Kedim saldırgan mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Vinda

Hayvansever
Kedi Dostu
6 aylık dişi smokin kedim var. Sabahları mırlayan kendini sevdiren bir pıtırcık. Ama akşam 10dan sonra hareketlilik, koşmaları falan var. Avlanma içgüdüsü falan bunlar normal biliyorum ama biraz fazla saldırgan. Az önce neredeyse gözümü çıkaracaktı. Çift karakterli mübarek. 😁 Sabahları sürünür, okşanır mırlar. Ayaklarımın arasında gezer. Geceleri tırnak geçirmeler, sırtı büküp tüyleri kabartmalar. Bunları korktuğu için yapmıyor, oyun tarzı böyle maalesef. 4 aydır böyle. Yüze tırnak geçirmeleri, kola saldırmaları nasıl azaltabilirim? Kolonya sürmeyi düşünüyorum ellerime, kollarıma. Kokusunu sevmediği için yaklaşmaz dediler. Bu doğru mu? Ha bu arada 3 sabahtır kolumu ısırıp çiğnemeye çalışırken yakalıyorum. Dişleri mi kaşınıyor bilmiyorum ama tadıma bakar gibi 😂

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Daha diş dökmemişse diş dökeceği için durduk yere ısırıyor olabilir. Geceleri oyun oynarken onun bu davranışlarını tetikleyecek davranışlarda bulunuyor musunuz? Sizi ısırıyorsa tepkisiz kalmak yerine üzerine gitmek, istemediği bir yerine dokunmak, yüksek sesle yaklaşmak gibi davranışlar da bu ısırmaları ve saldırmaları tetikliyor olabilir.
Evet, kolonya da ısırmaları azaltır.

Vinda

Hayvansever
Kedi Dostu
Daha diş dökmemişse diş dökeceği için durduk yere ısırıyor olabilir. Geceleri oyun oynarken onun bu davranışlarını tetikleyecek davranışlarda bulunuyor musunuz? Sizi ısırıyorsa tepkisiz kalmak yerine üzerine gitmek, istemediği bir yerine dokunmak, yüksek sesle yaklaşmak gibi davranışlar da bu ısırmaları ve saldırmaları tetikliyor olabilir.
Evet, kolonya da ısırmaları azaltır.
Genelde üstüne gitmiyorum, koridorda bana pusu falan kuruyor. Çok ileriye giderse en fazla kucağıma alıp kafasını öpüyorum. Sonra yere bırakıyorum benden uzaklaşıyor. Kendine zarar vermesinden korkuyorum. Büyüdükçe hızı da arttı. Şükür herhangi bir sağlık sorunu yok. Mesela bu sabah boynuna poşeti dolamış daha önce böyle bir şey yaşamamıştık, aşırı korktum. Dünden önce de yatak altlarında gezerken burnunu bir yere sürtmüş. Hiperaktif bir çocuğum varmış gibi hissediyorum 😅. Çok heyecanlı bazen, mamasını geçen gün bütün bütün yemiş kustu aniden. Veterinere götürdüm, mama boğazından geçmediği için geri çıkardığını söyledi. Gimcat Malt veriyorum yine de nolur nolmaz diye. Evdeki saksıları, yutar diye koltuğum küçük şeyleri vs kaldırdım. Ev onun için büyük, oyun alanı gibi. Ama her an napacağımı kestiremiyorum. Şıngıraklı tasması var. Onu da bir şekilde ağzına geçirip kendini boğma pozisyonuna getirmesinden kokuyorum ama takmak daha iyi. Nerede olduğunu hemen anlıyorum. Napıcam bilemedim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Oyun için sizinle bu şekilde oynaması normal ancak ileriye gider ve canınızı acıtmaya başlarsa oyunu hemen bitirmeli ve iletişimi kesmelisiniz. Odadan çıkmak, arkanızı dönmek, hareketlerine tepkisiz kalmak işinize yarayabilir.
Zilli tasmaları ve tasmaları kesinlikle tavsiye etmiyoruz, ses bir süre sonra psikolojilerini bozuyor. Evde oyun oynarken tasmanın bir yere takılması da boğulmalara ve ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir.

Vinda

Hayvansever
Kedi Dostu
Oyun için sizinle bu şekilde oynaması normal ancak ileriye gider ve canınızı acıtmaya başlarsa oyunu hemen bitirmeli ve iletişimi kesmelisiniz. Odadan çıkmak, arkanızı dönmek, hareketlerine tepkisiz kalmak işinize yarayabilir.
Zilli tasmaları ve tasmaları kesinlikle tavsiye etmiyoruz, ses bir süre sonra psikolojilerini bozuyor. Evde oyun oynarken tasmanın bir yere takılması da boğulmalara ve ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir.
Tasmayı takmak bende istemiyorum ama bazen bir yerde canını yakarsa diye düşündüm. Saatlerce oyun oynayıp yoruyorum onu ama hızından enerjisinden taviz vermiyor. Bazı hareketlerine tepkisiz kalmayı denicem. Birde şey var su püskürtebilirsiniz diyorlar. Sağlıklı mı?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğer canı yanarsa mutlaka miyavlayarak haber verir. Dediğim gibi özellikle zilli tasmalar çok zararlı, her hareketinizde bir şeyin çınladığını hayal ederseniz daha iyi anlayabilirsiniz. :)
Suyu hangi durumda püskürteceğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Yanlış her davranışında değil yanlış bir davranışında sürekli olarak su püskürtürseniz faydasını görebilirsiniz. Birden fazla davranışında süreklilik arz etmeden su püskürtürseniz bunu kafasında anlamlandıramaz, dolayısıyla yararını göremezsiniz.