Kedili Dilencilik

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sosyal medyada hayvanseverlerin çoğalması ve bununla ilgili gruplar açılmasıyla birlikte ortaya çıkan dilencilik olarak tanımlayabiliriz sanki bunu.
Eve evin metrekaresinden fazla kedi alıp daha sonra da lütfen para mama gönderin diye her yerde gezinmek. 20 kedim var mamamız bitti, göz damlamız bitti, şu bitti bu bitti... Cevap çok basit aslında. Eve o kadar kedi almamak! Bir kedinin iyi koşullarda bakılmasını için kaliteli mama, iyi bir veteriner ve geniş bir alan gerekir. Peki bu sevgili hayvanseverlerimiz acaba kaçını bu kediler için sağlıyor? Aşılara ve mamalara zam gelmiş, en kalitesiz mama bile 60 lira iken hâlâ eve kedi alıp iyilik yaptığını sanmak nasıl bir düşüncedir bilemiyorum. Bir kedi salgın bir hastalığa yakalandığında tedavi masrafları karşılanamayacağından kedilerin yarısı hastalıktan ölecektir.
Sokakta yaşayan kediyi biri sahiplenebilir, hastalığı olduğunu fark edip tedavi ettirebilir ancak o kedi hapis altındayken ne bir hayvansever yüzüne bakar ne de ona gerekli ilgiyi gösterebilir. Bir can sahiplenmek isteyen kişi aşı parasını, mama parasını gözden çıkarmalıdır. Bunları dert edip de şu da olmasın nolacak diyen kimsenin gerçek hayvansever olduğuna inanmıyorum ben. Bu sadece kendini tatmin etmektir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir hanımefendi vardı, ismini burada söylemek istemiyorum ama bana daha sonradan söyledikleri beni çıldırttı.

Öncelikle kendisinin koruma altına alınacağını belirttim, hemen ardından da kendisiyle birlikte hayvanlarının koruma altına alınacağını belirtmeme rağmen o kadar uğraştım, çabaladım, didindim, yapmadığım şey kalmadı. Evet yapılanlar söylenmez ama arkamdan saçma sapan konuştuktan sonra her şeyi söylemeye hakkım olduğunu düşünüyorum!

Sosyal ağlarda çok fazla insan var maalesef! Bu konuda katılıyorum, isteyen kızsın sinirlensin, isteyen öfkelensin çıksın gitsin! Yapıcı olmak demek herkesten mama istemek demek değildir, hayvan sevmek demek herkesten mama, veteriner hekimin ücretini istemek değildir. Bu şekilde hayvansever yapacağım benim binlerce insan olur.

Burada ben dahil herkes fedakarlık ediyor, sağ olsunlar sponsor olanlar oluyor, elini taşına altına koyanlar oluyor. Ama kimse kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışıyor, dimdik duruyor. Çok acil durumlarda zaten bizler elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Forumlar yetersiz kaldığında sosyal medya hesaplarımızda, gruplarda, sayfalarda vs. paylaşımlar da bulunuyoruz. Fakat gel gelelim yardım eli uzatan olmayınca direk seni suçlamaları çok saçma geliyor bana.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben şayet bakamayacağım hiç bir hayvanın sorumluluğunu üstlenip yuva olmam. Benim harcım değil mesela 20 kediye yuva açmak açana helal olsun. Sokaklarda yaşamak eminim daha zordur çünkü dışarısı daha acımasız ve gerçekten güçlükle de olsa bakmaya çalışan insanları seviyorum ben. Vurup tekmelemiyorlar en azından. Geçenlerde bir blogger paylaşmıştı yaşlı bir amcanın kedileri için mama desteği yardımı. Garipsemiyorum böyle bir kaç kere olabilir ama sürekli bu şekilde insanların duyguları üzerinden yardım talep etmek kulağa hoş gelmiyor tabi. Kediler içinse eyvallah ama kedileri kullanarak kendileri faydalanıyorsa ayıplanacak bir durum.

Şeyma oğuz

Hayvansever
Çok hayvanı eve doldurmanın onlara iyilik olduğunu düşümüyorum. Bahçeniz varsa ve onlara orada yaşam alanları yarattıysanız ona birşey diyemem tabi. Lakin aynı eve çok hayvan sokmak bana göre iyilik değil

Misgene07

Hayvansever
Ben birebir tanıdığım samimiyetine inandığım gercekten yapilan yardimin yerini bulacagini bildigim bi kaç kişiye yardimci oluyorum ara sıra. Bütçem oldukca. Ama sosyal medyaya kedi köpek resmi atan özellikle dernek Vs adı altında olan insanlara 1 krus yardım etmiyorum. Belki bilirsiniz müge anlıya da çıktı. Antalyada bir hayvan derneğinin kurucu üyelerinden birisi vahşi bir cinayetin hükümlüsu olarak tutuklandı. Tüylerim urperdi ve bunun gibi hayvan dilendiren yüzlerce insan var maalesef. 12 tane kediye bakan ve yuva bulamadigı için onların sorumlulugu kendisine kalmış bir ablam var ve bu güne kadar tek krus istemedi kimseden böyle insanlar da var ne mutlu böyle guzelliklere

Hulya

Hayvansever
Kus Dostu
Sırf kediler değil ki köpeklerde kullanıyorlar malesef geçenlerde bir adam kendi cekmedigi resimleri yayınlayıp para topluyormus ifşa olmuş kimisi rakı balık yapıyormuş bu paralarla ortalık sahtekar dolu bin çeşit bunlarda böyle dolandirici

Hulya

Hayvansever
Kus Dostu
Daha yeni sokak cani için randevu aldim kısırlaştırma yavruları dövüyor erkek kediler eve almayı çok istiyorum korumaya en azindan ama ev müsait değil evdeki odada yaşıyor oda odaya tikilcak yaslilar var evin heryerini kullanamiyorum malesef yavrulara ömürlük yuva ariyorum 10 gündür ama hiç geri dönüş yok sokakta yaralı kedi köpek alıp sahiplndrdm takiplerini yapiyorum kendim kuru mama yemek vs beslemeye calisiyorum ama malesef yetmiyor bir sayfa bana mesaj atmıştı mama yollycklardi gelmedi hiç pesine dusmedim ama sırf sokak hayvanlari icin çalışan dernekler var onlar böyle beslemelere vesile olursa sorun yok bence para değil sadece kuru mama

Melike yemen

Hayvansever
Kedi Dostu
İnandığım sadece iki arkadaşım var diğerleri hep yalan dolan hele bir hanım var bu işin daniskasını çeviriyor

Melike yemen

Hayvansever
Kedi Dostu
Bir hanımefendi vardı, ismini burada söylemek istemiyorum ama bana daha sonradan söyledikleri beni çıldırttı.

Öncelikle kendisinin koruma altına alınacağını belirttim, hemen ardından da kendisiyle birlikte hayvanlarının koruma altına alınacağını belirtmeme rağmen o kadar uğraştım, çabaladım, didindim, yapmadığım şey kalmadı. Evet yapılanlar söylenmez ama arkamdan saçma sapan konuştuktan sonra her şeyi söylemeye hakkım olduğunu düşünüyorum!

Sosyal ağlarda çok fazla insan var maalesef! Bu konuda katılıyorum, isteyen kızsın sinirlensin, isteyen öfkelensin çıksın gitsin! Yapıcı olmak demek herkesten mama istemek demek değildir, hayvan sevmek demek herkesten mama, veteriner hekimin ücretini istemek değildir. Bu şekilde hayvansever yapacağım benim binlerce insan olur.

Burada ben dahil herkes fedakarlık ediyor, sağ olsunlar sponsor olanlar oluyor, elini taşına altına koyanlar oluyor. Ama kimse kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışıyor, dimdik duruyor. Çok acil durumlarda zaten bizler elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Forumlar yetersiz kaldığında sosyal medya hesaplarımızda, gruplarda, sayfalarda vs. paylaşımlar da bulunuyoruz. Fakat gel gelelim yardım eli uzatan olmayınca direk seni suçlamaları çok saçma geliyor bana.
Tahmin ettiğim kişi bende uyarıldım o konuda şimdi şu aralar meydanda yok birde dernek adı altında yapanlar var allahım ne günlere kaldık allah akıl fikir versin