Kedim Mia’yı Kısırlaştırdık

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet kedim Mia’yı bugün acil bir kararla kısırlaştırdık. Başından böyle bir durum geçen varsa diye yazmak istiyorum. Mia 5 gündür yemek yemiyor ama açtı yerse sindirmeden kusuyordu. Yemedende kusuyordu mide özsuyu sandığımız sarı sıvı kıvamlı kusuyordu ve yemediği için kaka pek yapmıyor yaparsa kabız gibi yapıyordu. Mia’da bir sorun olduğunu anlamıştım fakat kızgınlığa bağlıyordum. Çok sık kızgınlığa giriyordu çünkü. Yaş mamaya dayanamadığı için yaş mama aldık fakat koklayıp onu bile yemedi bizde vete götürdük bugün. Pyometradan şüphelendiler. Kan tahlili bakılmak istendi fakat mia izin vermediği için sedasyona alındı. Ultrason bakıldı ve kısırlaştırmaya karar verildi. Operasyonda pyometra çıkmadı fakat yumurtalıklarının kistik bir yapısı varmış ve bu onun fazla kızgınlığa girmesine sebep oluyormuş. Veteriner yabancı cisim yutmasındanda şüphelenerek röntgene almış fakat bir şey göremediğini söyledi. Bugün orada kalacak yarında akşama kadar yüksek ihtimal. Bizim için dua eder ve kısırlaştırma sonrası tavsiyelerinizi de yazarsanız çok mutlu olurum.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok geçmiş olsun öncelikle. Kısırlaştırma sonrası narkozdan uyandıklarında sersem gibi oluyorlar. 2 gün pek bir şey yemeyecek gene, yese de çıkaracak. Endiselenme. Bundan sonra mamasını gramla vermen lazım çünkü bünyesi kilo almaya çok müsait hale geldi.
Eve gelince yarasını sürekli yalamaya çalışacak. İzin vermemeye çalışın.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok geçmiş olsun kedilerin kısırlaştırılması adına benim de her gün yeni bilgi edinmem çok faydalı oluyor. İnşallah en kısa zamanda kendisine gelecektir🙏🏻♥️

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok geçmiş olsun öncelikle. Kısırlaştırma sonrası narkozdan uyandıklarında sersem gibi oluyorlar. 2 gün pek bir şey yemeyecek gene, yese de çıkaracak. Endiselenme. Bundan sonra mamasını gramla vermen lazım çünkü bünyesi kilo almaya çok müsait hale geldi.
Eve gelince yarasını sürekli yalamaya çalışacak. İzin vermemeye çalışın.
Pyometra şüphesiyle kısırlaştırma operasyonu karından yapılmış. Yarayı sarmamışlar çabuk kurusun diye. Kafasında elizabeth vardı ama ve sanırım 12 gün kalacakmış o beni çok üzdü. Uyanmasıda 12 saati bulur dedi. Yarın akşam teslim aldığımda 24 saati doldurmuş olucak çoktan inşallah iyi görmeyi umuyorum. Bugün operasyondan 5 saat sonra falan gördüm kendinde değildi hiç. Çok daha fazla üzüldüm. Mama tavsiyesinde bulunursanız sevinirim bu arada. Vetimiz nd devam etmemi istiyor.

ozguracar

Hayvansever
Kedi Dostu
Pyometra şüphesiyle kısırlaştırma operasyonu karından yapılmış. Yarayı sarmamışlar çabuk kurusun diye. Kafasında elizabeth vardı ama ve sanırım 12 gün kalacakmış o beni çok üzdü. Uyanmasıda 12 saati bulur dedi. Yarın akşam teslim aldığımda 24 saati doldurmuş olucak çoktan inşallah iyi görmeyi umuyorum. Bugün operasyondan 5 saat sonra falan gördüm kendinde değildi hiç. Çok daha fazla üzüldüm. Mama tavsiyesinde bulunursanız sevinirim bu arada. Vetimiz nd devam etmemi istiyor.
Elizabeth yerine Su urune de bakabilirsiniz. Urünün adı win pet. Niğde'nin Bor ilçesinde bir veterinerin araştırmaları ile üretilmiş ve patenti alinmis..

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, nd kisirlastirilmis bıldırcın etli, narlı, balkabakli olanı al. Bizimki tavukluyu yiyemedi bir süre sonra. Kilosuna göre veriyorsun zaten. Sabah aksam veriyorum ben. Arkasında ne kadar vermek gerektiği yazıyor. Multivamin ve malt da veriyorum ben. Elizabeth takması bir nebze iyi aslında. Bizim arkadaşın kedisi sürekli yalamisti batikonu. Devamlı kusuyordu. 2-3 gün böyle olacak maalesef. Üzülüyorsun ama sonra toparlanacak :)

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, nd kisirlastirilmis bıldırcın etli, narlı, balkabakli olanı al. Bizimki tavukluyu yiyemedi bir süre sonra. Kilosuna göre veriyorsun zaten. Sabah aksam veriyorum ben. Arkasında ne kadar vermek gerektiği yazıyor. Multivamin ve malt da veriyorum ben. Elizabeth takması bir nebze iyi aslında. Bizim arkadaşın kedisi sürekli yalamisti batikonu. Devamlı kusuyordu. 2-3 gün böyle olacak maalesef. Üzülüyorsun ama sonra toparlanacak :)
Mama önerisi için çok teşekkür ediyorum. Evet çok üzülüyoruz şuan bugün videosu geldi uyanmış kendine gelmiş ama çok korkuyordu. Damar yolu vardı kolunda. Karın bölgesini sarmışlar dün serum verilmiş vet bugün yeme ve kusma olur mu diye gözlemlemek adını a/d mama vermiş zaten bizim şikayetimiz 5 gündür mama yememesi yediğinde kusmasıydı bu sebeple pyometradan şüphelenip operasyon olmuştuk fakat pyometra çıkmadı. Yabancı cisim üzerinde durduklarını söylediler ama hiç yeme huyu yok öyle. İnşallah değildir bugün görmeye gideceğiz.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Eve çıktık çünkü orda strestende yemediğini söyledi vetimiz. Çok şükür ki eve gelince yaş mama yedi. Yediğini çıkaracak mı onu gözlemliyoruz şimdi. Yarın yine antibiyotik vurulacak sanırım eğer ki yerse ve kusmazsa vet kolundaki damar yolunu da yarın alacak.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, ohh iyi. Kusmaz inşallah fıstık. Sersem gibidir o şimdi annesi. :(

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Dün damar yolumuz yemek yiyip su içtiği için çıktı 3. antibiyotik vuruldu. Fakat iştahı az normaldir diyorum yeni ameliyattan çıktı kafasında bir huni var peki ya kaka yapmaması normal mi? 14’ünde ameliyat olmuştu hala kaka yapmadı.😔

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, yemek yemediği için yapmaması normal. Bir sıkıntı olursa veterinerle görüş mutlaka ama.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Cts röntgen çekildi bağırsaklar dolu çıkmadı pek az yediği için lavman yapıldı yinede. Kaka yapıyor artık.