Kedilerin İnsan Sağlığına Ve Psikolojisine Etkileri

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,849
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
kedilerin-insan-sagligina-psikolojisine-etkileri.png
Kedi sahibi olmadan önce yaptığınız araştırmalarda çevrenizin bu konuya ne kadar olumsuz baktığı gözlemlenebilir ve kedi bakımının zor olduğu size defalarca anlatılmaktadır. Fakat kedilerin bilindiği gibi zor bakımı veya sizi uğraştıracak kadar sıkıntı yarattığı koca bir yalandır. Kediler en başta insana huzur verir ve özellikle çocukların karakter gelişimini yüksek oranda olumlu yönde etkileyen en önemli etmendir. Bu nedenle kedi sahibi olmak size eşsiz duygular yaşatabilir. Bunun yanı sıra kedi sahibi olmak tatlı bir sorumluluk olarak yorumlanabilir.

Uzmanların kediler ve kedilerin insan sağlığı üzerindeki etkileri konusundaki araştırmaları neticesinde birçok olumlu sonuç bulduğu belirtilmiştir. Birçok uzman, insan psikolojisinin bir kedi tarafından ne kadar etki altına alınabileceği ve hangi yönde tepkime vereceğini araştırmıştır. Bu konuda yapılan araştırmalar birbirinden güzel sonuçları ortaya çıkarmıştır. Şimdi sizlere kedilerin insan sağlığına etkilerini 8 alt başlıkla anlatacağız.

Kediler Anksiyete ve Stresi Azaltır​


Günlük yaşantımızda iş hayatından özel hayata kadar bizi stres altında bırakabilecek birçok etmen sayabiliriz. Tüm bunlarla birey olarak baş edebilmek mümkün olsa bile çok zor olabilmektedir. Fakat kedi sahibi olan insanların işi biraz daha kolaydır. Kedilerin insan üzerinde psikolojik olarak olumlu etki yarattığı, bununla birlikte anksiyete riskini azaltıp insanı stresten uzaklaştırdığı bilinmektedir. Aslında bu birçok evcil hayvan sahibi için aynı şekilde sonuç verebilir. Fakat kedilerin insan psikolojisine yaklaşımı bir tık daha farklıdır.

Felç Riskini Azaltır​


Bir üstteki maddede stresten bahsetmiştik. Stres, bunalma vb. etmenler özellikle orta yaş ve üzerindeki insanlarda çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bunlardan birisi ise felç geçirme olayıdır. Felç sağlık açısından büyük bir risktir. Kediler insanı stresten uzak tuttuğu gibi felç riskini de en aza indirir. İnsanın kedi ile ilgilenmesi ve onu bir sorumluluk olarak benimsemesi, stresli konulara odaklanmamasını sağlar. Haliyle felç riski ortadan kalkmaktadır.

Bağışıklılık Sistemini Güçlendirir​


Kedilerle birlikte yaşayan insanlar birçok alerjik reaksiyona karşı bağışıklılık kazanır. Çünkü kedilerin maruz kaldığı alerjenlere insanlarda maruz kalabilir. Haliyle vücudumuz bunlarla savaşabilmek için antikor üretir. Doğal olarak bağışıklılık sistemimiz daha kuvvetli bir hal alır ve her türlü hastalığa karşı bağışıklılık kazanmamız mümkün hale gelir. Yapılan araştırmanın bir diğer sonucu ise kedilerle birlikte yaşayan insanların, kedi sahibi olmayan insanlara göre bağışıklık sistemi olarak daha kuvvetli ve dirençli olmasıdır.

Kan Basıncını Düşürür​


Kedi sahibi olmanın bir diğer avantajı ise kan basıncınızın yükselmemesidir. Stres gibi etmenlerden insanları uzaklaştıran kediler, aynı zamanda kan basıncını ayarlayabilmektedir. Kedi ile iletişim kurmak ve onunla oynayıp vakit geçirmek kan basıncınızın normal seviyede olmasını sağlar. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kedi sahibi olan insanların kan basıncının normal seviyelerde olduğu ve kedi ile vakit geçirdiği sürece kan basıncının sabitlendiği gözlemlenmiştir.

Asosyal İnsan Olmaktan Kurtarır​


Kedilerin insan sağlığına olumlu etkileri olduğu gibi insan psikolojisine de yüksek oranda katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Kedi sahibi olan insanların diğer insanlarla daha rahat iletişim kurabildiği ve sosyalleşebildiği görülmektedir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre kedileri ile iletişim kuran bireylerin diğer insanlara karşı aynı yaklaşımda bulunduğu ve olumlu sonuçlar aldığı belirtilmiştir.

Yalnızlık Hissiyatını Ortadan Kaldırır​


Kedilerin insan psikolojisine bir diğer etkisi ise yalnızlık hissiyatını yok etmesidir. Kedi sahibi olanlar bu konuda fikir birliğine varabilir. Çünkü kediler ile iletişim kurmak insana yalnız olmadığını gösteren en önemli unsurlardan birisidir. Kedilerin sahibi ile olan iletişimi ve sahibi ile vakit geçirmesi, kedi sahibi bireyin karakter gelişimini olumlu yönde etkiler. Haliyle yalnızlık hissiyatı ortadan kalkar. Yalnızlığın neden olduğu stres, depresyon ve bunalım gibi çeşitli psikolojik rahatsızlık riskleri de ortadan kalkar.

Kolesterolü Düşürür​


Kediler insan sağlığına faydalı olan evcil hayvanların başında gelir. Bunun bir diğer örneği ise uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde ortaya çıkan kolesterol oranlarıdır. Bilindiği üzere kolesterolün yüksek olması birçok sağlık sorununu tetikleyen önemli unsurdur. Hatta kolesterolün eski seviyesine düşürülebilmesi için haftalar süren tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu nedenle kolesterolün normal seviyede olması önemlidir. Uzmanların araştırmalarına göre kediler kolesterol seviyesini insan üzerindeki psikolojik etkisi sayesinde normal seviyede tutmaktadır.

Kalp Hastalıkları ve Kalp Krizi Riskini Azaltır​


Uzmanların kedi sahibi olan ve olmayan insanlar üzerindeki araştırmaları sonucunda elde edilen bir diğer bilgi ise kalp rahatsızlıkları ile ilgili oranın düşmesidir. Birçok insan kalp rahatsızlıkları ile ilgili ciddi düzeyde sağlık sorunu yaşamaktadır. Kedi sahibi olan insanlarda bu sorunların %40 seviyesinde daha az görüldüğü belirtilmiştir. Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yapmış olduğu araştırma ile konu hakkında net rakamlar vermiştir. Kedilerin kalp krizi riskini en aza indirdiği ve kalp ile ilgili rahatsızlıkları ortadan kaldırdığı vurgulanmaktadır.

Tüm bu olumlu etkiler ışığında kedi sahibi olmanın ne kadar mantıklı bir tercih olacağını görebilirsiniz.