben yanlışlıkla 2 kere ayağına bastım da hayvan 2 gün yanıma gelmedi korkudan.

namiyagiz

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu dediğimi sakın yanlış anlamayın ancak actıgınız diğer konuları da göz önüne alarak sormak istedim; evdeki birisi kedinize şiddet uyguluyor ve haberiniz olmuyor olabilir mi?

Eğer sonradan oluşan bir korku ise bir nedeni olmalı diye düşünüyorum. hem kişi hem eşya için.

ben yanlışlıkla 2 kere ayağına bastım da hayvan 2 gün yanıma gelmedi korkudan.
Biz ailecek hayvanseveriz. Neredeyse hepimiz her gün sokak kedilerine mama veririz. Benim ya da aileden birinin kediye şiddet uyguluyor olması imkansız. Ayrıca şu an korktuğu kişi aslında onun en çok yanında duran, en sevdiği kişi. Hiç yanından ayrılmaz. Ama neden ondan kaçtı ben de bilmiyorum ben kaldırdım sandalyeyi sonuçta.

Ayrıca sandalyeyi haraket ettirdikten önce ve sonra yan flüt çaldım. Normalde sesinden pek korkmaz, uyanır başka odaya sakince gider sadece.

namiyagiz

Hayvansever
Kedi Dostu
Önce açtığım konular için açıklama: kedinin bağışıklığında problem vardı o geçti şimdi kusmuyor. Ayrıca kedim meraklı olduğu için balkona çıkmak istiyor. 360 derece dönüşü için de veterinere gittik denge problemi yokmuş kuyruğu biraz uzun da yakalamaya çalışıyor :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Anladım, sadece fikir idi. sorgulama olarak sormadım, detaylı cevap için teşekkürler.

Koku değişimi kaynaklı olabilir. babam sigarayı bıraktıgında yavru kedimiz hiç sıkıntı yaratmamıştı, sigaraya geri başladıgında kedi tıss lıyor idi kendisine.

Sigara, parfüm kokusu etkiliyor ondan kacıyor olabilir.

namiyagiz

Hayvansever
Kedi Dostu
Tamam çok teşekkürler. Ara ara kapıdan bakmaya başladı zaten, bazen içeri de giriyor. Düzelir herhalde🤗

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sandalyeyi kaldırdığınızda bunu tehlike olarak algılamış ve bir süre temkinli davranmak istemiş olabilir. Zamanla ortada bir tehdit söz konusu olmadığını anlayacak ve salona gitmeye başlayacaktır. Bu süreçte onu çok zorlamamanızı öneririm, kendisi ortama güvendikçe eskiye dönecektir. :)