Kedilerde stres

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Stresin başlıca nedenleri:
-Hamilelik
-Emzirme dönemi
-Kızgınlık dönemi(erkek kedilerin kızgınlık döneminde işaretleme yapmalarının nedeni eş bulamayacağım diye strese girmeleridir.)
-Sütten kesilme
-Kalabalık
-Sokağa atılma
-Yeni eve taşınmak
-Eve yeni kedilerin gelmesi
Stresin neden olduğu sorunlar:
-Feline coronavirus ile enfekte bir kediniz varsa bunun fip'e dönme olasılığı artar
-Kabızlık
-Depresyon gibi psikolojik hastalıklar
-Deri problemleri
-Pyometra vb
-Düşük bağışıklık sistemi
Stresi önleme yolları:
-Kedinizin sık sık hamile kalmasını engellleyin
-Kızgınlık dönemi,emzirme dönemi,sütten kesilme gibi dönemlerde sakinleştirici parfümler(kimyasal olmasın) kullanmanız stresi önleyebilir.
-Kısırlaştırmanız zorunlu değil fakat stresi önler,stresi önlemek de ciddi hastalıkları önler.O yüzden kısırlaştırmanızı tavsiye ederim.
-Kedinizi sokağa atmayın!Düşünsenize,siz rahatına düşkün bir kedisiniz.Sıcak evde tok ve mutlusunuz.Ama o çok sevdiğiniz kişi sizi sokağa atıyor!Neden mi?Annesi seni evde istemiyormuş,özgür olmalıymışsınız,çirkinleşmişsiniz...............
-Dar alanda çok kedi beslemeyin.Bir ara facebook'ta kedi grubuna üyeydim(en ufak bir şeye duyar kasanlar yüzünden grubu terkettim),çoğu kişinin evinde 7 ve üzeri kedi vardı.Evleri de ufacık bu arada.Hatta birisi hava atıyordu tek oda evde 30 kedi besliyorum diye.Arkadaşlar bu yaptığınız iyilik değil kötülüktür!Dar alanda çok hayvan besleyerek onları hasta ediyorsunuz ve strese sokuyorsunuz!Demiyorum ki kedi beslemeyin,tabii ki besleyin ama tek oda evde 30 kedi değil,1-2 kedi besleyin.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Tek korktuğum coronavirüs var mı acaba kedimde fip'e dönerse tedavisi imkansız çünkü. Varmış ama 1 kutusu için 100 euro falan diyorlar..

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Tek korktuğum coronavirüs var mı acaba kedimde fip'e dönerse tedavisi imkansız çünkü. Varmış ama 1 kutusu için 100 euro falan diyorlar..

corona virüs neredeyse tüm kedilerde var, annesı falan sokak kedısı ıse kaçarı yok.

Coronavirüs ün FİB e dönme oranı oldukca düşük. O nedenle bağısıklıgını sağlam tutun yeter.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
corona virüs neredeyse tüm kedilerde var, annesı falan sokak kedısı ıse kaçarı yok.

Coronavirüs ün FİB e dönme oranı oldukca düşük. O nedenle bağısıklıgını sağlam tutun yeter.
Hadi ya.. Bağışıklığını nasıl yüksek tutabilirim ? Beslenme açısından hiçbir sıkıntısı yok çeşit çeşit yiyeceklerde veriyorum balık yoğurt vb. Mesela şuan tüy dökümü aşırı arttı sanırım mama değişikliğinden.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Hadi ya.. Bağışıklığını nasıl yüksek tutabilirim ? Beslenme açısından hiçbir sıkıntısı yok çeşit çeşit yiyeceklerde veriyorum balık yoğurt vb. Mesela şuan tüy dökümü aşırı arttı sanırım mama değişikliğinden.

Cok özel bir muameleye gerek yok, 6 ayda bi basit bi kan tahlili yaptırsanız veteriner söyler size kullanmanız gerekenleri.
Cünkü bağısıklıgı güzel ise ekstra şeylerin faydadan cok zararı olabilir.

Çeşitli besleme yaparken cok sıkışık yapmayın bunu. mesela standart kuru mama ile besliyorsanız haftada 1 gün balık ya da ciger verin, yaş mama veriyorsanız o hafta yogurt vermeyin vs.

En azından bana anlatılan boyle idi veterinerde.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Cok özel bir muameleye gerek yok, 6 ayda bi basit bi kan tahlili yaptırsanız veteriner söyler size kullanmanız gerekenleri.
Cünkü bağısıklıgı güzel ise ekstra şeylerin faydadan cok zararı olabilir.

Çeşitli besleme yaparken cok sıkışık yapmayın bunu. mesela standart kuru mama ile besliyorsanız haftada 1 gün balık ya da ciger verin, yaş mama veriyorsanız o hafta yogurt vermeyin vs.

En azından bana anlatılan boyle idi veterinerde.
Aynen bende öyle yapıyorum şuan haftada 1-2 kez veriyorum ekstra yiyecekleri. Teşekkür ederim.