Kedilerde Hamilelik Süreci Hakkında Bilgi

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
Kedilerin hamilelik süreci hakkında biraz bilgi vereceğim bugün. Eğer kediniz hamile kaldıysa, bu durumda ona nasıl destek olacağınızı, ona nasıl bakmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Kedilerde Hamilelik Süreci genel olarak rahat ve sancısız geçer, tabii bu dönemde kediniz için kesinlikle bir veterinerden de destek almanız gerekiyor. Çünkü işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Genel olarak bu süreç 61-69 gün sürer. Yaklaşık 50.gün sonunda anne karnında ki yavru gelişiminin büyük bir kısmını tamamlar. Yavru kedi doğduğunda sağır ve görmez durumda olacak. İlk doğumdan itibaren yavru kediye müdahale etmeyin. Annesi gerekenleri yapacaktır.

Doğum başladığında kediniz ev içinde rahat bir mekan bulup doğumu gerçekleştirecektir. Her ihtimale karşı bir gözünüz onda olsun. Doğumun başlayacağını anladığınızda veterinere haber verin ve acil bir durumda yardımını isteyeceğinizi söyleyin. Genellikle ilk yavru 20 dakika civarında doğar. Sonra ki yavrular hızlı bir şekilde gelir. Kimi zaman doğumun süresinin uzadığı da olur. Kedilerde doğum konusu aslında oldukça geniş bir konu. Ancak bu konuyla ilgili internette çok geniş bir bilgi yığını var ve bu bilgiler birebir genel olarak Veterinerlere hitap ediyor. Yani problem olması durumunda veterinere başvurmanız en mantıklısı. Örnek veriyorum yavru kedi ölü doğarsa bu durumda suni tenefüs dahi yapmanız gerekiyor ancak eminim ki birçok okurumuz bunu yapacak soğukkanlılığa sahip değil. Şahsen bende değilim. O yüzden bu gibi durumlarda veterineri hazır tutmakta fayda var.

Bunların dışında kediniz bu dönemde iyi bir beslenme dönemi geçirmeli ancak fazla kilolara da dikkat etmekte fayda var. Psikolojik olarak iyi durumda olması önemli. Genel olarak hamilelik dönemi bu şekilde geçecek ve kediniz birçok şeyi kendi başına halledip bitirecektir. Ancak olası bir ters durumda veterinerle iletişime geçip sorunu çözebilirsiniz. Umarım hiçbir problem çıkmadan doğum tamamlanır. Kedilerinizle beraber uzun, mutlu ve problemsiz bir ömür geçirmeniz dileğiyle hoşça kalın.
 

Benzer konular