Kedim eve idrarını yapıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Emirergnc

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedimiz çiftleşmişti ve gayet iyiydi. Başka bir kediyle daha çiftleştirmiştik ancak tam çiftleşmediler. Koku bırakmaya başladı uzun süre. Biz de kısırlaştırdık ancak fırsat buldukça poşet, çanta, yumuşak kumaşlar ve duvar köşelerine idrarını yapıyor. Çok fazla çıkıyor idrarı. Veteriner ile görüştük ve bize bu durumun biraz sürebileceği, olabildiğince tetikleyen unsurları kaldırmamız gerektiğini söyledi. Ne yapmalıyız?

Cemgineer

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba,

Yaptığı yerlere mümkünse ulaşmasını engelleyin. Yaptığı yere koku bıraktığından ötürü temizlik işini bir an önce yapmanız gerekiyor. Örneğin yatak ve koltuğa yapıyorsa, en az bir hafta erişmesini engellemenizi öneririm. Benzer durumdayız, benimki de çiftleşemediğinden idrar bırakmaya başladı. Yatağıma 3 kez yaptıktan sonra 1 hafta boyunca aynı hareketleri yapmasını engelledim ve kumunu değiştirdim. Şimdilik sıkıntı yok gibi ama teyakkuzdayım.

Emirergnc

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba,

Yaptığı yerlere mümkünse ulaşmasını engelleyin. Yaptığı yere koku bıraktığından ötürü temizlik işini bir an önce yapmanız gerekiyor. Örneğin yatak ve koltuğa yapıyorsa, en az bir hafta erişmesini engellemenizi öneririm. Benzer durumdayız, benimki de çiftleşemediğinden idrar bırakmaya başladı. Yatağıma 3 kez yaptıktan sonra 1 hafta boyunca aynı hareketleri yapmasını engelledim ve kumunu değiştirdim. Şimdilik sıkıntı yok gibi ama teyakkuzdayım.
Açıkçası içgüdüsel olduğunu bildiğim için kızamıyorum ancak annem temizliğinden sıkıldı artık. Ne kadar çok sevsekte bu hareketleri çok sıklaştı. Öneriniz için teşekkür ediyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Çiş yaptığı her şeyi beyaz sirkeyle yıkamanızı tavsiye ederim. Gerekirse mavi ışıkla etrafa bakıp nerelere koku bıraktığını ve çiş yaptığını tespit edin. Başka bir yerde idrar kokusu olduğu sürece kumunun dışına yapmaya devam eder. Tuvalet eğitimini yeniden vermek için gerekirse alan kısıtlaması yapabilirsiniz.

Emirergnc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çiş yaptığı her şeyi beyaz sirkeyle yıkamanızı tavsiye ederim. Gerekirse mavi ışıkla etrafa bakıp nerelere koku bıraktığını ve çiş yaptığını tespit edin. Başka bir yerde idrar kokusu olduğu sürece kumunun dışına yapmaya devam eder. Tuvalet eğitimini yeniden vermek için gerekirse alan kısıtlaması yapabilirsiniz.
Teşekkür ediyorum.

Emirergnc

Hayvansever
Kedi Dostu
Problemler hâla devam ediyor. Başka çözüm önerisi sunabilir misiniz arkadaşlar?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İdrar yollarında bir sıkıntı olabilir mi? Veteriner hekiminiz kontrollerini yapmış mıydı?

Emirergnc

Hayvansever
Kedi Dostu
İdrar yollarında bir sıkıntı olabilir mi? Veteriner hekiminiz kontrollerini yapmış mıydı?
Kontrolü yaptırmıştır bir problem yok demişti. Zaten direkt mamayı değiştirdik. Özellikle evde köşeleri kokluyor. Beyaz sirke önermiştiniz, idrarı yapar yapmaz uyguluyoruz. Ama bu uzun süre devam edecek gibi. Dişi bir kediyle kısır olmasına rağmen bir araya getirmek daha da tetikleyebilirmiş.