Kedim Fip Olmayabilir Mi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

fikret

Hayvansever
Kedi Dostu
merhaba, foruma yeni üye oldum. 6 aylık bir british shorthair red point kedimiz var. sürekli uyku hali sebebiyle veterinere götürdük. Corona testi pozitif çıktı. sonraki kontrol ve kan tahlillerinden alınan sonuç FİP ti. bu teşhisten itibaren 1 ayı geçti şu anda. yavaş hareketler uyku hali devam ediyor fakat hiçbir zaman iştahı kesilmedi yemesi çok iyi ve ilk başlar kötü olsa da dışkısı da bu süre zarfında hep normaldi. acaba FİP olmama ihtimal var mıdır. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun, aslında yaşıda çok genç. Böyle bir hastalıktan önce herhangi bir işlem gördü mü acaba? Aslında çok fazla sebebi ve nedeni oluyor virüslerin, ben size fip virüsü nasıl tedavi edilir adlı yazıyı aşağıdaki linkte bırakayım dilerseniz bir okuyun, yeniden yorumlarsınız burada ve deneyimli arkadaşlarda mutlaka konunuza cevap yazacaklardır.

fikret

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun, aslında yaşıda çok genç. Böyle bir hastalıktan önce herhangi bir işlem gördü mü acaba? Aslında çok fazla sebebi ve nedeni oluyor virüslerin, ben size fip virüsü nasıl tedavi edilir adlı yazıyı aşağıdaki linkte bırakayım dilerseniz bir okuyun, yeniden yorumlarsınız burada ve deneyimli arkadaşlarda mutlaka konunuza cevap yazacaklardır.

merhaba, hızlı dönüşünüz için teşekkürler. biz 3,5 aylık sahiplenmiştik. Veterinere dahi götürülmemiş bir kediydi. FİP teşhisinden sonra bize söylenen GS ilacının tek çare olduğuydu. fakat bu tedaviyi yaptırmamız pek mümkün değil. ancak okuduğum kadarıyla ıslak FİP in kısa sürede ölümle sonuçlandığı yazıyor. ama bizim 1 ayımız geçti. ben de FİP dışında bir hastalığı mı var diye düşünmeye başladım.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@fikret, aslında bir kediyi sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk işlem direkt olarak veteriner hekime muayene ettirmek, eve girmeden önce ilk gireceği yer veteriner kliniği olmalı. Endişenizi çok iyi anlıyorum ve kedinizin durumuna ciddi anlamda üzülüyorum.

Sizden ricam kedinizin fotoğraflarını ekler misiniz? Bu durumda daha önce böyle bir hastalık ve durumla karşılaşan arkadaşlar yorum yapabilirler konunuza. Ayrıca kısa da olsa video ekleyebilirsiniz sitemize (dosya ekle alanından).

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Başka bir veteriner görüşü almanızı tavsiye ederim. Kuru fip olan kediler baya yaşıyor diye biliyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Testte bir yanlışlık yoksa FIP olduğu kesindir. FIP kuru ve ıslak olmak üzere ikiye ayrılır. Kuru fıpe yakalanan kediler doğru bakım ile uzun ve sağlıklı bir hayat sürebiliyor.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer şüpheleriniz var ise ikinci bir teşhis işe yarayabilir.

Yukarda da belirtti arkadaşlar aslında, kuru fib ile ıslak fib cok farklı durumlar ortaya cıkarıyor.

fikret

Hayvansever
Kedi Dostu
Testte bir yanlışlık yoksa FIP olduğu kesindir. FIP kuru ve ıslak olmak üzere ikiye ayrılır. Kuru fıpe yakalanan kediler doğru bakım ile uzun ve sağlıklı bir hayat sürebiliyor.
merhaba, pardon bunu yazmadım. en son kontrolünde karın bölgesindeki şişme sebebiyle ıslak FİP olasılığı üzerinde durulmuştu. ama tabi genel görüş haklı olarak ikinci bir veteriner görüşü gerekli olduğu yönünde. bu şekilde ilerleyeceğiz. beslenme konusunda ise bağırsak, karaciğer ve bağışıklık sistemi için 4 farklı takviye besin veriyoruz her gün.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
merhaba, pardon bunu yazmadım. en son kontrolünde karın bölgesindeki şişme sebebiyle ıslak FİP olasılığı üzerinde durulmuştu. ama tabi genel görüş haklı olarak ikinci bir veteriner görüşü gerekli olduğu yönünde. bu şekilde ilerleyeceğiz. beslenme konusunda ise bağırsak, karaciğer ve bağışıklık sistemi için 4 farklı takviye besin veriyoruz her gün.

Bildiğim kadarıyla kesin teşhis ne yazık ki ölüm sonrası konulabiliyor. FİB in pozitif oldugunu gösteren bir test yok.

Fakat belirtilerin büyük oranda uyuşması sonucu FIB olarak değerlediriliyor.

fikret

Hayvansever
Kedi Dostu
@fikret, aslında bir kediyi sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk işlem direkt olarak veteriner hekime muayene ettirmek, eve girmeden önce ilk gireceği yer veteriner kliniği olmalı. Endişenizi çok iyi anlıyorum ve kedinizin durumuna ciddi anlamda üzülüyorum.

Sizden ricam kedinizin fotoğraflarını ekler misiniz? Bu durumda daha önce böyle bir hastalık ve durumla karşılaşan arkadaşlar yorum yapabilirler konunuza. Ayrıca kısa da olsa video ekleyebilirsiniz sitemize (dosya ekle alanından).
selamlar, aslında aldıktan sonra çok beklemedik götürdük. parazit aşıları yapıldı. karma aşısı için randevu aldık. randevu tarihi geldiğinde götürdük ve o gün ateşi olduğu ortaya çıktı. tabi bundan sonra sürekli kontrol dönemi başladı. 1 hafta yoğun bakımda bıraktık veterinerde. eve geldiğinde biraz daha hareketli gibiydi ama çok geçmeden uyku hali, hareketsizlik başladı. bu sebeple halen karma aşısını olamadı maalesef. ama yazdığım gibi yemesinde hiç problem olmadı ki en iyi mamaları yiyor şu anda. ayrıca da destek besinleri veriyoruz. aşağıda da yazdım karındaki şişkinlik sebebiyle ıslak FİP üzerinde durulmuştu. ıslak FİP çok tehlikeli ve kısa sürede ölümle sonuçlanıyormuş. tabi çok üzüldük bu duruma kahrolduk. ama şu ana kadar sükür yaşadı. zaten kafamdaki tuhaflık burada oluştu. acaba dedim FİP değil mi yada aşağıdaki arkadaşların yazdığı gibi ıslak değil de kuru FİP mi. en kısa sürede ikinci bir veterinere götüreceğim. fotografları ekleyeceğim.