Kedilerde Tırnak Kesimi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar,
Bugün kedimiz için tırnak makası alırken pet shopta ki beyfendi arka patilerinin tırnaklarını kesip kesmediğimizi sordu, bende kestiğimizi söyledim ve kesmeyin onlar kalsın dedi ama sebebini söylemedi. İçime bir kurt düştü diğer kedi dostları ya da konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Şimdiden teşekkürler 🌸

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Arka ayaktaki tırnaklar uzamaz o yüzden kesilmez.Ön patideki tırnaklarıysa ucundan kesmelisiniz.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
merhaba;

yanlışınız var arka ayak tırnakları gayet uzar, düzenli olarak kesiyorum. veteriner e tırnak kesimi dediğinizde onlar bile sormadan arka ayakları da kesiyor

Sokağa girip cıkan herhangi bir kedide tırnak kesimi yapılmaz, bu hem ön hem arka için geçerli. Özellikle arka tırnaklar tırmanma konusunda önemli oldugu için özellikle ellenmemeli.

Ancak evde beslenen kedinin bu özellik için arka ayak tırnaklarına ihtiyacı yoktur, mesela ön tırnagı 1 haftada 1 kesyorsanız arka tırnagı 2 haftada br kesebilirsiniz ancak cok uzar ise kendini kaşıma sırasında sıkıntı yaşayabilir.

Zaten ön tırnakları tırmalama tahtasında vs. oynadıgı için düzeltebiliyorlar ama arka tırnaklarda bu işi yapamıyorlar.

KBRAACKZ

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol a katılıyorum bizimde arka tırnaklarımız önler kadar hızlı olmasa da uzuyor, bende kedi dışarı çıkıyorsa kesinlikle tırnaklara ellenmemesi gerektiğini aksi halde kesilebileceğini biliyorum. Ama böyle de söylenince sizlere de sormak istedim.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Aynen ben de kesiyorum. Yoksa atlarken mahvediyor sırtımı ensemi 😂

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Zaten kucaklayana kadar on patiler kucaklama sonrası arka patiler çiziyor:D