Kedim aşı olduktan sonra çok asabileşti

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

FatihBakan

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşla bugün 4 aylık kedim karma ve kuduz aşısı oldu ve hiç olmadığı kadar asabi şu an bu normal mi yoksa veterinere götürmelimiyim?

lordelvan

Hayvansever
Kedi Dostu
Kediniz muhtemelen size sinirlenmiştir. Siz mamasını ve suyunu koyup normalde olduğu gibi davranın. Yavaş yavaş sokulursanız sizi affedecektir. Gene de bu asabi hali devam ederse en doğru karar veterinere götürmek olacaktır.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Veteriner ziyaretleri sonrasında bu tarz davranışların görülmesi oldukça normal. Aşı olurken muhtemelen canı yanmıştır, bu sebeple size kızıyordur. Bir iki gün küs kalabilirsiniz, gönlünü almaya çalışın derim . :)

FatihBakan

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkürler arkadaşlar ancak şöyle bir sorun var öğlen aşılarını yaptırdık ve veterinerin yanında oldukça sakindi eve geldiğimizdede sakindi bir sıkıntı yoktu akşam 8 gibi asabileşti iştahı falanda yok köfteye asla hayır demezdi köfte bile yemedi. Veteriner aşıdan dolayı ateşi çıkabilir demişti acaba bundanmı kaynaklı asabiyeti?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ateşi çıktığı için agresifleştiğini sanmıyorum. Aşıdan sonra ateş, iştahsızlık ve halsizlik görülebiliyor. Yarın daha iyi olur, endişelenmeyin. :)

aazdenkur

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkürler arkadaşlar ancak şöyle bir sorun var öğlen aşılarını yaptırdık ve veterinerin yanında oldukça sakindi eve geldiğimizdede sakindi bir sıkıntı yoktu akşam 8 gibi asabileşti iştahı falanda yok köfteye asla hayır demezdi köfte bile yemedi. Veteriner aşıdan dolayı ateşi çıkabilir demişti acaba bundanmı kaynaklı asabiyeti?
Merhaba, aşı dediğimiz olay zayıflatılmış hastalık virüsünün vücüda verilmesi bu yolla da bağışıklık sisteminin virüsü tanıması ve yenmeyi kolay bir şekilde öğrenmesidir. Bu yüzden aşısını olduğunuz virüse yakalanmazsınız, çünkü vücüdunuz o virüsü tanıyordur. Yine insanlarda da aşı yapıldıktan sonraki bünyeye ve aşıya göre 1-3 gün boyunca halsiz hissetmek, ateş vs. normaldir. Çünkü her ne kadar zayıf bir virüs de olsa vücut onunla savaştığı için ateş yükselme savunma mekanizmasını devreye sokar. Yine vücüt savaşta olduğu için halsizlik ve iştahsızlık baş gösterebilir. Tabii ki siz bu olayın devam etmesi söz konusu olduğunda veterinerinize başvurun. Ama benim tavsiyem kedinize 1-2 gün bol sıvı ve besleyici yiyecekler ile takviye yapmanız. Siz önüne koyun, o acıktığında illa ki yer.