Kedim kuru mamayı zorlanarak yiyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

falhal5834

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaslar merhaba 8 aylik erkek kedim yaklasik 2 ay once dis eti iltahabi nedeniyle veterinere gitmistik ve antibiyotik kullandik tedavi olduk kontrole gittigimizde ise veteriner gayet iyi oldugunu soyledi dişlerinin ve diş etlerinin kedimde gayet oynak sağlikli bir kedi masallah ama bir sorunumuz var kedim mamayi yutuyor resmen arada bir kiriyor mamayi ve yerken zorlaniyor gibi mama olarak prochoice yavru kedi mamasi kullaniyorum bundan once jungle yavru kedi mamasi kullaniyordum bunu daha rahat koriyordu ama ben yinede bir sorun oldugunu dusunuyorum baska bir veterinere gitti oda sorun yok dedi neden olabilir bu? çozum onerisi felan olan varmi

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mama sert olduğu için yemekten çekiniyor olabilir. Bazı mamalar fazlasıyla kuru ve sert oluyor. Bu sebeple kediler yerken zorlanıyor. Mamanın daha yumuşak ve kolay parçalanabilir olması oldukça önemlidir. Procohice da pek kaliteli bir marka değil, mama gereğinden fazla sert olabilir. Eğer veteriner hekimler dişinde bir sorun görmüyorsa ya canının acıyacağından korkuyordur ya da mama gereğinden fazla sert olduğu için tüketemiyordur. Yaş mamayı çiğneyebiliyor mu?

falhal5834

Hayvansever
Kedi Dostu
Mama sert olduğu için yemekten çekiniyor olabilir. Bazı mamalar fazlasıyla kuru ve sert oluyor. Bu sebeple kediler yerken zorlanıyor. Mamanın daha yumuşak ve kolay parçalanabilir olması oldukça önemlidir. Procohice da pek kaliteli bir marka değil, mama gereğinden fazla sert olabilir. Eğer veteriner hekimler dişinde bir sorun görmüyorsa ya canının acıyacağından korkuyordur ya da mama gereğinden fazla sert olduğu için tüketemiyordur. Yaş mamayı çiğneyebiliyor mu?
yaş mamayi gayet guzel ciğneyip yutuyor ama bu aldigim mama asla yiyemiyor yiyemedigi icinde istahi kesildi hayvanin önereceğiniz orta butceli kolay kırıla bilen guvendiginiz bir kitten mama varmi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kitten mamalar genellikle yumuşak ve daha küçük olur bu sebeple çoğu mama bu ihtiyacınızı karşılar. Profine ve Nature's Protection denemenizi tavsiye ederim. Bu markaları da yemek istemezse; yaş mama, kemik veya tavuk suyuyla mamayı karıştırıp vermenizi tavsiye ederim. Daha sonra yavaş yavaş kuru mamaya eklediğiniz sıvıyı azaltırsınız, bu şekilde kuru mamayı tüketmeye alışır. :)

Son düzenleme:

Emirhano

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer aldığınız kuru mama paket değil de açık kuru mama ise çoğu kedinin tercihi değil. Mırmırım'da açık aldığımız kuru mama'yı yemezdi bizde genellikle Reflexin Tavuklu yavru kedi mamasını alırdım çok severdi 2 dakikada bir kaseyi silip süpürürdü. Yaş mama'yı zaten sevmeyen kedi yok o yüzden @Gülce 'in dediği gibi ilk başta mamayı ıslatıp daha sonra yavaş yavaş sıvıyı azaltarak gidebilirsiniz.