Kedim çok derin uyuyor ve ishal..

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar,
Kedim British Shorthair cinsi dişi bir kedi bizden önce çok aile değiştirdiği için tam kaç aylık olduğunu bilemiyoruz ama tahmini 9-10 aylık. İkinci defa kızgınlık dönemine girdiği için veterinere de danışarak çiftleştirmek istedik, 1 gün erkek kedinin evinde kaldı 3 kere çiftleşme gerçekleşmiş fakat ordan geldikten sonra iştahsızlık başladı ( kızgınlık döneminde iştahsızlık olabileceği için normal karşıladık) bu iştahsızlık kızgınlığı geçtikten sonraki günlerde devam etmeye başladı, yoğurt ve su ile seyreltilmiş süt verdik bir gün ara ile fakat sonrasında ishal olduğunu gözlemledik bunun yanı sıra uykuyu zaten çok seviyor fakat çok derin uyuyor yanına sessizce yaklaştığınızda yerinden kalkan kedi şimdi davullu zurnalı gitseniz hiç uyanmıyor. Dün oldukça halsizdi bugün gün içerisinde hareketini geri kazandı fakat hala ishal ve derin uykuları devam. Hamile olduğu için mi böyle yoksa erkek kediden bir parazit mi kaptı ( erkek kedinin aşıları vs. tam) bilemiyoruz. Ne yapabiliriz, daha önce bu durumu yaşan var mı acaba?
NOT: çiftleşme 30 Mart’ta gerçekleşti.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
10 aylık bir kediye su ile seyreltilmiş süt de verilmez, laktozsuz süt hariç verilen tüm sütler isal e sebebiyet verebilir.

Normalde 1 yaş altı çiftleşme öneren veteriner ilk defa duyuyorum, çiftleşme kızgınliga çare değil hamile kalmazsa yine kızgınliga girer. Geçiçi ve mantıksiz bir cozum.
Yani amaç kızgınlık değil de yavrulatma gibi geldi bana.

Karşıdaki kedinin sağlık durumunu araştırmanız gerekirdi, çiftleşmek için baskı görmüş olabilir vs.
Büyük Ihtimal stres ve süt kaynaklı.

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Veteriner hekim
10 aylık bir kediye su ile seyreltilmiş süt de verilmez, laktozsuz süt hariç verilen tüm sütler isal e sebebiyet verebilir.

Normalde 1 yaş altı çiftleşme öneren veteriner ilk defa duyuyorum, çiftleşme kızgınliga çare değil hamile kalmazsa yine kızgınliga girer. Geçiçi ve mantıksiz bir cozum.
Yani amaç kızgınlık değil de yavrulatma gibi geldi bana.

Karşıdaki kedinin sağlık durumunu araştırmanız gerekirdi, çiftleşmek için baskı görmüş olabilir vs.
Büyük Ihtimal stres ve süt kaynaklı.
Seyreltilmiş sütün bir şey yapacağını düşünmemiştim ama bundan sonra daha dikkatli olayım en iyisi.
Veteriner zaten önermedi fakat kedimizin kilosu 3.250 belki daha fazla onun için kilosu iyi dedi fakat amacımız yavrulatmak olsa ilk kızgınlığında çiftleştirirdik, öyle gözümüzün içine bakarak miyavlıyordu ki yoksa kim çocuğu yerine koyduğu bir hayvanı kendi emelleri için acımasızca çiftleştirir ki ? Açıkcası bu ithamınızı yakıştıramadım.
Karşıda ki kedinin sağlık durumunu araştırdık zaten düzenli olarak aşıları yapılıyor ki zaten belirmiştim yazımda da . İlk cümle ve son cümleniz dışında yardımcı olmak değilde sanki bizi eleştirmek adına yapmışsınız tüm yorumlarınızı ama genede sağolun.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ne olur ne olmaz bir veteriner hekime götürmenizi öneririm. Sütten kaynaklı ishal olmuş olabilir ama bunun yanında halsizlik de varsa mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkür ederim, pazartesiye kadar bir düzelme olmazsa ilk işimiz veterinere götürmek olacak.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Eleştiri her zaman kötü değildir.
Kızgınlık zor geçiyor ise 6 aydan sonra kısırlaştırma yapılabilir. Ben kedi ciftlestirilmesin karşıyım, zaten heryer kedi dolu. 4 günlük kızgınlık bitsin diye doğum yaptırılıp aylarca kedinin bünyesine zarar verip ömrünü kısaltmayı garip buluyorum. 4 5 gün yerine aylarca uğraşacaksınız sonuçta. Kızgınlıktan kat ve kat yorucu olacak.

Bu durumda hamile kaldıysa Doğum sonrası kızgınliga girdiğinde tekrar, sonra tekrar, sonra tekrar ve tekrar çiftleştireceksiniz çünkü her zaman kızgınlikta aynı şekilde size bakacak :)

Yakistiramamak sizin seçeneğiniz tabi, amacım fikrimi Beyan ederken en azından hatalı durumu belirtmek.

Tekir kızgınliga girince kisirlastirilir, british ciftlestirilir mantigini anlamıyorum sadece.

Iyi forumlar

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Her zaman açığımdır eleştirilere ama doğru ifadelerle yapıldığı müddetçe.

Tekir kedimde vardı vefat etmeseydi, kurtarabilseydim emin olun onuda bir kere de olsa çiftleştirir o annelik duygusunu tatmasını isterdim ( barınaktan sahiplendiğim ki şimdi ki kedimi de para ile satın almadım gene sahiplendim hayvanların nesne gibi para ile satılmasına da karşıyım). Sonuçta bünyesel olarak çiftleştirilmeye müsaitler, yoksa kısır yaratılırlardı heralde. Normal süreç kısırlaştırmak mı yoksa çiftleştirmek mi emin değilim ama bir kere de olsa o duyguyu tatmasını istiyorum, sonrası için haklı olabilirsiniz belki.

Size de iyi forumlar.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Her zaman açığımdır eleştirilere ama doğru ifadelerle yapıldığı müddetçe.

Tekir kedimde vardı vefat etmeseydi, kurtarabilseydim emin olun onuda bir kere de olsa çiftleştirir o annelik duygusunu tatmasını isterdim ( barınaktan sahiplendiğim ki şimdi ki kedimi de para ile satın almadım gene sahiplendim hayvanların nesne gibi para ile satılmasına da karşıyım). Sonuçta bünyesel olarak çiftleştirilmeye müsaitler, yoksa kısır yaratılırlardı heralde. Normal süreç kısırlaştırmak mı yoksa çiftleştirmek mi emin değilim ama bir kere de olsa o duyguyu tatmasını istiyorum, sonrası için haklı olabilirsiniz belki.

Size de iyi forumlar.
Hayvanların annelik duygusu yoktur. Yalnızca neslini devam ettirme isteği vardır. Kendine bir eş bulursa çiftleşir, sağlıklı yavruların büyümesini sağlar ve yavrular büyüyünce onlardan uzaklaşır. Hiç doğum yapmadan kısırlaştırma her zaman için daha sağlıklıdır, olası hastalıkların önüne geçilmesinde büyük önem taşır.

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Verdiğiniz BİLGİLER için teşekkür ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Rica ederiz, kedilerin hamilelik süreci oldukça zorlu ve dikkat edilmesi gereken bir süreç olabiliyor. Bu süreçte merak ettiğiniz bir soru olursa çekinmeden sorabilirsiniz, size daima yardımcı olmaya çalışırız. :)