Kedim Dışkısı Olması Gereken Gibi Değil. Ne Yapabilirim?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

avidan

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar öncelikle. Benim 1 yaşında sarman bir kedim var. Birkaç ay önce sahiplendim. İlk zamanlar kalitesiz bir mama kullanıyordum. Dışkısının cıvık oluşu bundan diye düşündüm. Şu an Brit Care Urinary kısır kedi mamasını kullanıyorum. Tüm aşıları yapıldı, iç-dış parazitini de aksatmıyorum ama bir türlü düzelmedi. Veteriner ile görüştüm bağırsak florasında sıkıntı olabilir dedi. Ne yapabilirim, ne kullanabilirim? Prebiyotik takviyesi almayı düşünüyorum ama ne almalıyım karar veremedim. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ev yapımı yoğurt varsa yoğurt suyu ve laktozsuz kefir içirebilirsiniz. Tabii bunların yanında mutlaka probiyotik de kullanmalısınız. Ishal olduğu süre boyunca su tüketimine çok dikkat edin, vücudu devamlı su kaybettiğinden daha fazla su tüketmesi gerekecektir. Probiyotik takviyesine rağmen bir sonuç alamazsanız detaylı muayene için yeniden veteriner hekime götürmenizi öneririm. Ishal daha büyük bir sorunun habercisi olabilir.

avidan

Hayvansever
Kedi Dostu
Ev yapımı yoğurt varsa yoğurt suyu ve laktozsuz kefir içirebilirsiniz. Tabii bunların yanında mutlaka probiyotik de kullanmalısınız. Ishal olduğu süre boyunca su tüketimine çok dikkat edin, vücudu devamlı su kaybettiğinden daha fazla su tüketmesi gerekecektir. Probiyotik takviyesine rağmen bir sonuç alamazsanız detaylı muayene için yeniden veteriner hekime götürmenizi öneririm. Ishal daha büyük bir sorunun habercisi olabilir.
Bunlar dışında önerebileceğiniz bir ürün var mı? Hap, toz ya da macun şeklinde vs. Probiyotik için ne yapabilirim? Suyuna dikkat ediyorum asla boş kalmıyor.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Neden urinary mama kullanıyorsunuz? Böbrek rahatsızlığı yoksa bu mamayı kullanmayın bence.
Probiyotik olarak proplanin probiyotik tozları var. Yoğurda veya laktozsuz sute karıştırıp verebilirsiniz. Bir paketi 1 Gr. Ben 3 e bölüp veriyorum.

avidan

Hayvansever
Kedi Dostu
Neden urinary mama kullanıyorsunuz? Böbrek rahatsızlığı yoksa bu mamayı kullanmayın bence.
Probiyotik olarak proplanin probiyotik tozları var. Yoğurda veya laktozsuz sute karıştırıp verebilirsiniz. Bir paketi 1 Gr. Ben 3 e bölüp veriyorum.
Brit Care'de pek seçenek yoktu. Sindirim sistemi destekleyici,üriner sistem sağlığı için vs birkaç çeşidi var sadece. Zararlı mı olur?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@avidan, yani bildigim kadarıyla hasta olan özel kedilerde kullanılıyor o seriler. Hiç kullanmadım tam net bir bilgim yok ama normal başka mama da kullanabilirsiniz.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Urinary mama idrarı dengeleyip sistemi korumakta da kullanılıyor. Böbrek ve boşaltım sisteminde kronik rahatsızlıgı olan cins kedilerde veterinerler özellikle hastalanmadan bu tür mamalar kullanması gerektiğini söylüyor.

Merhabalar öncelikle. Benim 1 yaşında sarman bir kedim var. Birkaç ay önce sahiplendim. İlk zamanlar kalitesiz bir mama kullanıyordum. Dışkısının cıvık oluşu bundan diye düşündüm. Şu an Brit Care Urinary kısır kedi mamasını kullanıyorum. Tüm aşıları yapıldı, iç-dış parazitini de aksatmıyorum ama bir türlü düzelmedi. Veteriner ile görüştüm bağırsak florasında sıkıntı olabilir dedi. Ne yapabilirim, ne kullanabilirim? Prebiyotik takviyesi almayı düşünüyorum ama ne almalıyım karar veremedim. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Mama değişikliğini aniden yaptıysanız ya da uzun süre çok kötü bir mama ile beslenmiş ise kedinin sisteminin kendini toplaması vakit alacaktır.

Bağırsak florası için takviyeleri veterinerden almanızda fayda var bence.

Ek olarak kuru mama hariç ek verdiğiniz besinler ne sıklıkta? Haftada 1'den fazla yaş mama, yogurt vermeniz de dışkının yumuışak olmasına sebebiyet verir ki ileriye dökük durumlarda fazla yaş mama tüketimi sıkıntı yaşatıyor.

Bir de arkadaşımın scootish kedisi vardı ek besin harici kafasına göre multivitamin vs. bir sürü şey vermişti, veteriner bunların sistemine fazla geldiğini söylemişti. Kedi sürekli ishal ve kusuyordu. o böyle oldukca arkadaşım daha fazla takviye vermiş iyice durumu kötüleştirmişti.

avidan

Hayvansever
Kedi Dostu
Mutamin dışında bir takviye vermiyorum. Yaş mamayı evde kendim yapmıştım balık, tavuk, pirinç, biraz ıspanak ve havuç ile onu haftada bir veriyorum. Mama 2-3 aydır aynı. Su bol tüketiyor. Laktozsuz kefir veriyorum 2 gündür biraz daha iyi gibi. Ama olması gereken değil yine de. Biraz daha bekleyi veterinere götüreceğim düzelmezse. Yardımlarınız için teşekkür ederim.