Kedim Kakasını Bazen Tuvaletine Yapmıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

brsplt

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar. Scottish Fold 5 aylık kedim var. 4-5 güne bir kakasını tuvaleti hariç yerlere yapıyor (özellikle koridor fayansı üzerine). Tuvaletini kullanıyor genelde ama bazen böyle davranıyor. Tuvaletini sürekli temiz tutuyoruz. En uzun 24 saatte bir temizliyoruz. Nedeni ne olabilir? Bir fikri olan var mıdır?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@brsplt, öncelikle hoş geldiniz. Kısa zaman içerisinde arkadaşlar size yardımcı olacaklardır.

Mimperest

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, acaba 4-5 günde bir kendisini kızdıracak ya da hoşuna gitmeyecek bir durum yaşıyor olabilir mi? Bir çok kedinin böyle durumlarda tuvaletini başka bir yere yapma veyahut sahibine saldırma gibi huylarına şahit olmuşluğum var. Bir nevi intikam gibi bir his. Bir süre takip edin isterseniz.

brsplt

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, acaba 4-5 günde bir kendisini kızdıracak ya da hoşuna gitmeyecek bir durum yaşıyor olabilir mi? Bir çok kedinin böyle durumlarda tuvaletini başka bir yere yapma veyahut sahibine saldırma gibi huylarına şahit olmuşluğum var. Bir nevi intikam gibi bir his. Bir süre takip edin isterseniz.
Aslında kızdıracak birşey yapmıyoruz. Bazen severken hırpalıyoruz, aşırı sevip sıkıyoruz. Bununla ilgisi olabilir mi bilemedim ama.

Mimperest

Hayvansever
Kedi Dostu
Aslında kızdıracak birşey yapmıyoruz. Bazen severken hırpalıyoruz, aşırı sevip sıkıyoruz. Bununla ilgisi olabilir mi bilemedim ama.
Eğer buna bağlı olarak gerçekleşiyorsa bu olayın akabinde ya da aynı gün böyle bir harekette bulunması icap eder. Şuan için aklıma gelen yalnızca bu. Diğer aile üyeleri ile birlikte bu konu üzerine biraz düşünün isterseniz.

Şöyle örnek verebilirim. Bir arkadaşım evlenince kedisini yanına aldı. Her ikisi de çalıştığı için kedi gün içinde yalnız kalıyordu. Ancak ailesi ile yaşıyorken kedi yalnız kalmıyordu. Hasılı kelam kedi yaklaşık haftada bir kere sizin yaşadığınıza benzer şekilde bir halıya pisliğini yapıyordu. Böyle bir sorun daha önce yoktu. Aylarca sorunu çözmeye çalıştılar, bir sürü şey denediler hiç bir şey değişmedi. Taki bir gün eşi işi bırakıp ev hanımı olmaya karar verinceye kadar. Bununla birlikte sorun anında çözüldü.

Umarım sorunu en kısa zamanda bulabilirsiniz.

brsplt

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer buna bağlı olarak gerçekleşiyorsa bu olayın akabinde ya da aynı gün böyle bir harekette bulunması icap eder. Şuan için aklıma gelen yalnızca bu. Diğer aile üyeleri ile birlikte bu konu üzerine biraz düşünün isterseniz.

Şöyle örnek verebilirim. Bir arkadaşım evlenince kedisini yanına aldı. Her ikisi de çalıştığı için kedi gün içinde yalnız kalıyordu. Ancak ailesi ile yaşıyorken kedi yalnız kalmıyordu. Hasılı kelam kedi yaklaşık haftada bir kere sizin yaşadığınıza benzer şekilde bir halıya pisliğini yapıyordu. Böyle bir sorun daha önce yoktu. Aylarca sorunu çözmeye çalıştılar, bir sürü şey denediler hiç bir şey değişmedi. Taki bir gün eşi işi bırakıp ev hanımı olmaya karar verinceye kadar. Bununla birlikte sorun anında çözüldü.

Umarım sorunu en kısa zamanda bulabilirsiniz.

Eşimde bende çalışıyoruz. Gün boyunca evde yalnız kalıyor. Akşam saat 18:00 civarı evde olabiliyoruz. Bizden önceki sahiplerinin bildiğim kadarıyla evlerinde sürekli yaşayan birileri vardı. Bu pisleme davranışı belki de dediğiniz gibidir. Hafta sonu evdeyiz böyle sorunla karşılaşmıyoruz. Ama bize geleli tam 2 ay oldu. Bu davranışı ne kadar böyle sürer ki? Bazen cidden usandırıyor bu hareketi :(

Mimperest

Hayvansever
Kedi Dostu
Eşimde bende çalışıyoruz. Gün boyunca evde yalnız kalıyor. Akşam saat 18:00 civarı evde olabiliyoruz. Bizden önceki sahiplerinin bildiğim kadarıyla evlerinde sürekli yaşayan birileri vardı. Bu pisleme davranışı belki de dediğiniz gibidir. Hafta sonu evdeyiz böyle sorunla karşılaşmıyoruz. Ama bize geleli tam 2 ay oldu. Bu davranışı ne kadar böyle sürer ki? Bazen cidden usandırıyor bu hareketi :(
Maalesef bilemiyorum. Onunla olduğunuz her vakitte özellikle de sabahları işe gitmeden bol bol sevdiğinizden emin olun. Öyle ki artık o doysun patlasın ilgiye. Benim kedilerim bunu yapmadığımız çoğu zaman gün içinde sürekli miyavlayarak taciz ederler ev halkını. Ama dediğim gibi onları çok sevip sevgiye doyurduğumuz zaman günü sakin bir şekilde uyuyarak geçiriyorlar. Hatta yoğun ilgiden sıkılıp kendileri ayrılabiliyor yanımızdan. İkinci dalga ise akşam saatlerinde geliyor. Akşam herkes evde olduğu için ve evdeki insan sayısına oranla kediler daha az olduğu için akşamları çok daha kolay geçiyor. Belki bu bir çözüm olur. Güzel haberlerinizi bekliyorum.

Mimperest

Hayvansever
Kedi Dostu
Birde tuvaletini sabah akşam temizlediğinizden emin olun. Özellikle de sabahları. Akşamları da eve ilk giren kişinin işi kumu temizlemek olursa kedi bir süre sonra buna şartlanacaktır diye düşünüyorum. Daha da güzeli her pis gördüğünüzde temizlemeniz. Hemen hemen hiç bir kedi temiz bir kumda oynamaya ve ardından tuvalet ihtiyacını gidermeye hayır demez.
Ayrıca tuvalet kabı çok ufaksa belki bir boy büyüğüne geçip en azından olduğu yerde de olsa kendisine kumu ile oynayarak vakit geçirebileceği bir alan bırakmış olursunuz. Zaten içinde pislik varken oynamaz. İnce taneli kedi kumu kullanmakta kumunu daha çok sevmesine vesile olabilir.
Tabi bir kedinin kumu ile bu kadar ilgilenmesi ve ince taneli kedi kumu kullanmanın olumlu yanları olsa da neticede oynarken tüylerinin ve patilerinin arasına giren kumları evin çeşitli yerlerine taşıması gibi olumsuz etkisi de söz konusu. Buna da dikkat etmenizde fayda var.

brsplt

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkürler zaman ayırıp uzunca cevaplar yazdığınız için. An itibariyle dediğiniz süreçlere başladık. Daha yakından takip edip, ilgi alakasını arttıracağız. Kısa sürede de tekrar dönüş yapacağız. Bir müddet böyle devam edelim. Umarım güzel haberleri verebiliriz :)

Mimperest

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkürler zaman ayırıp uzunca cevaplar yazdığınız için. An itibariyle dediğiniz süreçlere başladık. Daha yakından takip edip, ilgi alakasını arttıracağız. Kısa sürede de tekrar dönüş yapacağız. Bir müddet böyle devam edelim. Umarım güzel haberleri verebiliriz :)
Rica ederim. Faydalı olabileceksem ne mutlu bana! :) Güzel haberlerinizi bekliyorum inşaallah.