Kedim doymuyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Kassandra 3300gr. Günde 44gr mama veriyoruz ayrıca gündüzleri yoğurt, peynir, yumurta yiyor veya süt de içiyor. Mamasını sabah 9 akşam 9 da 22gr şeklinde 2 öğünde yiyor. Gece yatmadan da multivitamin, malt macunu ile ödül maması yiyor ama buna rağmen devamlı aç. Ne yapabilirim bu konuda? Fazla mama vermek istemiyorum çünkü kısır, kilo alması çok olası ve aşırı hareketli kızımız...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben ölçekle sınırlandırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Her insanın kendine göre doygunluk seviyesi olduğu gibi diğer canlılar da aynı şekilde bu doygunluk seviyesi var. Örneğin sokakta beslediğiniz bir kedi 100 gram yaş mamayla doyarken başka bir kedi 400 gram mamayla ancak doymuş olabilir. Mamayı kısıtlı vermek yerine günde bir kez mama kabını tam doldurup tamamen bittiğinde yenilemek daha doğru. Mama kabınız büyükse tamamını doldurmayın tabii. Kısır kedi maması kullanıyorsanız kilo alması çok düşük bir ihtimaldir çünkü protein ve karbonhidrat miktarları enerji yakma düzeylerine göre hesaplanır. Not olarak düşmem gerekirse de sütün yetişkin bir kediye faydadan ziyade zararı olduğundan vermenizi tavsiye etmiyorum. Sulandırarak verildiğinde proteini kaçar, sütün bir anlamı kalmaz.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@socrabbit, yok laktozsuz süt içiyor. Sorun olmasın diye. O zaman da aşırı yiyecek. Veteriner de dedi 40-45gr verin diye de bizimki normalde doyardi şu son 2 haftadır 15dk da bitiriyor mamasını. Kış geliyor yağ depolamaya mi calisiyor diye düşünmeye başladık.

Uhrevi

Hayvansever
Kedi Dostu
Kassandra 3300gr. Günde 44gr mama veriyoruz ayrıca gündüzleri yoğurt, peynir, yumurta yiyor veya süt de içiyor. Mamasını sabah 9 akşam 9 da 22gr şeklinde 2 öğünde yiyor. Gece yatmadan da multivitamin, malt macunu ile ödül maması yiyor ama buna rağmen devamlı aç. Ne yapabilirim bu konuda? Fazla mama vermek istemiyorum çünkü kısır, kilo alması çok olası ve aşırı hareketli kızımız...
bundan sonra, günde 3 kere 15 er gram vermeyi deneyeceğim. Kaldı ki her kedinin belli kişilikleri var. bizim kedi son 1 ayda bizden 2 kere ayrı kalmak zorunda kaldı ve onu terk edeceğimizi düşünüyor. O yüzden yanımızdan ayrılmıyor ve ne kadar çok mama yerse, o kadar çok güvende hissediyor olabilir. 2. olarak, kış yaklaşıyor ve hayvanlar da bunu hissediyor. kışa hazırlık için yağ kütlesi toplama derdindeler şu an, biraz da o yüzden açlığı. Kassandra yani sinem ve benim kedimiz fazla hareketli bir kedi değil, yatmayı daha çok seviyor ayrıca kısırlaştırılmış bir kedi olduğu için, obeziteye yatkın. Arkadaşlarımızın da benzer kedileri var ve hemen hepsi obez (7-9 kg arası). Mama paketlerinin arkasındaki bilgilere göre vermeye devam.
Ayrıca sütden ziyade, sütteki laktoz kedilere zarar veren bir etmen. Laktoz kedilerin sindirim sistemini haşat ediyor, ishal, kusma gibi sorunlara yol açabiliyor. Biz laktozsuz süt verdiğimiz için ( her ihtimale karşı fazla vermiyoruz) bunda da bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Ama hafta sonu mama kabını ağzına kadar doldurup, bir deneme yapmak istiyorum.
Kassandra yani kızım ailemin bir bireyi ve her zaman sağlıklı olmasını isterim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet söyledikleriniz konusunda haklısınız.
bundan sonra, günde 3 kere 15 er gram vermeyi deneyeceğim. Kaldı ki her kedinin belli kişilikleri var. bizim kedi son 1 ayda bizden 2 kere ayrı kalmak zorunda kaldı ve onu terk edeceğimizi düşünüyor. O yüzden yanımızdan ayrılmıyor ve ne kadar çok mama yerse, o kadar çok güvende hissediyor olabilir. 2. olarak, kış yaklaşıyor ve hayvanlar da bunu hissediyor. kışa hazırlık için yağ kütlesi toplama derdindeler şu an, biraz da o yüzden açlığı. Kassandra yani sinem ve benim kedimiz fazla hareketli bir kedi değil, yatmayı daha çok seviyor ayrıca kısırlaştırılmış bir kedi olduğu için, obeziteye yatkın. Arkadaşlarımızın da benzer kedileri var ve hemen hepsi obez (7-9 kg arası). Mama paketlerinin arkasındaki bilgilere göre vermeye devam.
Ayrıca sütden ziyade, sütteki laktoz kedilere zarar veren bir etmen. Laktoz kedilerin sindirim sistemini haşat ediyor, ishal, kusma gibi sorunlara yol açabiliyor. Biz laktozsuz süt verdiğimiz için ( her ihtimale karşı fazla vermiyoruz) bunda da bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Ama hafta sonu mama kabını ağzına kadar doldurup, bir deneme yapmak istiyorum.
Kassandra yani kızım ailemin bir bireyi ve her zaman sağlıklı olmasını isterim.
Evet söyledikleriniz konusunda haklısınız. Çözüm önerisi olarak mamayı bir süre tam doldurup kilo alma hızını ve oranını takip edebilirsiniz. Kilo artışı hızlıysa yavaş yavaş mama oranını düşürerek enerjisini atabileceği oyunlar geliştirebilirsiniz. Son zamanlarda evde enerjisini atamayan kediler için üretilen kedi çarkları gözlemediğim kadarıyla çoğu kedi tarafından severek kullanılıyor. İnternette aratarak bulabilirsiniz. Tabii kedinizin kullanıp kullanmayacağı meçhul. Obez kedisi olan arkadaşlarınız için de bu ve benzeri oyuncaklar çözüm önerisi olarak sunulabilir.

Uhrevi

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet söyledikleriniz konusunda haklısınız.

Evet söyledikleriniz konusunda haklısınız. Çözüm önerisi olarak mamayı bir süre tam doldurup kilo alma hızını ve oranını takip edebilirsiniz. Kilo artışı hızlıysa yavaş yavaş mama oranını düşürerek enerjisini atabileceği oyunlar geliştirebilirsiniz. Son zamanlarda evde enerjisini atamayan kediler için üretilen kedi çarkları gözlemediğim kadarıyla çoğu kedi tarafından severek kullanılıyor. İnternette aratarak bulabilirsiniz. Tabii kedinizin kullanıp kullanmayacağı meçhul. Obez kedisi olan arkadaşlarınız için de bu ve benzeri oyuncaklar çözüm önerisi olarak sunulabilir.
Son 1 haftadır fazladan mama veriyoruz. Öğlenleri yaş mama takviyesi yapıyoruz ve 1 haftada 100g kilo aldı. Kedi çarkına bakacağım, öneriniz için teşekkürler.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Son 1 haftadır fazladan mama veriyoruz. Öğlenleri yaş mama takviyesi yapıyoruz ve 1 haftada 100g kilo aldı. Kedi çarkına bakacağım, öneriniz için teşekkürler.
Alternatif seçenekler de karşınıza çıkacaktır. Kediniz için uygun bir oyuncak bulamazsanız oyun saatleri düzenleyerek yorabilirsiniz. Başta istemese de biraz üzerine giderseniz kabullenip size katılabilir

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
İsterseniz veteriner hekiminizle bi görüşün diyet hakkında. Ya da kullandığınız mamayı değiştirebilirsiniz. Benim kedimde kısır ve hareketli günün belli zamanlarında oyun yapıyorum zaten kendi halindede ordan oraya koşturuyor sineğin peşinden vs 😂 Mama kabında hep mama bulundururum bittikçe koymak daha mantıklı geliyor zaten acıktıkça gidiyor yiyor. Az ve sık sık yermiş zaten kediler. Biraz takip edin derim yeterince doymuyor olabilir. Ölçeklendirmeyi cins ve kilosuna göre mi yaptınız?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, evet. Ben mama kabıni doldursam surekli yer bizimki 😂
Şimdi günde 3 ogun olarak veriyoruz düzeldi.