Kedim Geceleri Uyutmuyor Lütfen Yardi̇m

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Suskokedi

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedim 8 aylık erkek bir kedi ve kızgınlığa girdiginden beri geceleri uyutmaz oldu gecenin 3unde canını alıyoruz gibi miyavliyor evde kimseyi uyutmuyor nisanda kisirlastiracagiz önceden dayanıyordum ama artık dayanilmaz bir hal aldı rahat uykuya hasret kaldım birde sabahın 7sinde aynı miyavlamalarla devam ediyor gündüzleri uyutmamayi denedim gece uyusun diye ama bu sefer bana karşı mesafe koydu başka çözüm olarak gimcat anti stres kullanayim dedim vücudunu rahatlatsin uyusun ama hiçbir etkisi yok ben ne yapacağım cidden bilmiyorum kisirlastirinca böyle kalmaz değil mi

Çözüm
İki durumun da artı ve eksisi var.
10-12 Aylık aralığında yapıldığında, kedi kızgınlığa daha önce girmiş olduğundan kanser riski daha az önlenebilirdir. Aynı zamanda kızgınlıktan kalan davranışlarını sürekli hâle getirme ihtimali vardır. İyi yanıysa gelişiminin hemen hemen tamamlanmış olmasıdır.

6. Ay ve öncesinde yapılmasının artısı ise kedi yüksek ihtimalle henüz kızgınlığa girmemiş olduğundan olumsuz davranışlar kalıcı hâle gelmez. Ameliyat daha rahat gerçekleşir. Ancak olumsuz yanı uzun kemiklerin büyüyememesi, kıkırdakların kapanmaması şeklinde söylenebilir.

İkisinin de farklı olumlu yanları olduğundan burada veteriner hekim görüşü ikiye ayrılıyor ve iki tarafta kendi için en doğru olanı uyguluyor. Kesin bir şey söylemek...

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
takviye şeylerle sakinleştirmeyi cok dogru bulmuyorum fakat uyku vaktinden önce kediyle iyice oynayıp yorup , mamasını verirseniz hem yorgunluk ve yemek yemenin verdiği rahatlık ile uyuyabilir.

Bir de diğer kediler ile görsel ve işitsel temastan uzak tutun.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kısırlaştırınca böyle olmuyor. Malesef kızgınlık dönemlerinde böyle, olabildiğince erken kısırlaştırın derim.

Suskokedi

Hayvansever
Kedi Dostu
takviye şeylerle sakinleştirmeyi cok dogru bulmuyorum fakat uyku vaktinden önce kediyle iyice oynayıp yorup , mamasını verirseniz hem yorgunluk ve yemek yemenin verdiği rahatlık ile uyuyabilir.

Bir de diğer kediler ile görsel ve işitsel temastan uzak tutun.
Zararsız içeriği olduğu için yoksa bende ilaç vs vermem tabiki bizdeki paptya çayı misali diyerek verdim
Ve evde başka kedi de yok yemek yedirdim oyun oynattim fayda etmiyor :(
Kısırlaştırınca böyle olmuyor. Malesef kızgınlık dönemlerinde böyle, olabildiğince erken kısırlaştırın derim.
Veteriner 10 aylık olunca kısırlaştıralım dedi nisanda olacak bekliyoruz :(

340070007

Hayvansever
Kedi Dostu
Bazı zamanlarda 10 aylık da beklenemiyor. Benim iş arkadaşım ve hocam kedisini 8 aylıkken kırptırmak zorunda kaldı. Kokudan evde oturamıyorlardı ve hayvan kesinlikle uyutmuyordu. Hormonların azalmasıyla bu hallerin geçmesi 2 ayı bulabiliyor.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer boy ve kilosu yeterli ve gelişimi uygun ise kısırlaştırılabiliyor, veterinere götürüp konusabilirsiniz.

genel olarak cogu kedi sakinleştiği için rahat edersiniz

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bence 10 aylık olmasına gerek yok, eğer sağlıklıysa kısırlaştırılabilir. Ben 8 aylıkken kısırlaştırdım iyileşme sürecinde herhangi bir sorun olmadı. Zaten kan tahlili yapıyorlar değerler iyise operasyon yapılıyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Catnip denemediyseniz denemenizi öneririm, sakinleşmesi konusunda fayda sağlayabilir. Normalde veteriner hekimler 6. aydan sonra ilk kızgınlıktan önce kısırlaştırmayı tavsiye ediyorlar, veteriner hekiminiz neden 10. ayı beklemek istediğini söyledi mi?

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Felıway diye bir ilaç var, sinek ilacı gibi prize takıyorsunuz, kullanan herkes öneriyor veterinerlerdede bulunabiliyor. İyi bir şey fakat biraz pahalı.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Catnip denemediyseniz denemenizi öneririm, sakinleşmesi konusunda fayda sağlayabilir. Normalde veteriner hekimler 6. aydan sonra ilk kızgınlıktan önce kısırlaştırmayı tavsiye ediyorlar, veteriner hekiminiz neden 10. ayı beklemek istediğini söyledi mi?
Bizim veterinerde 10 aylıkken kısırlaştırın daha erkeni biz önermiyoruz dedi. Sebebi ise benim kedim erkek, testosteron salgılıyor billurları, biz billurları alıyoruz, eğer alırsak büyümesi yavaşlar hatta durabilir dedi.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@djtuncay, büyümesi ile onların alakasını ilk defa duydum. Benim kızımı 6 aylikke kısırlaştırmis eski sahibi. Hiç de durmadı gelişimi. Erkeklerde de gelişmenin onlarla alakası olduğunu hiç sanmıyorum.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
@djtuncay, büyümesi ile onların alakasını ilk defa duydum. Benim kızımı 6 aylikke kısırlaştırmis eski sahibi. Hiç de durmadı gelişimi. Erkeklerde de gelişmenin onlarla alakası olduğunu hiç sanmıyorum.
biz 6.ayında gittik 10.ayı bekleyin dediler sebebini sorduğumda bunu söylediler bizde bekliyoruz, hatta işemeye başladığında dahil dayanabildiğiniz kadar dayanın dediler.

bu aralar bizimkide gece 4den sabah 7ye kadar şiirler okuyor ama dayanıyoruz

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Büyüme konusunda haklılar kısırlaştırma sonrası büyüme ile ilgili sorunlar gözlemlenebiliyor. Bu biraz kediden kediye ve veteriner hekimden veteriner hekime değişen bir konu, bazı veteriner hekimler daha 4. Aydan kısırlaştırma yapabiliyor. :)

Suskokedi

Hayvansever
Kedi Dostu
Bazı zamanlarda 10 aylık da beklenemiyor. Benim iş arkadaşım ve hocam kedisini 8 aylıkken kırptırmak zorunda kaldı. Kokudan evde oturamıyorlardı ve hayvan kesinlikle uyutmuyordu. Hormonların azalmasıyla bu hallerin geçmesi 2 ayı bulabiliyor.
Veterinerimiz dedi ki şu anda salgıladığı hormonlar gelişimini etkiliyor yani kediyi erken kısırlaştırınca şu an bir sorun göremezsin ileride ortaya çıkar dedi
Bazı veterinerler 1 yaşını geçsin diyor bazıları 6 aylıktan sonra olur diyor iki tarafın tek noktada bulusamamasi da beni düşündürüyor ne yazık ki gidip başka yerde yaptırayım desem kedim tek buraya alışkın ve diğer yerlere güvenemiyorum da eğer bu ay daha çok böyle devam ederse veterinere diyeceğim en kötü 1 ay önce olabiliyorsa olsun teşekkür ederim yorumunuz için
Büyüme konusunda haklılar kısırlaştırma sonrası büyüme ile ilgili sorunlar gözlemlenebiliyor. Bu biraz kediden kediye ve veteriner hekimden veteriner hekime değişen bir konu, bazı veteriner hekimler daha 4. Aydan kısırlaştırma yapabiliyor. :)
Evet sanırım iki türlü de artı ve eksiler olduğu için net bir zaman veremediklerini düşünüyorum peki hangisi daha iyi acaba

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İki durumun da artı ve eksisi var.
10-12 Aylık aralığında yapıldığında, kedi kızgınlığa daha önce girmiş olduğundan kanser riski daha az önlenebilirdir. Aynı zamanda kızgınlıktan kalan davranışlarını sürekli hâle getirme ihtimali vardır. İyi yanıysa gelişiminin hemen hemen tamamlanmış olmasıdır.

6. Ay ve öncesinde yapılmasının artısı ise kedi yüksek ihtimalle henüz kızgınlığa girmemiş olduğundan olumsuz davranışlar kalıcı hâle gelmez. Ameliyat daha rahat gerçekleşir. Ancak olumsuz yanı uzun kemiklerin büyüyememesi, kıkırdakların kapanmaması şeklinde söylenebilir.

İkisinin de farklı olumlu yanları olduğundan burada veteriner hekim görüşü ikiye ayrılıyor ve iki tarafta kendi için en doğru olanı uyguluyor. Kesin bir şey söylemek mümkün değil gibi. 🤷‍♀️

Çözüm