Kedilerde ve Kuşlarda Ortam Değişikliği

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mia

Hayvansever
Kedi Dostu
4-5 aya farklı bir şehire taşınacağız. Gideceğimiz şehir buradan çok çok sıcak olacak. (İstanbul'dan Antalya'ya)

Ne yazık ki kuşum artık çok hâlsiz. Aşırı yaşlandı. Normal mi bilmiyorum ama eskiden çok sevdiği şeyleri artık yapamıyor, fazla hareketli değil ve gittikçe boyutu küçülüyor gibi geliyor. Neredeyse onunla beraber büyüdük. Tüm sırlarımı ona anlatırdım. Mutluluğumu, sevincimi ve üzüntümü onunla paylaşırdım. Onu kaybedecek olmam doğanın bir kanunu ama son günlerde hep aklıma takılıyor. Zaten kuşum sıcak havalara dayanamıyor. Ne yapacağım bilmiyorum. O benim tek arkadaşımdı.

Kedim ise çok hareketli. Enerjisi bitmiyor, maşallah. Yemesi de güzel. Biraz kilo aldı pek dikkat edemedik ama ilerde sorun yaşamamamız için dikkat edeceğiz.

Sizce hayvanlar ortam değişikliğinden nasıl etkilenir?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da alışma süreci var, elbette zaman zaman kendilerini yabancı hissedip strese girecekler.

Tabii ki bu durumda yapılması gereken en ideal şey, zamana bırakmak. Muhabbet kuşunuz kaç yaşında? Powermax Extra Plus diye bir mama var evcil kuşlar için, ben ondan yapıyorum. En geç iki günde bir mamayı verin, haftada veya on günde bir sirke sıkın (tabii banyoluğu eksik etmeyin yaz günlerinde) harika olur. Dediğim mamayı yumurtalı yapın, diğer sefer havuçlu yapın o zaman farkı çok iyi anlarsınız.

Mia

Hayvansever
Kedi Dostu
İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da alışma süreci var, elbette zaman zaman kendilerini yabancı hissedip strese girecekler.

Tabii ki bu durumda yapılması gereken en ideal şey, zamana bırakmak. Muhabbet kuşunuz kaç yaşında? Powermax Extra Plus diye bir mama var evcil kuşlar için, ben ondan yapıyorum. En geç iki günde bir mamayı verin, haftada veya on günde bir sirke sıkın (tabii banyoluğu eksik etmeyin yaz günlerinde) harika olur. Dediğim mamayı yumurtalı yapın, diğer sefer havuçlu yapın o zaman farkı çok iyi anlarsınız.

Sürekli özel mamalar hazırlıyorum havuçlu şekilde. Darı gibi şeylerini de eksik etmiyorum. Kuşum 8 yaşına yaklaştı.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Mia, gerçekten yaşı bayağı varmış. Siz dediğim mamadan yaparsanız faydasını görürsünüz bayağı, ben de kullanıyorum mamayı çok etkili oluyor. Tüylerinde ve kendinden canlılığı görüyorsunuz

eypcn.ytmz

Hayvansever
Kedi Dostu
Ortam değişikliğine birkaç günde alışırlar ama önemli olan istanbuldan antalyaya grliş kısmınız biz bile o kadar yolda yoruluyoruz canlılar ne halde olurlar kim bilir. Kuş taşıma kafesleri var onlara koyup kafesin içinede yemini ve suyunu takarsanız hem kocaman kafesle uğraşmamış olursunuz hemde kuş ferah ferah gider . Ayrıca kesinlikle kuşu rüzgarda,güneş altında soğukta bırakmayın. Gerekirse taşıma kafesinin 1 kenarı hariç diğer kenarları dışarıyı göremeyeceği şekilde bir bez ile kapatın ki kuş fazla strese girmesin. Eğerki tüylerinde dışkısında herhangi bir sorun yoksa dediğiniz tüm şeyler yaşlılıktan kaynaklı siz isterseniz ama kafesin,kuşun,yeminin ve dışkısının fotoğrafını atın kontrol etmiş oluruz içiniz rahat eder. Yem olarak açık yem almayın versele laga,jungle,quik gibi yemler verin ama kesinlikle içinde renkli boyalı parçalardan olmasın. Ara sıra petshoplarda ve internet sitelerinde sarılan dal darılar var alıp verebilirsiniz hem yemesi kolay hemde seviyorlar. Mama olarak internette onlarca yüzlerce mama tarifi var youtube da ayhan otçuoğlu diye bir abimiz var işin üstadıdır onun yumurta ama tarifi var ordan bakın haftada 1 yada 2 kere verebilirsiniz daha fazlası gereksiz kuşu yağlandırır ve kilo aldırır. Nekton e ve nekton s gibi kaliteli vitaminler var biraz araştırma ve yukarda bahssettiğim abimizin youtube kanalında birçok bilgi var kaliteli bir vitamin alıp verebilirsin kuşuna belki biraz güç kuvvet verir ama unutmayın ölümlü dünya eninde sonunda hepimiz bir gün o yere gideceğiz