Kedim Kriptorşidi Ameliyatı Oldu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

behruzthecat

Hayvansever
Kedi Dostu
İyi günler. Scottish fold cinsi 5 yaşında erkek bir kedim var. Kedimin bayramdan önce kriptorşidi olduğu söylendi ve dün saat sabah 11de kedimi ameliyata götürdüm. Saat 5 gibi geri gelip alabilirsiniz dediler ve gidip aldım. Kedime elizabeth yakalığını takmayacaklarını söyleyip dikişiyle çok oynarsa siz takın diyip elizabeth yakalğını bize verdiler. Ayrıca 10 gün içinde iyileşeceğini, her iki günde bir defa antibiyotik verilmesi için veterinere gelmemizi söylediler. Kedim çok şükür dikişini yalamıyor, bir iki kere yalamayı denedi fakat biraz bakınmasına izin verdikten sonra ben yalamasına izin vermedim. Asıl sorunumuz şu; Ben kediyi aldığımız saatten şu ana kadar hiç uyumadan ayaktayım ayrıca üniversite sınavına çalışıyorum ve son 35 gün kaldı. Veterinerimiz bize yüksek bir yere zıplamaya çalışır veya yüksekten inmek isterse ona yardımcı olun dediği için hep yanında duruyorum. Fakat kedim dün akşam saat 9dan beri yatağından mama ve çiş dışında hiç çıkmadı. Sizce uyumadan başında durmam çok mu abartı? Kedi uyuduğunda bile uyumamaya çalışıyorum çünkü belki mama yemeye kalkar ve ondan sonra bi yere zıplamaya çalışır diye korkuyorum. Aynı ameliyatı yaşamış birileri varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Hatta dişi kedi kısırlaştırmaya benzediği için dişi kedisini kısırlaştırmış kişilerin de yardımına açığım. Bana ameliyattan sonra kedinize nasıl baktığınızı söylerseniz çok mutlu olurum. Çok teşekkürler şimdiden.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bildiğim kadarıyla kısırlaştırma ameliyatı kadar bır genişlikte yapılan bir operasyon.

Yakalık vermediyse estetik dikiş atmıştır diye düşünüyorum yani dikişinin ucu hariç tamamı icten yapımıştır. Bu durumlarda başlıga gerek yok.

Kedınız yaladıgında da abartmadıgı surece bu dikişlerde problem olmaz. ben 2 kediyi yanyana bıraktım , arada bir yaladılar ama sıkıntı olmadı. veteriner hayvanları sıkmamamı soylemıstı.

Gezme alanını sınırlandırın, tırmanma oyunları vs. varsa gecici olarak odadan cıkarın yeter. Bu kadar gözlemlemenize ve paniğe gerek yok :) atarlarken ya da koşarken abarttıgında gerilmemesi amacıyla demiştir, öyle arada bir b yerlere cıkmakla ya da koşmakla dikişlere birşey olmaz.

tabi bu dedıgım estetik ve 1 cm lık dikişler için.

Daha büyük ise konuya hakim başka birisi var ise o yardımcı olabıır.

behruzthecat

Hayvansever
Kedi Dostu
Bildiğim kadarıyla kısırlaştırma ameliyatı kadar bır genişlikte yapılan bir operasyon.

Yakalık vermediyse estetik dikiş atmıştır diye düşünüyorum yani dikişinin ucu hariç tamamı icten yapımıştır. Bu durumlarda başlıga gerek yok.

Kedınız yaladıgında da abartmadıgı surece bu dikişlerde problem olmaz. ben 2 kediyi yanyana bıraktım , arada bir yaladılar ama sıkıntı olmadı. veteriner hayvanları sıkmamamı soylemıstı.

Gezme alanını sınırlandırın, tırmanma oyunları vs. varsa gecici olarak odadan cıkarın yeter. Bu kadar gözlemlemenize ve paniğe gerek yok :) atarlarken ya da koşarken abarttıgında gerilmemesi amacıyla demiştir, öyle arada bir b yerlere cıkmakla ya da koşmakla dikişlere birşey olmaz.

tabi bu dedıgım estetik ve 1 cm lık dikişler için.

Daha büyük ise konuya hakim başka birisi var ise o yardımcı olabıır.
Karın tarafı bu şekilde. Kameram net değil kusura bakmayın

Ekli dosyalar

• resim_2021-05-20_144322.png
    resim_2021-05-20_144322.png
    372.6 KB · Görüntüleme: 16

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ameliyat sonrası olabildiğince az hareket edebileceği bir yeri ona ayırmanızı ve dikişleri çıkana kadar alan kısıtlaması yapmanızı öneririm. Devamlı başında beklemeniz yalnız sizi yıpratacaktır.