Kedim Çok Isırıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Canstek

Hayvansever
Kedi Dostu
Oyun amaçlı yaptığını düşünüyorum fakat çok can yakıyor çiziyor kanatıyor. Uyku vakti sadece kendini sevdiriyor. Onun dışında durup dururken bile saldırıyor ve koparırcasına ısırıyor. Ne yapmam lazım? Önerilerinizi bekliyorum.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Canstek, hoş geldiniz hocam öncelikle.

Kediniz kaç aylık veya yaşında? Kısır değil ise kızgınlık belirtileri olabilir, aslında nadir de olsa kısır gedilerde kızgınlık belirtileri oluyor.

Canstek

Hayvansever
Kedi Dostu
@Canstek, hoş geldiniz hocam öncelikle.

Kediniz kaç aylık veya yaşında? Kısır değil ise kızgınlık belirtileri olabilir, aslında nadir de olsa kısır gedilerde kızgınlık belirtileri oluyor.
Teşekkür ederim hoşbuldum. Kedimi sokaktan sahiplendim, veteriner tahmini ile birlikte 5 aylık olduğunu söylerim. İlk aldığımızda bu kadar saldırgan değildi daha doğrusu ısırsa bile can acıtmıyordu. Şimdi derin hasarlar vermeye başladı.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokaktan gelen kedilerde tam bunun bilinci olmuyor, benim kedimde de vardı.
Ben çözüm olarak yavru köpekler için olan minik dis kaşıma kemiklerinden aldım plastik.
Seveceğim zaman elime yöneldiğinde ağzına tikistiriveriyordum :D
Yada severken acitma moduna girince sevmeyi bırakıyordum, anladı bir süre sonra.
Mümkün seviye elle sevmek yerine peluş bir oyuncak aracılığı ile sevin en olmadi.
Oyun sanıyorlar anlamıyorlar (biolojik bir sebep yok ise)
Bazi kediler sevdirmeyi sevmiyor, evde bir adet sevgi canavarım var ötekisi sevmeye kalkınca kaçıyor. Zorla mincikladigimda ısırmasa da tırmalıyor

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Elinizle oyun oynatmaya alıştırdıysanız veya diş çıkarmaya başladıysa elinizi ısırıyor olabilir. Bunun dışında ani hareketler, ortamdaki gürültü, strese girmesine sebep olacak çevresel etmenler de saldırgan tavırlar sergilemesine yol açıyor olabilir. Yaşadığı çevreyi ve davranışlarınızı gözden geçirmenizi öneririm. Aniden kucağa alma, istemediği hâlde sevme, dokunma veya bağırma psikolojisinin kötü etkilenmesine ve size karşı kendini savunma ihtiyacı hissetmesine sebep oluyor olabilir.
Yavruyken elinizle oynatmışsanız elinize kolonya, krem sürerek ısırmasını engelleyebilirsiniz, kokusundan rahatsız olacağı için ısırmaktan vazgeçecektir. :)

selcanb

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim kedim de aynı böyle, genellikle dişlerini geçirmiyor ama bazen kendini kaybedip her yeri çizebiliyor. :D
Birden saldırdığında olduğu yerden gidiyorum, oyun olmadığını fark ediyor sonra kendini sevdirip affettirmeye geliyor :)
Ve bu şekilde saldırdığında peluş oyuncaklardan birini veriyorum onunla oynuyor. Ama daha büyüdükçe sakinleşir bence.

Canstek

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokaktan gelen kedilerde tam bunun bilinci olmuyor, benim kedimde de vardı.
Ben çözüm olarak yavru köpekler için olan minik dis kaşıma kemiklerinden aldım plastik.
Seveceğim zaman elime yöneldiğinde ağzına tikistiriveriyordum :D
Yada severken acitma moduna girince sevmeyi bırakıyordum, anladı bir süre sonra.
Mümkün seviye elle sevmek yerine peluş bir oyuncak aracılığı ile sevin en olmadi.
Oyun sanıyorlar anlamıyorlar (biolojik bir sebep yok ise)
Bazi kediler sevdirmeyi sevmiyor, evde bir adet sevgi canavarım var ötekisi sevmeye kalkınca kaçıyor. Zorla mincikladigimda ısırmasa da tırmalıyor
Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat problem şu aslında tez yazıyorum yada film izliyorum durup dururken birden elime ayağıma saldırıyor :) Dediğiniz gibi diş kaşıyıcı kemiklerden almak faydalı olabilir .
Benim kedim de aynı böyle, genellikle dişlerini geçirmiyor ama bazen kendini kaybedip her yeri çizebiliyor. :D
Birden saldırdığında olduğu yerden gidiyorum, oyun olmadığını fark ediyor sonra kendini sevdirip affettirmeye geliyor :)
Ve bu şekilde saldırdığında peluş oyuncaklardan birini veriyorum onunla oynuyor. Ama daha büyüdükçe sakinleşir bence.
Cevabınız için teşekkür ederim. Bende genellikle peluş oyuncaklar ile hedefi değiştiriyorum. Umarım büyüdükçe düzelir :)
Elinizle oyun oynatmaya alıştırdıysanız veya diş çıkarmaya başladıysa elinizi ısırıyor olabilir. Bunun dışında ani hareketler, ortamdaki gürültü, strese girmesine sebep olacak çevresel etmenler de saldırgan tavırlar sergilemesine yol açıyor olabilir. Yaşadığı çevreyi ve davranışlarınızı gözden geçirmenizi öneririm. Aniden kucağa alma, istemediği hâlde sevme, dokunma veya bağırma psikolojisinin kötü etkilenmesine ve size karşı kendini savunma ihtiyacı hissetmesine sebep oluyor olabilir.
Yavruyken elinizle oynatmışsanız elinize kolonya, krem sürerek ısırmasını engelleyebilirsiniz, kokusundan rahatsız olacağı için ısırmaktan vazgeçecektir. :)
Cevabınız için teşekkür ederim. Bu söylediklerinizi dikkate alacağım. Kolonya bazen çok güzel bir çözüm oluyor :)

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim kedim de ellerimizi ısırmaya başladı ama canımızı yakmak için değil de oyun oynadığını sanıyor sanırım, ben de elimi çekip hayır diyorum fakat evde kardeşim annemler felan bu şekilde tepki vermiyor umarım kafası karışmaz da ısırmaması gerektiğini öğrenir 😅

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Hep söylüyorum çare ikinci kedi.
Tek kedi olduğunda hep böyle sorunlar oluyor, iki kedi olduğunda rahatsız bile etmiyorlar seni :D

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Hep söylüyorum çare ikinci kedi.
Tek kedi olduğunda hep böyle sorunlar oluyor, iki kedi olduğunda rahatsız bile etmiyorlar seni :D
Birine bile perdelerle oynadıkça koltuklara tırmandıkça laf ediyolar evlenip kendi evime sahip olana kadar ikinci kedi hayal ssbwjsj